Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Czy przerywanie tygodniowego odpoczynku podczas podróży promem jest dozwolone?

przerwanie-tygodniowego-odpoczynku-na-promie

Czy przerywanie tygodniowego odpoczynku podczas podróży promem jest dozwolone? Według inspektorów transportu drogowego nie.  Według radców prawnych tak. Sprawdźmy, jakie warunki należy spełnić, aby odbyło się to zgodnie z prawem. 

Kancelaria Radców Prawnych Robert Krzych obsługiwała przedsiębiorstwo transportowe, które w dużym zakresie wykorzystywało promy, a podróże odbywały się zarówno podczas odpoczynków dziennych, jak i tygodniowych.

W czasie jednej z kontroli w przedsiębiorstwie inspektorzy transportu drogowego stwierdzili, że niedozwolone jest przerywanie odpoczynku tygodniowego podczas podróży promem. Z interpretacją przepisów nie zgadzali się radcy prawni, którzy powoływali się na fakt, iż przepisy rozporządzenia 561/2006 z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylające rozporządzanie Rady (EWG) nr 3820/85, dopuszczają przerwanie odpoczynku dziennego na promie. Cytując art. 9 w/w rozporządzenia: „ w przypadku gdy kierowca towarzyszy pojazdowi transportowanemu promem lub pociągiem i wykorzystuje regularny dzienny okres odpoczynku, okres ten można przerwać nie więcej niż dwukrotnie innymi czynnościami trwającymi łącznie nie dłużej niż godzinę”.

Radcy interpretują, że skoro dzienny odpoczynek można skrócić, to każdy odebrany w ten sposób odpoczynek tygodniowy łączy w sobie elementy zarówno dziennego odpoczynku, jak i przedłożenia do rozmiarów odpoczynku tygodniowego. Podsumowując, radcy twierdzą, że kierowca miał prawo przerwać część odpoczynku tygodniowego, która spełniała warunki regularnego odpoczynku dziennego tj. 11-godzinnego.

Sprawa trafiła do sądu. Organ II instancji nie podzielił stanowiska radców prawnych. Następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uchylił decyzję Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD). GITD złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) w Warszawie. NSA oddalił skargę. Zatem, wbrew stanowisku GITD możemy zakładać, iż dopuszczalne jest podzielenie odpoczynku tygodniowego podczas podróży promem, nie mniej jednak z ograniczeniem, iż dzieje się to w ciągu pierwszych 11 godzin odpoczynku.

Źródło: PROMY24.COM, zA: Robert Krzych – Kancelaria Radcy Prawnego Robert Krzych

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0