Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Czy pandemia wpłynie na kształt Pakietu Mobilności?

niemieckie_drogi_cargonews

Komisja Europejska jest świadoma negatywnego wpływu pandemii COVIC-19 na sektor transportu drogowego i robi wszystko, co w jej mocy, aby złagodzić jej skutki

Tak Elżbieta Łukaniuk członek gabinetu komisarz ds. transportu UE Adiny Valean odpowiada prezesowi ZMPD Janowi Buczkowi na jego pismo w tej sprawie.

W piśmie do prezesa ZMPD czytamy m.in.:

**

Odnosząc się do państwa uwag dotyczących Pakietu Mobilności I, Komisja rozpoczęła przygotowania do oceny wpływu regularnego powrotu ciężarówek do państwa członkowskiego siedziby przewoźnika oraz możliwości stosowania przez państwa członkowskie ograniczeń kabotażowych w odniesieniu do krajowych odcinków transportu kombinowanego. Ponieważ ocena ta obejmie również aspekty gospodarcze, jest oczywiste, że wpływ epidemii COVID-19 na aktualną sytuację będzie musiał zostać uwzględniony w kontekście rzeczywistej sytuacji na rynku transportu drogowego.

Jeśli chodzi o kwestię odstępstw od przepisów dotyczących czasu jazdy i czasu odpoczynku, dołożyliśmy wszelkich starań, aby ułatwić korzystanie z nich, wydając państwom członkowskim praktyczne wskazówki w tym zakresie. Tym niemniej widzimy potrzebę dalszej harmonizacji przepisów.

Jak Pan słusznie zauważył, Komisja przedstawiła kilka konkretnych propozycji pozwalających na nadzwyczajne środki pomocy państwa dla podmiotów gospodarczych, w tym przewoźników drogowych, oraz wzywających państwa członkowskie do ułatwienia przepływu transportu na przejściach granicznych poprzez wprowadzenie “zielonego pasa” dla drogowego transportu towarowego. Z zadowoleniem przyjmujemy wsparcie ZMPD dla tych inicjatyw.

Stale monitorujemy wdrażanie “zielonych pasów ruchu”, aby zapewnić przestrzeganie przez państwa członkowskie wszystkich jego zasad. W ostatnich tygodniach na wielu przejściach czas oczekiwania na przekroczenie granicy była mniejsza niż 15 minut. Jednak sytuacja nadal wymaga poprawy, musimy też przygotować się na stopniowy wzrost ruchu.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

Opona_S7_30.06.2020_Nr1

Opona mogła wystrzelić w każdej chwili

Mocno zużyta opona z licznymi uszkodzeniami przy naczepie mogła w każdej chwili wystrzelić podczas jazdy. Pojazd z usterką zagrażającą bezpieczeństwu innych uczestników ruchu wycofali z ruchu funkcjonariusze z elbląskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

2020-07-02
0
Szyba_magnes_29.06.2020_Nr2

Wybita i zasłonięta workiem przednia szyba, a kierująca z magnesem

Wybita i zasłonięta workiem szyba przednia była powodem kontroli ciągnika siodłowego, zatrzymanego przez patrol z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Konieczna była również interwencja policji. Kierująca ciężarówką korzystała z magnesu. Kobieta rejestrowała odpoczynek zamiast jazdy, co też powodowało zatrzymanie drogomierza pojazdu.

2020-07-02
0
monitoring

Obniżony wymiar pracy w związku z pandemią? Uwaga na pułapki podczas rozliczania ostatniego kwartału!

Zgodnie z zapisami tarczy antykryzysowej pracodawcy mają możliwość obniżenia o 20% wymiaru zatrudnienia swoich pracowników i dzięki temu obniżyć proporcjonalnie wynagrodzenie w czasie pandemii. O ile same formalności zostały już szeroko omówione w mediach, to okazuje się, że przedsiębiorcom przyszło zmierzyć się z technicznymi problemami związanymi z rozliczeniem obniżenia w okresie kwiecień – czerwiec 2020.

2020-07-01
0
kierowca-polski-w-trasie

Białoruś znosi ograniczenia dla tranzytu

Dziś, 1 lipca, Białoruś zniosła ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa dla kierowców ciężarówek podróżujących tranzytem przez terytorium kraju.

2020-07-01
0