Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

COVID-19. Osobówek na drogach jest mniej, ciężarówek – nawet ciut więcej niż zazwyczaj

koronawirus-ciezarowki-ruch

Od 25 proc. w dni powszednie do 55 proc. w niedzielę zmalał ruch na drogach krajowych pomiędzy 16 a 22 marca w porównaniu do początku miesiąca. Informacje te dotyczą całości ruchu na drogach krajowych. Gdy jednak porównamy dane dla ruchu ciężkiego, to spadek jest zdecydowanie mniejszy, a w jednym dniu odnotowaliśmy wzrost.

Dane o ruchu pochodzą z 87 różnych automatycznych stanowisk pomiarowych, ze stacji ciągłych pomiarów ruchu, stanowisk preselekcji wagowej oraz z bramownic kontrolnych systemu viaTOLL. Przeprowadzono również analizę ruchu z uwzględnieniem pojazdów ciężkich, wykorzystując dane z 33 stanowisk pomiarowych. Dane z tych stanowisk dla całości ruchu pokazują niemal takie same spadki, od 25 proc. w dni powszednie do 56 proc. w weekend, jak dane pochodzące z wcześniej przytoczonych 87 stanowisk.

W przypadku ruchu pojazdów ogółem, niezależnie od tego czy dane z tygodnia 16-22 marca, będą zestawione z pierwszym tygodniem marca br., tygodniem z lutego br. czy tygodniem marca z zeszłego roku, wielkości zmian ruchu są podobne. Obserwujemy więc następujące tendencje, w podziale na dni tygodnia:

  • poniedziałek – ruch średnio o ok. 25 proc. mniejszy od typowego
  • wtorek – czwartek – ruch średnio o ok. 30 proc. mniejszy od typowego
  • piątek – ruch średnio o ok. 35 proc. mniejszy od typowego
  • sobota – ruch średnio o ok. 47 proc. mniejszy od typowego
  • niedziela – ruch średnio o ok. 57 proc. mniejszy od typowego

*

W przypadku ruchu ciężkiego występują dość duże wahania jego wielkości w zależności od odcinków, co może być związane m.in. z ograniczeniami ruchu na granicach. W tygodniu 9-15 marca obserwowano kilkuprocentowe spadki ruchu w stosunku do wielkości typowych, z kolei w tygodniu 16-22 marca odnotowano lekkie wzrosty. W przypadku ruchu ciężkiego najbardziej miarodajne jest porównanie ruchu z tygodnia 16-22 marca z ruchem z pierwszego tygodnia marca, tj. 2-8 marca. Porównywanie z rokiem 2019 wymagałoby uwzględnienia zmian w sieci pomiędzy rokiem 2019 a 2020 i wykluczenia kilku stanowisk z zestawienia.

Poniżej zestawienie tygodnia 16-22 marca z tygodniem 2-8 marca:

  • poniedziałek – ruch średnio o ok. 2 proc. mniejszy
  • wtorek – czwartek – ruch średnio o ok. 5 proc. mniejszy
  • piątek – ruch średnio o ok. 2 proc. większy
  • sobota – ruch średnio o ok. 10 proc. mniejszy
  • niedziela – ruch średnio o ok. 15 proc. mniejszy

*

Analiza danych potwierdza spadek ogólnego ruchu pojazdów. Jednak ruch samochodów ciężarowych w dni powszednie utrzymuje się na typowym poziomie, a czasem nawet trochę wyższym niż w normalnych warunkach.

Źródło: GDDKiA

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0