Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Chrapiesz? Sprawdź, czy możesz prowadzić!

kierowca

Z pozoru nieszkodliwe chrapanie może być objawem bezdechu sennego. Choroba prowadzi do braku koncentracji i senności, co może skutkować nawet zaśnięciem za kierownicą.

Chrapanie podczas snu może być uciążliwe dla osoby chrapiącej i jej otoczenia, ale to wcale nie największy problem związany z tą dolegliwością. Należy ona do objawów obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) – schorzenia polegającego na tym, że w czasie snu dochodzi do powtarzających się bezdechów lub spłyceń oddychania. W efekcie w ciągu dnia choremu towarzyszy uczucie zmęczenia, bóle głowy, drażliwość, zaburzenia koncentracji i senność. Negatywnie wpływa to na zdolność do prowadzenia samochodu.

Niektóre osoby z OBS mogą w niekontrolowany sposób zasypiać w czasie dnia – nawet podczas wykonywania tak skomplikowanej czynności, jak prowadzenie auta. Zmęczenie i zaśnięcie było w 2018 r. przyczyną 533 wypadków z winy kierującego. Jest to też jedna z trzech najczęstszych przyczyn wypadków na autostradach*.

– Senność i obniżona koncentracja wydłużają czas reakcji kierowcy na potencjalne zagrożenie, co zwiększa prawdopodobieństwo kolizji. Jeszcze gorzej jest w przypadku, gdy osoba prowadząca pojazd zaśnie choćby na kilka sekund. Skutkiem może być m.in. zjechanie ze swojego pasa ruchu i zderzenie czołowe – mówi Adam Knietowski, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

*

Bezdech senny u kierowców: leczenie jest obowiązkowe

*

W przypadku kolizji, których przyczyną było zmęczenie kierowcy, prawdopodobieństwo poważnych lub śmiertelnych obrażeń uczestników wzrasta nawet o połowę, ponieważ zwykle są to zderzenia z dużą prędkością. Kierowca, który zasnął za kierownicą, nie wciska pedału hamulca ani nie skręca, aby uniknąć niebezpieczeństwa**.

Nieleczony OBS jest przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu. Jeżeli u kandydata na kierowcę lub osoby, która chce przedłużyć uprawnienia, podejrzewa się umiarkowaną lub ciężką postać tego schorzenia, ta osoba jest kierowana na specjalistyczne badania lekarskie. W przypadku stwierdzenia OBS można prowadzić pojazd pod warunkiem wdrożenia leczenia i poddawania się badaniom kontrolnym.

* policja.pl
** RoSPA

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0