Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Brexit już 31 października. Oto podsumowanie informacji

pakiet-mobilnosci

Podczas spotkania 15 października w sprawie Brexitu, zorganizowanego w ambasadzie Zjednoczonego Królestwa w Warszawie, potwierdzone zostały dotychczasowe informacje. Oto podsumowanie najważniejszy dla branży transportu drogowego kwestii:

  1. Data wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE to 31 października 2019 r. Negocjacje pomiędzy UE a UK cały czas trwają, a kością niezgody pozostaje granica pomiędzy Irlandią Północną a Republiką Irlandii. Nie jest jednak ostatecznie przesądzone, że data Brexitu nie ulegnie (kolejnej już) zmianie.
  2. Przewoźnicy powinni pamiętać, aby posiadać nr EORI, zarówno w Polsce (https://puesc.gov.pl/eori), jak i osobny w Zjednoczonym Królestwie (https://www.gov.uk/eori). Bez niego niemożliwe będzie wykonywanie przewozów do Zjednoczonego Królestwa, kiedy będzie ono już krajem trzecim.
  3. Na mocy rozporządzenia 501/2019 od dnia Brexitu do 31 grudnia 2019 r. możliwe będzie wykonywanie przewozów do/z Zjednoczonego Królestwa na obecnych zasadach, na podstawie licencji wspólnotowej. Trwają zaawansowane prace w Komisji Europejskiej, aby termin obowiązywania tego rozporządzenia wydłużyć do 31 lipca 2020 r. Zjednoczone Królestwo deklaruje, że nie będzie wymagać innych zezwoleń. Nie wiadomo jednak, na jakich zasadach będą wykonywane przewozy po tym terminie.
  4. Zjednoczone Królestwo deklaruje, że kierowcy będą mogli podróżować na dotychczasowych zasadach. Dla obywateli UE wystarczający będzie dowód osobisty. Prawo jazdy i kompetencje kierowcy będą akceptowane w obecnej formie.
  5. Dokumenty pojazdów również będą akceptowane. Wymagane będzie dodatkowo potwierdzenie ubezpieczenia w postaci zielonej karty.
  6. Wprowadzone zostaną odprawy celne w przewozach na linii UK-UE. Podstawowym wymaganym dokumentem będzie deklaracja eksportowa/importowa oraz towarzyszący jej nr MRN (Movement Reference Number). Dokumenty te należy bardzo skrupulatnie wypełniać i przesyłać z odpowiednim wyprzedzeniem, drogą elektroniczną do właściwych służb celnych. Bez tych dokumentów nie będzie możliwy wjazd na prom czy pociąg do/z Zjednoczonego Królestwa. Przejazd pojazdu na pusto nie będzie wymagał przesyłania deklaracji eksportowej/importowej.
  7. W Holandii przygotowany został specjalny system komputerowy PORTBASE. Rejestracja w nim jest obowiązkowa dla wszystkich korzystających z portów w Holandii i wiąże się z opłatą (dostęp typu basic: około 250,00 euro).
  8. Belgia przygotowała system komputerowy RX/Seaport, służący do rejestracji ładunków odprawianych z portów belgijskich. System ten nie jest obowiązkowy, ale z pewnością przyspieszy i ułatwi przeprowadzenie odprawy celnej.
  9. We Francji przygotowano system „smart border”. Za jego pomocą pojazdy będą automatycznie kierowane na odpowiednie pasy wjazdowe/zjazdowe na promy: zielony, pomarańczowy lub czerwony. Zielony oznaczać będzie płynny przejazd, pomarańczowy wymagać będzie pewnego stopnia dodatkowej weryfikacji ładunku, kierowcy lub pojazdu. Czerwony natomiast stosowany będzie dla pełnej, a tym samym najdłuższej, procedury kontrolnej. Informacja o przypisaniu pasa do pojazdu dostępna będzie również na pokładzie promów, na podstawie zeskanowanych tablic rejestracyjnych.
  10. Przedstawiciele Zjednoczonego Królestwa, Francji, Belgii i Holandii zgodnie deklarują, że kontrole w portach i terminalach nie wydłużą czasu przejazdu i będą przebiegać tak, jak do tej pory. Zalecamy jednak daleko idącą ostrożność w tej kwestii i przede wszystkim dokładne wypełnianie i przesyłanie z wyprzedzeniem niezbędnej dokumentacji eksportowej/importowej.

Jednocześnie informujemy, że uprawnieniem do wykonywania przewozów do i z Wielkiej Brytanii wciąż pozostaje licencja wspólnotowa. Dokumentem uprawniającym do kierowania pojazdem na terenie UK jest krajowe prawo jazdy.

Źródło: Artur Kalisiak, koordynator ds. projektów strategicznych TLP

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

ograniczenia-ruchu

Kiedy mandat za brak opon zimowych w ciężarówce?

Zima może zaskoczyć kierowców. Podobnie mandat, np. za brak opon zimowych w ciężarówce. W wielu państwa zimowe wyposażenie jest regulowane przez prawo. Podczas planowania zagranicznej trasy upewnij się, jakie wymagania danego państwa, aby nie narazić się na wysoką grzywnę.

2020-11-27
0
kontrole-drogowe-francja

Użyczenie licencji transportowej – czy to się opłaca?

Licencja transportowa to jeden z dokumentów, które koniecznie musi posiadać przedsiębiorstwo, aby legalnie realizować przewozy. Czy można skrócić sobie drogę, zrezygnować z mnóstwa formalności i wymagań i po prostu pożyczyć licencję transportową od znajomej firmy? Czy przedsiębiorca może użyczyć innemu licencję za opłatą? Użyczenie licencji transportowej – sprawdź, co mówią na ten temat przepisy.

2020-11-27
0
IMG_20201124_102853

Wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu

Kierowca, a zarazem właściciel firmy transportowej, chcąc uniknąć obowiązku rejestrowania swojego czasu pracy, wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu. Przedsiębiorcę zatrzymali do kontroli łódzcy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

2020-11-26
0
IVECO S-WAY NP (1)

Nowe funkcje poprawiające bezpieczeństwo od IVECO

IVECO poszerza portfolio cyfrowych usług IVECO ON o pakiet Safe Driving, czyli zestaw funkcji służących poprawie bezpieczeństwa jazdy. Pokładowy system mierzy szereg kluczowych wskaźników (KPI) i generuje regularne raporty, dzięki którym kierowcy mogą doskonalić bezpieczny styl jazdy, a menedżerowie floty mogą promować wśród załogi kulturę bezpiecznej jazdy.

2020-11-26
0
Magnes_Radom_20.11.2020_Nr1

Kierowca-przewoźnik z magnesem

Kierowca i zarazem przedsiębiorca rejestrował rzekomy odpoczynek podczas jazdy. Ciężarówkę z magnesem przyłożonym do impulsatora skrzyni biegów zatrzymał do rutynowej kontroli patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa powiadomiona zostanie prokuratura.

2020-11-25
0