Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Białoruś. System płatnej elektronicznej kolejki na granicy

shutterstock_232552114

Prezydent Białorusi podpisał dekret Nr 305 „O systemie elektronicznej kolejki środków transportu na przejściach granicznych”. Zgodnie z dokumentem płatna kolejka elektroniczna pojawi się na granicy białoruskiej w ciągu pół roku.

Jak poinformowali rzecznicy prezydenta, dekret został stworzony „w celu usprawnienia przejścia przez granicę państwową dla osób fizycznych, pojazdów i towarów”. Dokument określa, że po 6 miesiącach na granicy z Białorusią zostanie wdrożony płatny system elektronicznej kolejki, a także strefy oczekiwania dla pojazdów.

Operatorem systemu, który stworzy odpowiednie oprogramowanie, zostanie Beltamożserwis (Белтаможсервис). Operator ten będzie również otrzymywał wszystkie środki od osób przekraczających granicę w systemie e-kolejki.

Zgodnie z dokumentem część zebranych środków Beltamożseris będzie przeznaczał na rozwój i utrzymanie systemu elektronicznej kolejki, a także stref oczekiwania.

Cena za przekroczenie granicy z Białorusią w systemie e-kolejki na razie nie została określona, powinna ją podać Rada Ministrów Białorusi. Rada Ministrów ustali także, na których przejściach granicznych po upływie pół roku zacznie działać system.

Jak będzie funkcjonował system e-kolejki, na razie trudno przewidzieć, jednak szereg niedoskonałości można wymienić już dzisiaj. Istotną wadą systemu elektronicznej kolejki jest fakt, że będzie ona działała tylko w jednym kierunku – na wyjazd z kraju. Aby system działał również na wjeździe, należy go wdrażać w punktach kontrolnych państw graniczących z Białorusią.

Wielu nie podoba się też, że osoby fizyczne i prawne, które nie zechcą płacić za e-kolejkę, będą musiały przejść kontrolę graniczną w zwykłym trybie, czyli oczekując w standardowej kolejce. Przy tym dekret nie określa, jak ten „zwykły” porządek będzie działał w związku z tak znacznymi zmianami na przejściach granicznych. W końcu funkcjonariusze Urzędu Celnego i Straży Granicznej będą skoncentrowani na obsługiwaniu elektronicznej kolejki, co faktycznie może zatrzymać “zwyczajną”. I jeśli teraz jest przewidziany ulgowy tryb przejścia przez granicę, na przykład dla osób z małymi dziećmi, to czy po wejściu rozporządzenia w życie, wszyscy będą traktowani na ogólnych zasadach: albo płać, albo stań w zwykłej kolejce? Tak, w kolejce nadal będzie działał ulgowy tryb przejścia, ale ile będzie w stanie „przepuścić” samochodów dziennie albo na dobę – nikt nie jest w stanie przewidzieć. A co mają robić osoby, które na przykład kupiły bilety na samolot z Wilna, a  z przyczyn od nich niezależnych nie mogły zarezerwować miejsca w kolejce elektronicznej?

Oczywistym jest, że wraz z wprowadzeniem systemu e-kolejki na przejściach granicznych osoby fizyczne i prawne będą musiały planować swoje wyjazdy dużo wcześniej. Na wszystkich pozostałych mogą czekać przykre niespodzianki na przejściach granicznych.

Dużo będzie też zależało od wielkości ustalonej opłaty za kolejkę elektroniczną dla osób fizycznych i prawnych. Jeśli to będzie stosunkowo niewielka kwota, można spodziewać się tylko plusów. Ale jeśli Beltamożserwis zechce zarobić i Rada Ministrów ustali wysokie stawki – system może się zdyskredytować.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0