Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Autonomiczne ciężarówki nie wyeliminują kierowcy. Będzie nadzorował przejazd, pisał maile i słuchał audiobooków

monitoring

Kierowca pojazdu autonomicznego dostanie do zrealizowania konkretne zadania, dzięki którym nie ulegnie znużeniu. Do tego dojdzie cały układ czujników, kamer i alarmów, które będą obserwować kierującego i reagować w momencie, kiedy np. zacznie przymykać oczy ze zmęczenia. Użytkownik podczas jazdy będzie mógł pisać maila, słuchać audiobooków, podcastów lub wypełniać dzienniczek pracy. Oto jak wyglądać będzie praca kierowcy w przyszłości.

W dobie rozwoju autonomicznych technologii kierowca nadal będzie pełnić ogromnie ważną rolę. Nawet jeśli akurat nie będzie prowadzić pojazdu, musi mieć możliwość interwencji i przejęcia kontroli w razie awaryjnej sytuacji. Zmęczenie czy rozkojarzenie mogą sprawić, że będzie reagował zbyt wolno. Twórcy nowoczesnych systemów chcą temu przeciwdziałać.

Producenci systemów elektronicznych oraz producenci ciężarówek stworzyli specyficzne konsorcjum, w którym przewodniczy im firma Bosch. Projekt tworzą m.in. Volkswagen, MAN Truck & Bus, Uniwersytet w Stuttgarcie oraz Instytut Spiegel. Po pierwsze, mają zadbać o to, aby uważność kierowcy pozostała na niezmiennie wysokim poziomie, mimo monotonii wykonywanego zadania, czyli nadzorowania autonomicznej jazdy pojazdu. Po drugie, chcą znaleźć kierowcy zastępcze czynności, którymi mogą się zająć podczas jazdy. Konsorcjum dostało na to dofinansowanie w wysokości 5 mln euro od niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii.

W tym celu stworzono już prototyp „asystenta uwagi i aktywności”, dzięki któremu kierowca zachowa czujność oraz który będzie przeciwdziałać zmęczeniu i ogólnie uprzyjemniać jazdę. Jak będzie się to odbywać w praktyce?

W przyszłości jazda zautomatyzowana oraz fazy, w których kierowca prowadzi pojazd samodzielnie mają następować po sobie naprzemiennie. Celem takiego działania jest utrzymanie uwagi kierowcy na niezmiennie wysokim poziomie, aby mógł on w każdej chwili przejąć kontrolę nad pojazdem. W zależności od wykonywanej przez kierowcy w danym momencie czynności „asystent uwagi i aktywności” może zapewnić mu dodatkowe zajęcia, jak słuchanie audiobooków, czytanie i pisanie e-maili, oglądanie filmów, planowanie pracy na dany dzień, planowanie trasy, a nawet wykonywanie ćwiczeń fizycznych. System sam „proponuje” rodzaj zajęcia – na podstawie interpretacji sytuacji na drodze, jak i stanu kierowcy (czy jest zmęczony lub rozkojarzony).

test_drive

Działanie systemu opiera się na siatce czujników i monitoringu. Kamery wykrywają, kiedy kierowcy zamykają oczy, jak często mrugają oraz czy ze zmęczenia odchylają głowę w bok; system w razie potrzeby generuje sygnał dźwiękowy, proponuje wykonywanie dodatkowych czynności lub rozpoczyna hamowanie.

Podczas prac na systemami przeprowadzono wiele rozmów i ankiet z kierowcami ciężarówek oraz towarzyszono im w ich codziennej pracy, czyli w kabinie ciężarówki; eksperci analizowali dzienniki online, porównywali przebieg trasy ze spostrzeżeniami kierowców. Proces tworzenia „asystenta” obejmował także symulator jazdy oraz jazdę pojazdami testowymi. Jak podkreśla kierownik projektu w Bosch, Michael Schulz, w końcu nie chodzi o to, aby wyeliminować kierowcę, a wziąć pod uwagę jego potrzeby oraz sprawić, aby jego praca była możliwie najbardziej przyjemna oraz bezpieczna, a jednocześnie nadal pełna wyzwań i produktywna:

– Świadomie skoncentrowaliśmy naszą pracę na wymaganiach użytkownika – mówi Schulz. – W przyszłości pojazd będzie musiał „wchodzić w interakcje” z kierowcą i być jego partnerem w trasie. W związku z tym obsługa takiego systemu ma być maksymalnie uproszczona, zachęcająca i intuicyjna – tłumaczy.

Powstał już prototyp rozwiązania. Panel sterowania składa się z kilku wyświetlaczy. „Asystent uwagi i aktywności” ma formę awatara.

Źródło: Robert Bosch GmbH, oprac.: Redakcja

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

ograniczenia-ruchu

Kiedy mandat za brak opon zimowych w ciężarówce?

Zima może zaskoczyć kierowców. Podobnie mandat, np. za brak opon zimowych w ciężarówce. W wielu państwa zimowe wyposażenie jest regulowane przez prawo. Podczas planowania zagranicznej trasy upewnij się, jakie wymagania danego państwa, aby nie narazić się na wysoką grzywnę.

2020-11-27
0
kontrole-drogowe-francja

Użyczenie licencji transportowej – czy to się opłaca?

Licencja transportowa to jeden z dokumentów, które koniecznie musi posiadać przedsiębiorstwo, aby legalnie realizować przewozy. Czy można skrócić sobie drogę, zrezygnować z mnóstwa formalności i wymagań i po prostu pożyczyć licencję transportową od znajomej firmy? Czy przedsiębiorca może użyczyć innemu licencję za opłatą? Użyczenie licencji transportowej – sprawdź, co mówią na ten temat przepisy.

2020-11-27
0
IMG_20201124_102853

Wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu

Kierowca, a zarazem właściciel firmy transportowej, chcąc uniknąć obowiązku rejestrowania swojego czasu pracy, wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu. Przedsiębiorcę zatrzymali do kontroli łódzcy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

2020-11-26
0
IVECO S-WAY NP (1)

Nowe funkcje poprawiające bezpieczeństwo od IVECO

IVECO poszerza portfolio cyfrowych usług IVECO ON o pakiet Safe Driving, czyli zestaw funkcji służących poprawie bezpieczeństwa jazdy. Pokładowy system mierzy szereg kluczowych wskaźników (KPI) i generuje regularne raporty, dzięki którym kierowcy mogą doskonalić bezpieczny styl jazdy, a menedżerowie floty mogą promować wśród załogi kulturę bezpiecznej jazdy.

2020-11-26
0
Magnes_Radom_20.11.2020_Nr1

Kierowca-przewoźnik z magnesem

Kierowca i zarazem przedsiębiorca rejestrował rzekomy odpoczynek podczas jazdy. Ciężarówkę z magnesem przyłożonym do impulsatora skrzyni biegów zatrzymał do rutynowej kontroli patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa powiadomiona zostanie prokuratura.

2020-11-25
0