Co zmieni się w transporcie w 2018 r.? [EUROPA]
Każdy kolejny rok zaskakuje nas znaczącymi wydarzeniami, ustaleniami Komisji Europejskiej lub rządów poszczególnych państw oraz zmianami w prawie, które bezpośrednio wpływają na codzienne funkcjonowanie branży transportowej. Przeczytaj, co zmieni się w transporcie w 2018 r. – w krajach europejskich.
Opłaty drogowe w Estonii
Jeździmy do Estonii? Pamiętajmy, że wraz z początkiem roku obowiązywać będą opłaty za przejazd drogami krajowymi. Dotyczy to pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony. Wysokość opłaty będzie uzależniona od masy całkowitej, liczby osi pojazdu i przyczepy, standardów emisyjności oraz czasu przebywania na terenie kraju. Oznacza to, że liczba przejechanych kilometrów nie ma tu znaczenia.
***
Stawki opłat drogowych w Estonii od 1 stycznia 2018 r.
Co zmieni się w transporcie w 2018
I w Słowenii
W Słowenii nowy system poboru opłat drogowych rusza zaś 1 kwietnia 2018 r. Obejmie on pojazdy o masie powyżej 3,5 tony. Uiszczanie opłat będzie odbywało się przez elektroniczny system poboru DarsGo, a z systemu będą mogły korzystać jedynie pojazdy w nim zarejestrowane. Urządzenie pokładowe DarsGo będzie przypisane do konkretnego pojazdu, a system będzie naliczał opłatę w oparciu o długość przejechanej trasy.
***
Na Słowenii od 1 kwietnia 2018 r. rusza nowy system poboru opłat drogowych
Co zmieni się w transporcie w 2018
Przejazd wszystkimi drogami federalnymi w Niemczech płatny
Z kolei rząd federalny Niemiec postanowił rozszerzyć opłaty drogowe dla samochodów ciężarowych na wszystkie drogi federalne – ma to służyć dofinansowaniu modernizacji sieci dróg oraz budowy nowoczesnej infrastruktury. Sieć płatnych dróg tym samym zwiększy się do 40 tys. km (obecnie jest to 15 tys. autostrad i dróg federalnych). Opłaty zaczną obowiązywać 1 lipca 2018 r.
***
Niemcy: opłaty dla ciężarówek rozszerzone na wszystkie drogi krajowe, a może i część mniejszych
Co zmieni się w transporcie w 2018
Kontrole biometryczne na ukraińskich granicach
Ukraina planuje wprowadzić kontrole biometryczne dla wszystkich cudzoziemców wjeżdżających na terytorium tego kraju. Dane biometryczne mają być pobierane na granicach od obywateli obcych krajów już od 1 stycznia 2018 r. Jednocześnie zapowiedziano zaostrzenie zasad wjazdu do Ukrainy dla obywateli Rosji – konieczne będzie dokonanie rejestracji w MSZ, poinformowanie o celu podróży, miejscu pobytu oraz zameldowanie się pod tym adresem.
***
Co zmieni się w transporcie w 2018
Pakiet Mobilności, czyli zapowiedź zmian
W 2018 roku mamy dowiedzieć się więcej w temacie pakietu mobilności zapowiedzianego przez Komisję Europejską pod koniec maja. Wśród wstępnie proponowanych zmian znalazło się m.in. uporządkowanie kwestii płacy minimalnej dla kierowców z zagranicy, uproszczenie przepisów dotyczących czasu jazdy i odpoczynku oraz profesjonalizacja transportu poniżej 3,5 tony.
***
Unijne regulacje, w tym pakiet mobilności, to duże wyzwanie dla polskich przewoźników
Komentarze
Na razie nie ma komentarzy
Twój komentarz
Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:
lub zarejestruj się.