Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

87 proc. przewoźników negatywnie ocenia rządowe wsparcie

drogi-wyrok-tsue

COVID-19 nie oszczędził niemal żadnej z branż, o sile pandemii boleśnie przekonał się także transport drogowy. Rządowa pomoc dla przedsiębiorców ma pomóc przetrwać im ten wyjątkowo trudny czas. ZMPD przygotowało ankietę, w której zapytało przewoźników, jak oceniają oferowane wsparcie.

Spośród ankietowanych ponad 56 proc. zadeklarowało, że ich przedsiębiorstwo podlega rządowemu wsparciu, przeciwnego zdania było 25 proc., a 20 proc. nie potrafiło udzielić odpowiedzi.

Zakres rządowego wsparcia nie spotkał się z przychylnym przyjęciem. Negatywnie wypowiedziało się o nim blisko 87 proc. ankietowanych, z czego dla ok. 59 proc. jest zdecydowanie niewystarczający, a dla ok. 29 proc. – niewystarczający. Tylko 3 proc. udzielonych odpowiedzi wystawia kolejnym tarczom pozytywną ocenę – wśród nich 2,3 proc. uważa pomoc za wystarczającą, a 1,1 proc. za zdecydowanie wystarczającą. Obojętność deklaruje 4,5 proc. respondentów, a 5,7 proc. nie podejmuje się oceny.

Patrząc pod kątem form pomocy, największym powodzeniem wśród korzystających lub zamierzających korzystać ze wsparcia cieszy się zwolnienie ze składek ZUS (83,5 proc.). To znacznie więcej pozytywnych wskazań niż w przypadku pożyczki z Funduszu Pracy do wysokości 5 tys. zł (33,6 proc.). Dla co 3. respondenta atrakcyjne są pożyczka preferencyjna PFR i postojowe, a dla co 6. – refinansowanie umów leasingowych przez ARP, rozłożenie na raty lub odroczenie należności podatkowych oraz zwolnienie z podatku od nieruchomości. Ponad 15 proc. wyraża zainteresowanie wydłużeniem zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, ponad 14 proc. przedłużeniem wiz dla cudzoziemców, a ponad 13 proc. przesunięciem terminu składania deklaracji VAT z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 r. i rozliczeniem tegorocznej straty poprzez obniżenie dochodu za rok 2019. Pożyczka na finansowanie deficytu w kapitale obrotowym udzielana przez ARP okazała przykuła uwagę niemal 8 proc. ankietowanych.

Najliczniejszą grupę respondentów – blisko połowę – stanowili mikroprzedsiębiorcy, 34,8 proc. – małe przedsiębiorstwa, 10,5 proc. – średnie, 0,6 proc. – duże przedsiębiorstwa, a 7,4 proc. – samozatrudnieni.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

Opona_S7_30.06.2020_Nr1

Opona mogła wystrzelić w każdej chwili

Mocno zużyta opona z licznymi uszkodzeniami przy naczepie mogła w każdej chwili wystrzelić podczas jazdy. Pojazd z usterką zagrażającą bezpieczeństwu innych uczestników ruchu wycofali z ruchu funkcjonariusze z elbląskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

2020-07-02
0
Szyba_magnes_29.06.2020_Nr2

Wybita i zasłonięta workiem przednia szyba, a kierująca z magnesem

Wybita i zasłonięta workiem szyba przednia była powodem kontroli ciągnika siodłowego, zatrzymanego przez patrol z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Konieczna była również interwencja policji. Kierująca ciężarówką korzystała z magnesu. Kobieta rejestrowała odpoczynek zamiast jazdy, co też powodowało zatrzymanie drogomierza pojazdu.

2020-07-02
0
monitoring

Obniżony wymiar pracy w związku z pandemią? Uwaga na pułapki podczas rozliczania ostatniego kwartału!

Zgodnie z zapisami tarczy antykryzysowej pracodawcy mają możliwość obniżenia o 20% wymiaru zatrudnienia swoich pracowników i dzięki temu obniżyć proporcjonalnie wynagrodzenie w czasie pandemii. O ile same formalności zostały już szeroko omówione w mediach, to okazuje się, że przedsiębiorcom przyszło zmierzyć się z technicznymi problemami związanymi z rozliczeniem obniżenia w okresie kwiecień – czerwiec 2020.

2020-07-01
0
kierowca-polski-w-trasie

Białoruś znosi ograniczenia dla tranzytu

Dziś, 1 lipca, Białoruś zniosła ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa dla kierowców ciężarówek podróżujących tranzytem przez terytorium kraju.

2020-07-01
0