Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Za cofanie licznika do 5 lat więzienia – dla zlecającego i wykonawcy. Obowiązek kontroli licznika u diagnosty i dodatkowe opłaty. Sprawdź, co się zmieni

cofanie-licznika

Za cofanie licznika będzie grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności. W czwartek Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy Kodeks karny oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Już niedługo zarówno kierowcy zlecający „przekręcenie licznika”, jak i wykonawcy, będą musieli liczyć się z karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Nielegalna będzie zarówno zmiana wskazań stanu licznika, ingerencja w prawidłowość pomiaru, jak i dokonanie wymiany licznika wbrew przepisom oraz niezawiadomienie o tym fakcie stacji kontroli pojazdów.

Resort proponuje nałożenie na właściciela pojazdu obowiązku pisemnego poinformowania stacji kontroli pojazdów o dacie oraz przyczynie wymiany licznika najpóźniej w następnym dniu roboczym po fakcie. Następnie konieczne będzie przeprowadzenie kontroli w stacji kontroli pojazdów w terminie do 10 dni roboczych od daty wymiany – diagności sprawdzą, czy licznik odmierza przebieg we właściwych jednostkach oraz dokonają zapisu jego aktualnych wskazań. Nowe przepisy wprowadzają oczywiście obowiązkowe opłaty za taie badanie.

Miejmy na uwadze, że nowelizacja zabrania wymiany licznika przebiegu pojazdu, chyba że jest to absolutnie niezbędne, czyli przede wszystkim w sytuacji, gdy doszło do uszkodzenia urządzenia uniemożliwiającego jego dalsze poprawne działanie.

Dodatkowe obowiązki nałożone zostaną także na diagnostów. Diagności zajmą się sprawdzaniem nowych urządzeń, pobieraniem opłat oraz przekazywaniem danych do CEPiK, zostaną ponadto uprawnieni do zatrzymania dowodu rejestracyjnego w przypadku wykrycia nieprawidłowości.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

cofanie licznika

***

Przeczytaj także:

Za cofanie licznika nawet na 5 lat do więzienia. Spisywanie przebiegu podczas kontroli i obowiązek powiadamiania o wymianie licznika. Resort Sprawiedliwości szykuje zmiany w prawie

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Podpis:

Aktualności

Co drugi polski przedsiębiorca transportowy zakupi lub wymieni flotę w 2018 roku - dane marki VIAON

Co drugi polski przedsiębiorca transportowy zakupi lub wymieni flotę w 2018 roku

Prawie 98 proc. polskich przedsiębiorców transportowych planuje rozwijać swoje firmy w 2018 roku. Według przewidywań ekspertów nie są to jedynie puste deklaracje, gdyż polski transport, pomimo utrudnień prawnych, nadal jest ceniony na arenie międzynarodowej i firmom zależy na utrzymaniu wysokiego statusu. W opinii przewoźników inwestycja w modernizację lub powiększenie floty to najlepsza metoda na rozwój i zapewnienie wysokiej jakości usług.

2018-01-24
0
Press_KE chce powolac Europejski Urzad Pracy

Komisja Europejska chce ujednolić przepisy dla pracowników delegowanych w całej UE. Powstanie Europejski Urząd Pracy

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, w podsumowaniu 2017 roku, przedstawił propozycję ustanowienia Europejskiego Urzędu Pracy. Celem nowopowstałego organu miałoby być wzmocnienie współpracy pomiędzy podmiotami rynków pracy z poszczególnych państw oraz skuteczne zarządzanie sytuacjami transgranicznymi. Obecnie trwają konsultacje publiczne, a projekt nowego urzędu ma być przygotowany w pierwszym półroczu br.

2018-01-23
0
prawo-jazdy-bez-adresu

Miejsce zamieszkania zniknie z prawa jazdy

Ministerstwo Infrastruktury myśli o usunięciu informacji o miejscu zamieszkania z prawa jazdy – podaje Dziennik.pl. Możliwość wdrożenia takiego rozwiązania rozważy w momencie wprowadzenia CEPiK 2.0 w zakresie Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

2018-01-23
0