Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Za cofanie licznika do 5 lat więzienia – dla zlecającego i wykonawcy. Obowiązek kontroli licznika u diagnosty i dodatkowe opłaty. Sprawdź, co się zmieni

cofanie-licznika

Za cofanie licznika będzie grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności. W czwartek Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy Kodeks karny oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Już niedługo zarówno kierowcy zlecający „przekręcenie licznika”, jak i wykonawcy, będą musieli liczyć się z karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Nielegalna będzie zarówno zmiana wskazań stanu licznika, ingerencja w prawidłowość pomiaru, jak i dokonanie wymiany licznika wbrew przepisom oraz niezawiadomienie o tym fakcie stacji kontroli pojazdów.

Resort proponuje nałożenie na właściciela pojazdu obowiązku pisemnego poinformowania stacji kontroli pojazdów o dacie oraz przyczynie wymiany licznika najpóźniej w następnym dniu roboczym po fakcie. Następnie konieczne będzie przeprowadzenie kontroli w stacji kontroli pojazdów w terminie do 10 dni roboczych od daty wymiany – diagności sprawdzą, czy licznik odmierza przebieg we właściwych jednostkach oraz dokonają zapisu jego aktualnych wskazań. Nowe przepisy wprowadzają oczywiście obowiązkowe opłaty za taie badanie.

Miejmy na uwadze, że nowelizacja zabrania wymiany licznika przebiegu pojazdu, chyba że jest to absolutnie niezbędne, czyli przede wszystkim w sytuacji, gdy doszło do uszkodzenia urządzenia uniemożliwiającego jego dalsze poprawne działanie.

Dodatkowe obowiązki nałożone zostaną także na diagnostów. Diagności zajmą się sprawdzaniem nowych urządzeń, pobieraniem opłat oraz przekazywaniem danych do CEPiK, zostaną ponadto uprawnieni do zatrzymania dowodu rejestracyjnego w przypadku wykrycia nieprawidłowości.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

cofanie licznika

***

Przeczytaj także:

Za cofanie licznika nawet na 5 lat do więzienia. Spisywanie przebiegu podczas kontroli i obowiązek powiadamiania o wymianie licznika. Resort Sprawiedliwości szykuje zmiany w prawie

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Podpis:

Aktualności

dp

Francja chce zmian dla przewoźników do 3,5 DMC. Wśród propozycji m.in. częstsze kontrole techniczne

Francuski poseł Damien Pichereau – znany z dość specyficznego podejścia do branży transportu, dodatkowo odpowiedzialny za wyprowacowanie stanowiska Francji odnośnie do Pakietu Mobilności – przygotował propozycje zmian dla przewoźników do 3,5 DMC. Zakres ich obowiązków, m.in. formalnych, miałby ulec zwiększeniu. Ponadto nowe obowiązki miałby trafić także do Pakietu Mobilności.

2018-04-19
0
Kontrola trzeźwości_LoRes

Piliśmy alkohol? Nie wiemy, że nadal jesteśmy pod wpływem i rano wsiadamy za kółko

Co trzeci kierowca w Polsce wsiadłby za kierownicę wcześniej niż powinien, błędnie szacując czas potrzebny na powrót do stanu trzeźwości, w którym dozwolone jest prowadzenie pojazdu. Podobny odsetek przyznaje, że mógł kiedyś prowadzić samochód pod wpływem alkoholu – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy AlcoSense Laboratories. Wnioski z badania pokazują skalę problemu tzw. nieświadomej nietrzeźwości u polskich kierowców.

2018-04-19
0
jak-radza-sobie-przewoznicy-przed-swietami

A czy Ty jesteś przygotowany na RODO? Rozporządzenie dotyczy każdej firmy, także z branży TSL. Sprawdź, jakie masz obowiązki

Przedsiębiorcy z branży TSL nadal nie zdają sobie sprawy, że Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych dotyczy także firm transportowych, logistycznych czy spedycyjnych – innymi słowy, wszystkich tych, które gromadzą i przetwarzają dane: o swoich klientach czy pracownikach. RODO oznacza ogrom nowych obowiązków, na które musimy być przygotowani. 

2018-04-19
0