Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Za cofanie licznika do 5 lat więzienia – dla zlecającego i wykonawcy. Obowiązek kontroli licznika u diagnosty i dodatkowe opłaty. Sprawdź, co się zmieni

cofanie-licznika

Za cofanie licznika będzie grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności. W czwartek Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy Kodeks karny oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Już niedługo zarówno kierowcy zlecający „przekręcenie licznika”, jak i wykonawcy, będą musieli liczyć się z karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Nielegalna będzie zarówno zmiana wskazań stanu licznika, ingerencja w prawidłowość pomiaru, jak i dokonanie wymiany licznika wbrew przepisom oraz niezawiadomienie o tym fakcie stacji kontroli pojazdów.

Resort proponuje nałożenie na właściciela pojazdu obowiązku pisemnego poinformowania stacji kontroli pojazdów o dacie oraz przyczynie wymiany licznika najpóźniej w następnym dniu roboczym po fakcie. Następnie konieczne będzie przeprowadzenie kontroli w stacji kontroli pojazdów w terminie do 10 dni roboczych od daty wymiany – diagności sprawdzą, czy licznik odmierza przebieg we właściwych jednostkach oraz dokonają zapisu jego aktualnych wskazań. Nowe przepisy wprowadzają oczywiście obowiązkowe opłaty za taie badanie.

Miejmy na uwadze, że nowelizacja zabrania wymiany licznika przebiegu pojazdu, chyba że jest to absolutnie niezbędne, czyli przede wszystkim w sytuacji, gdy doszło do uszkodzenia urządzenia uniemożliwiającego jego dalsze poprawne działanie.

Dodatkowe obowiązki nałożone zostaną także na diagnostów. Diagności zajmą się sprawdzaniem nowych urządzeń, pobieraniem opłat oraz przekazywaniem danych do CEPiK, zostaną ponadto uprawnieni do zatrzymania dowodu rejestracyjnego w przypadku wykrycia nieprawidłowości.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

cofanie licznika

***

Przeczytaj także:

Za cofanie licznika nawet na 5 lat do więzienia. Spisywanie przebiegu podczas kontroli i obowiązek powiadamiania o wymianie licznika. Resort Sprawiedliwości szykuje zmiany w prawie

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

koszt-kilometra

Rekordowe długi polskiego transportu!

Przyszłość polskiego transportu stoi pod znakiem zapytania. W ciągu roku suma zadłużenia branży wzrosła z 664 na 925 mln zł! Rosyjskie embargo oraz wciąż zmieniające się unijne regulacje, a do tego ogromne braki kadrowe sprawiają, że polscy przewoźnicy są w coraz gorszej sytuacji. 

2018-07-23
0
swinki

Przewóz 200 świń niesprawnym pojazdem

To nie był przepisowy transport żywych zwierząt. Ponad 200 świń przewożono niesprawnym technicznie autem, a kierowca rażąco naruszył czas pracy. Kontrolę przeprowadzili inspektorzy ITD na autostradzie A4.

2018-07-22
0