Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Za cofanie licznika do 5 lat więzienia – dla zlecającego i wykonawcy. Obowiązek kontroli licznika u diagnosty i dodatkowe opłaty. Sprawdź, co się zmieni

cofanie-licznika

Za cofanie licznika będzie grozić nawet do 5 lat pozbawienia wolności. W czwartek Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy Kodeks karny oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Już niedługo zarówno kierowcy zlecający „przekręcenie licznika”, jak i wykonawcy, będą musieli liczyć się z karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Nielegalna będzie zarówno zmiana wskazań stanu licznika, ingerencja w prawidłowość pomiaru, jak i dokonanie wymiany licznika wbrew przepisom oraz niezawiadomienie o tym fakcie stacji kontroli pojazdów.

Resort proponuje nałożenie na właściciela pojazdu obowiązku pisemnego poinformowania stacji kontroli pojazdów o dacie oraz przyczynie wymiany licznika najpóźniej w następnym dniu roboczym po fakcie. Następnie konieczne będzie przeprowadzenie kontroli w stacji kontroli pojazdów w terminie do 10 dni roboczych od daty wymiany – diagności sprawdzą, czy licznik odmierza przebieg we właściwych jednostkach oraz dokonają zapisu jego aktualnych wskazań. Nowe przepisy wprowadzają oczywiście obowiązkowe opłaty za taie badanie.

Miejmy na uwadze, że nowelizacja zabrania wymiany licznika przebiegu pojazdu, chyba że jest to absolutnie niezbędne, czyli przede wszystkim w sytuacji, gdy doszło do uszkodzenia urządzenia uniemożliwiającego jego dalsze poprawne działanie.

Dodatkowe obowiązki nałożone zostaną także na diagnostów. Diagności zajmą się sprawdzaniem nowych urządzeń, pobieraniem opłat oraz przekazywaniem danych do CEPiK, zostaną ponadto uprawnieni do zatrzymania dowodu rejestracyjnego w przypadku wykrycia nieprawidłowości.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

cofanie licznika

***

Przeczytaj także:

Za cofanie licznika nawet na 5 lat do więzienia. Spisywanie przebiegu podczas kontroli i obowiązek powiadamiania o wymianie licznika. Resort Sprawiedliwości szykuje zmiany w prawie

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

fabryka-mercdesa-w-polsce

Znów zmiany w badaniach technicznych. Kary dla spóźnialskich wyższe o 50 proc.

Czy szykuje się rewolucja w przeglądach technicznych? Rząd pracuje nad nowelizacją prawa drogowego. Wśród najważniejszych propozycji: nowa opłata jakościowa, wyższa kara za przeprowadzenie obowiązkowego przeglądu technicznego po terminie oraz zmiana systemu nadzoru nad Stacjami Kontroli Pojazdów. 

2018-10-23
0
kierowcy-ceizarwek

Przewoźnicy kuszą dobrymi zarobkami, prywatną opieką zdrowotną i służbowymi laptopami, a kierowców ciężarówek wciąż brakuje

Umowa o pracę, 7 000 zł na rękę, prywatna opieka medyczna, służbowy laptop, dodatkowe ubezpieczenie i komórka do celów prywatnych… Aż 43% polskich firm transportowych ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanego pracownika[1], co sprawia, że przewoźnicy muszą się mocno wykazać, by przekonać do siebie i zatrzymać lojalnych kierowców. Tylko na ten moment szacuje się bowiem, że brakuje aż 100 000 truckerów. W ciągu najbliższych 7 lat liczba wakatów może zwiększyć się o kolejne 200 000.

2018-10-23
0
bigcarsharing-przyszlosc-foto

Dostawczaki na minuty – nowość w Polsce

Carsharing może być dla firm bardziej opłacalną formą korzystania z samochodu niż leasing czy zakup. Zwłaszcza jeśli pojazd używany jest okazjonalnie, np. w firmach, które działają sezonowo. Teraz rynek samochodów na minuty poszerza swoją ofertę o pojazdy dostawcze. 

2018-10-23
0
odcinkowy-pomiar-predkosci

Ene due, czyli kto dostanie fotoradary? Jednak nie Policja!

Jeszcze pod koniec września informowaliśmy o tym, że Policja przejmie kontrolę nad systemem fotoradarów, m.in. w związku z tym, że ITD ma zająć się innymi, ważniejszymi zadaniami, jak nadzór nad systemem poboru opłat drogowych. Jak jednak ustalił portal brd24.pl, rząd nawet nie zamierza rozpocząć prac nad projektem ustawy zakładającym te zmiany!

2018-10-22
0