Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Wypełnił jednorazowe zezwolenie “znikającym długopisem”, żeby użyć go ponownie

ukrainski-przewoznik

Ukraiński przedsiębiorca, prowadzący swoją firmę transportową na Słowacji, po raz kolejny chciał wykorzystać jednorazowe polskie zezwolenie. Do wypełniania zezwolenia używał długopisu, którego ślad da się łatwo usunąć. To przestępstwo, dlatego oprócz kary 12 tys. zł za brak prawidłowego zezwolenia, kierowca będzie miał do czynienia z polskimi organami ścigania.

Pojazd członowy na słowackich numerach rejestracyjnych zatrzymano do kontroli w miniony piątek 25.10.2019 r. na autostradzie A4 w Mysłowicach. Przewóz towaru z Polski na Ukrainę był wykonywany przez obywatela Ukrainy, który prowadzi swoją działalność przewozową na Słowacji. Okazał on do kontroli wymagane dokumenty, a wśród nich polskie zezwolenie jednorazowe na transport rzeczy do lub z „krajów trzecich”.

Właśnie temu dokumentowi bacznie przyjrzeli się inspektorzy – w ostatnim czasie kontrolujący południowo-wschodnią granicę naszego kraju funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej sygnalizowali wzrost liczby wykrytych przypadków bezprawnego wielokrotnego wykorzystywania polskich zezwoleń jednorazowych, głównie przez przewoźników z Ukrainy. Polegał on głównie na tym, że zezwolenia takie wypełniano długopisami, których ślad da się łatwo usuwać. Dodatkowo jadące do lub z Ukrainy pojazdy unikały przekraczania granicy polsko-ukraińskiej, na rzecz dużo mniej monitorowanej granicy ze Słowacją.

Trop okazał się trafny – zbadane w świetle UV pole z wpisem daty pierwszego przekroczenia polskiej granicy nosiło ślady wymazywania oraz przerabiania innego, poprzedniego wpisu. Dało to podstawę do unieważnienia tego dokumentu i nałożenia kary za brak prawidłowego zezwolenia. Z powodu braku wpłaty 12 tys. zł kaucji – pojazd został zabezpieczony na strzeżonym parkingu. Na miejsce kontroli wezwano mysłowickich policjantów, których poinformowano o podejrzeniu popełnienia przez kierowcę przestępstwa posługiwania się przerobionym dokumentem.

ukrainski-przewoznik-2

Źródło: WITD Katowice, oprac.: Redakcja

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

IMG_8048

Jedną z największych giełd transportowych w Polsce kieruje kobieta [WYWIAD]

Branża logistyki, transportu i przewozów przez cała lata uznawana była za typowo męską. Tymczasem odsetek kobiet pracujących w magazynach, kierujących ciężarówkami, zarządzających łańcuchem dostaw czy nawet prowadzących przedsiębiorstwa transportowe systematycznie rośnie. Dynamika branży TSL sprawia bowiem, że kobiety czują się w niej jak w swoim żywiole. 

2019-11-13
0
Waga_08.11.2019_Nr1

Wywrotki z nadprogramowym ciężarem i bez plandeki

3,8 tony za dużo ważyła cięższa z dwóch przeładowanych wywrotek, które skontrolował patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Sypki ładunek nie był również odpowiednio zabezpieczony. Kierowców ukarano mandatami. Surowsze konsekwencje finansowe grożą przewoźnikowi.

2019-11-12
0