Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Wypełnił jednorazowe zezwolenie “znikającym długopisem”, żeby użyć go ponownie

ukrainski-przewoznik

Ukraiński przedsiębiorca, prowadzący swoją firmę transportową na Słowacji, po raz kolejny chciał wykorzystać jednorazowe polskie zezwolenie. Do wypełniania zezwolenia używał długopisu, którego ślad da się łatwo usunąć. To przestępstwo, dlatego oprócz kary 12 tys. zł za brak prawidłowego zezwolenia, kierowca będzie miał do czynienia z polskimi organami ścigania.

Pojazd członowy na słowackich numerach rejestracyjnych zatrzymano do kontroli w miniony piątek 25.10.2019 r. na autostradzie A4 w Mysłowicach. Przewóz towaru z Polski na Ukrainę był wykonywany przez obywatela Ukrainy, który prowadzi swoją działalność przewozową na Słowacji. Okazał on do kontroli wymagane dokumenty, a wśród nich polskie zezwolenie jednorazowe na transport rzeczy do lub z „krajów trzecich”.

Właśnie temu dokumentowi bacznie przyjrzeli się inspektorzy – w ostatnim czasie kontrolujący południowo-wschodnią granicę naszego kraju funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej sygnalizowali wzrost liczby wykrytych przypadków bezprawnego wielokrotnego wykorzystywania polskich zezwoleń jednorazowych, głównie przez przewoźników z Ukrainy. Polegał on głównie na tym, że zezwolenia takie wypełniano długopisami, których ślad da się łatwo usuwać. Dodatkowo jadące do lub z Ukrainy pojazdy unikały przekraczania granicy polsko-ukraińskiej, na rzecz dużo mniej monitorowanej granicy ze Słowacją.

Trop okazał się trafny – zbadane w świetle UV pole z wpisem daty pierwszego przekroczenia polskiej granicy nosiło ślady wymazywania oraz przerabiania innego, poprzedniego wpisu. Dało to podstawę do unieważnienia tego dokumentu i nałożenia kary za brak prawidłowego zezwolenia. Z powodu braku wpłaty 12 tys. zł kaucji – pojazd został zabezpieczony na strzeżonym parkingu. Na miejsce kontroli wezwano mysłowickich policjantów, których poinformowano o podejrzeniu popełnienia przez kierowcę przestępstwa posługiwania się przerobionym dokumentem.

ukrainski-przewoznik-2

Źródło: WITD Katowice, oprac.: Redakcja

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

ograniczenia-ruchu

Kiedy mandat za brak opon zimowych w ciężarówce?

Zima może zaskoczyć kierowców. Podobnie mandat, np. za brak opon zimowych w ciężarówce. W wielu państwa zimowe wyposażenie jest regulowane przez prawo. Podczas planowania zagranicznej trasy upewnij się, jakie wymagania danego państwa, aby nie narazić się na wysoką grzywnę.

2020-11-27
0
kontrole-drogowe-francja

Użyczenie licencji transportowej – czy to się opłaca?

Licencja transportowa to jeden z dokumentów, które koniecznie musi posiadać przedsiębiorstwo, aby legalnie realizować przewozy. Czy można skrócić sobie drogę, zrezygnować z mnóstwa formalności i wymagań i po prostu pożyczyć licencję transportową od znajomej firmy? Czy przedsiębiorca może użyczyć innemu licencję za opłatą? Użyczenie licencji transportowej – sprawdź, co mówią na ten temat przepisy.

2020-11-27
0
IMG_20201124_102853

Wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu

Kierowca, a zarazem właściciel firmy transportowej, chcąc uniknąć obowiązku rejestrowania swojego czasu pracy, wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu. Przedsiębiorcę zatrzymali do kontroli łódzcy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

2020-11-26
0
IVECO S-WAY NP (1)

Nowe funkcje poprawiające bezpieczeństwo od IVECO

IVECO poszerza portfolio cyfrowych usług IVECO ON o pakiet Safe Driving, czyli zestaw funkcji służących poprawie bezpieczeństwa jazdy. Pokładowy system mierzy szereg kluczowych wskaźników (KPI) i generuje regularne raporty, dzięki którym kierowcy mogą doskonalić bezpieczny styl jazdy, a menedżerowie floty mogą promować wśród załogi kulturę bezpiecznej jazdy.

2020-11-26
0
Magnes_Radom_20.11.2020_Nr1

Kierowca-przewoźnik z magnesem

Kierowca i zarazem przedsiębiorca rejestrował rzekomy odpoczynek podczas jazdy. Ciężarówkę z magnesem przyłożonym do impulsatora skrzyni biegów zatrzymał do rutynowej kontroli patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa powiadomiona zostanie prokuratura.

2020-11-25
0