Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Wykrywacze telefonów sprawdzą, czy korzystasz ze smartfona za kierownicą

westcotec-mobile-phone

Wykrywacze telefonów pomogą sprawdzić, czy kierowcy używają smartfonów podczas jazdy. Pierwsze na świecie tego typu rozwiązanie pojawiło się właśnie w Wielkiej Brytanii. Jeśli się sprawdzi, możliwe, że będą po nie sięgać służby kolejnych krajów.

Wykrywacz telefonów jest wyposażony w specjalny czujnik odbierający sygnały częstotliwości sieci komórkowych 2G, 3G i 4G. Istnieją dwa warianty działania urządzenia. Jeden z nich uwzględnia interwencję drogówki, drugi – aktualnie wdrażany – zakłada montaż przy drogach specjalnego sygnalizatora, znaku ostrzegawczego. Jeśli system odnotuje, że kierowca korzysta ze smartfona podczas jazdy, włączy się zamontowany przy drodze sygnalizator z ikonką przekreślonego telefonu.

Co ciekawe system potrafi rozróżnić, czy z telefonu komórkowego korzysta kierowca, czy pasażer oraz czy kierowca używa zestawu głośnomówiącego, czy nie.

Jak podają brytyjskie media, wykrywacz telefonów i systemy z wyświetlaczami nie będą służyły nakładaniu mandatów, mają pełnić jedynie rolę edukacyjną.

Twórcą urządzenia jest firma Westcotec.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

przeladowane_19.07_2

Busiki wciąż przeciążone

Na 15 skontrolowanych przez łódzką Inspekcję Transportu Drogowego pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony, aż 8 było przeciążonych.

2019-07-22
0
wazenie_Lublin_2

Zważyli i sprawdzili ponad 200 pojazdów. Wspólna akcja ITD i policji

Ważył 7900 kg, czyli o 4400 kg za dużo – to największe przekroczenie norm odnotowane podczas akcji zorganizowanej w Lublinie. Zatrzymano nie tylko przeładowane samochody dostawcze. Jeden z kierowców, prowadził zbyt ciężki pojazd pod wpływem alkoholu. Kierowca miała ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie.

2019-07-21
0
bus-rekord-2

Rekordowy busik ważył o 5 ton za dużo!

Niemal 8,6 tony ważył samochód dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Patrole dolnośląskiej, małopolskiej i śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymały w sumie 17 podobnych pojazdów z dużym nadmiarem ładunku.

2019-07-20
0
ciezarowka-wypadek

Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?

W pierwszym kwartale 2019 roku w wyników wypadków przy pracy poszkodowanych zostało łącznie 15 800 osób. Niestety dużą część stanowią kierowcy ciężarówek. Jakie sytuacje mogą się wydarzyć w codziennej pracy truckera oraz jakie obowiązki z nimi związane spoczywają na przewoźniku? Niełatwy temat wyjaśnia Mariusz Skurzyński, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców w zakresie PIP.

2019-07-19
0
Pijany_Bialorusin_1

Chciał napić się wódki… podczas kontroli

Pijanego kierowcę ciężarówki zatrzymali świętokrzyscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego na drodze krajowej nr 7. Obok siedzenia kierowcy leżała butelka wódki.

2019-07-18
0