Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

W 2018 ciąg dalszy problemów ze znalezieniem kierowców. W tych powiatach dostaną pracę od ręki

kierowcy-ciezarowek-praca

W 2018 r. pracodawcy nadal będą borykać się z problemami ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Dotyczy to przede wszystkim pielęgniarek i położnych, pracowników budowlanych, spawaczy, ale także kierowców ciężarówek – wynika z badania „Barometr zawodów” zrealizowanego na zlecenie MRPiPS.

Wzrosnąć ma udział tzw. zawodów deficytowych, tzn. tych, w których obserwujemy niedobór pracowników. Zmniejszy się zaś liczba zawodów nadwyżkowych, szczególnie w dużych miastach. To sytuacja niezbyt korzystna dla pracodawców, jednak dość pozytywna dla pracowników, mogą bowiem liczyć na poprawę warunków zatrudnienia oraz wzrost wynagrodzeń – przedsiębiorcy będą podejmować działania mające na celu zatrzymanie pracownika w firmie. Z drugiej strony trudności z pozyskaniem pracowników mogą jednak prowadzić do ograniczenia możliwości rozwoju przedsiębiorstw.

Opisane problemu w największej mierze dotyczą branży budowlanej, transportowo-spedycyjnej, gastronomicznej, przetwórczej oraz opieki zdrowotnej. „Na trudności ze znalezieniem pracowników mają wpływ m.in.: mało atrakcyjne oferty, niskie wynagrodzenia, trudne warunki pracy, konieczność dojazdów do miejsca pracy, brak umiejętności wymaganych przez pracodawców, niewystarczające doświadczenie zawodowe, utrata kwalifikacji, przerwa w kształceniu w niektórych zawodach” – czytamy na stronie MRPiPS.

Szacuje się, że największy wzrost zapotrzebowania na kierowców ciężarówek i ciągników siodłowych czeka nas w powiecie koszalińskim, żyrardowski, warszawskim, kępińskim, wrocławskim oraz suskim. Jedynymi wyjątkami są m.in. powiaty: ełcki, garwoliński oraz choszczeński. Występuje tu równowaga popytu i podaży na osoby z takimi kwalifikacjami.

Tego rodzaju zmiany na rynku pracy oznaczają jednocześnie, że zwiększy się napływ obcokrajowców (głównie Ukraińców). „Zainteresowanie cudzoziemcami dotyczy głównie zawodów budowlanych i produkcyjnych, ale coraz częściej pracodawcy poszukują specjalistów z branży IT, co wynika z niewystarczającej liczby kandydatów na rodzimym rynku” – tłumaczy MRPiPS.

“Barometr zawodów” to badanie jakościowe, przeprowadzane osobno dla każdego powiatu w Polsce. Opiera się na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach.

***

Przeczytaj także:

Do 2025 r. w Polsce będzie brakować aż 300 tys. kierowców!

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0