Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

UE zadecydowała. Nie będzie kwarantanny dla kierowców. Sprawdź szczegóły

unia

Unia Europejska chyba wreszcie zrozumiała, że nakładanie kwarantanny na kierowców przemieszczających się pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi może doprowadzić do ogromnych problemów, a nawet paraliżu nie tylko branży transportowej, ale wielu innych sektorów gospodarki. Zadecydowano o zwolenieniu kierowców z obowiązkowej kwarantanny. 

Więcej w komunikacie TLP

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła skoordynowane podejście do ograniczeń w swobodnym przepływie osób w związku z pandemią COVID-19. Po marcowym chaosie na granicach skoordynowana polityka ma nie tylko służyć celom zdrowotnym, ale i zapobiegać zatorom na granicach oraz dezinformacji.

Rekomendacje państw członkowskich jasno precyzują, jakie ograniczenia mogą być wprowadzane w ramach przemieszczania się w UE w strefach zachorowań. Strefy – szara, zielona, pomarańczowa oraz czerwona, w której jest najwięcej zachorowań – będą ogłaszane cotygodniowo. Przy przemieszczaniu się ze stref będzie istniała możliwość nakładania obowiązku odbycia kwarantanny lub przeprowadzenia testu na COVID-19.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, państwa członkowskie uzgodniły, że nie będą wprowadzały żadnych ograniczeń, takich jak kwarantanna czy obowiązkowe testy, wobec podróżnych przybywających z regionów „zielonych”. Natomiast przybywając z regionu „pomarańczowego” lub „czerwonego”, podróżujący mogą spodziewać się nałożenia środków ograniczających. Zgodnie z zaleceniem państwa członkowskie powinny wprowadzić rozróżnienie między strefą „pomarańczową” i „czerwoną”. Aktualny status oraz ograniczenia będą znajdowały się na stronie Re-open EU: https://reopen.europa.eu/en.

Kwarantanna nie będzie stosowana w stosunku do pracowników sektora transportu lub dostawców usług transportowych. Dotyczy to kierowców pojazdów towarowych, którzy przewożą towary do użytku na danym terytorium, jak również tych, którzy przemieszczają się tranzytem, jeśli pełnią niezbędną funkcję lub realizują niezbędną potrzebę.

Do innych kategorii osób zwolnionych z kwarantanny – jeśli pełnią niezbędną funkcję lub realizują niezbędną potrzebę – zaliczamy następujące grupy:

  • pracownicy lub osoby samozatrudnione, którzy wykonują zawody o krytycznym znaczeniu, w tym pracownicy służby zdrowia, pracownicy przygraniczni i delegowani, a także pracownicy sezonowi, o których mowa w wytycznych Komisji;
  • pacjenci podróżujący z istotnych względów medycznych;
  • uczniowie, studenci i stażyści, którzy codziennie przekraczają granicę;
  • osoby podróżujące z nadrzędnych względów rodzinnych lub zawodowych;
  • dyplomaci, pracownicy organizacji międzynarodowych oraz osoby zaproszone przez organizacje międzynarodowe, których obecność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania tych organizacji, personel wojskowy i funkcjonariusze policji oraz pracownicy pomocy humanitarnej i personel zajmujący się ochroną ludności w ramach pełnionych przez nich funkcji;
  • pasażerowie tranzytowi;
  • marynarze;
  • dziennikarze – w ramach wykonywania swoich obowiązków.

Źródło: Joanna Jasiewicz, adwokat/pełnomocnik Zarządu TLP

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

245104594_2935851109959993_1411399817438034755_n

Polska znosi kary za niepłacenie e-TOLL

Polska tymczasowo znosi kary za niepłacenie e-TOLL. Jak informuje Ministerstwo Finansów RP i operator systemu e-TOLL, 30 września 2021 r. rozpoczął się okres przejściowy przeniesienia elektronicznego systemu płatności za opłaty za przejazd na płatnych drogach w Polsce viaTOLL do nowego elektronicznego zakończenie systemu płatności e-TOLL. Od 1 października system e-TOLL jest jedynym systemem, za pomocą którego można dokonywać płatności elektronicznych. Od tego dnia nie działają również urządzenia viaBOX i viaAUTO.Konto w systemie viaTOLL musi zostać usunięte.Według Ministerstwa Finansów RP, w początkowym okresie po odłączeniu viaTOLL, za naruszenia korzystania z systemu e-TOLL będą stosowane nie kary, ale ostrzeżenia. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

2021-10-12
0
220300993_2878300922381679_1943562348840315047_n

UE zaostrza politykę emisyjną

UE zaostrza politykę emisyjną14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji pod nazwą Fit for 55 w celu dostosowania unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do redukcji emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.).Trzej wiodący producenci samochodów ciężarowych, Daimler Truck, Traton Group i Volvo Group, podpisali niewiążącą umowę, która ustanowi sieć ogólnodostępnych, wysokowydajnych stacji ładowania pojazdów ciężkich w całej Europie.

2021-07-23
0
198475766_2849985951879843_7181789932523661835_n

FRANCJA. NOWE WARUNKI PRZYJAZDU

8 i 9 czerwca 2021 r. zostały opublikowane dwa dekrety wprowadzające nowe przepisy zdrowotne obowiązujące we Francji, które wejdą w życie 9 czerwca.W przypadku transportu drogowego, lokale gastronomiczne będą otwarte dla zawodowych kierowców transportu drogowego też w godzinach policyjnych (od 23:00 do 6:00).Wymagania dla pojazdów wjeżdżających do Francji: Transport drogowy przyjeżdżający ze strefy zielonej:Nie ma obowiązku badania ani kwarantanny, ale konieczne jest potwierdzenie, że jesteś zdrowy i nie miałeś kontaktu z pacjentami; Pojazdy przybywające z pomarańczowej strefy:Obowiązek badania (z wyłączeniem UK), obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, brak obowiązku pozostania przewoźników z Wielkiej Brytanii w kwarantannie, co musi być potwierdzone w wytycznych na granicach zewnętrznych (inne kraje) Transport drogowy przybywający ze strefy czerwonej:Obowiązek robienia testów, obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, obowiązek pozostania w kwarantannie (klauzula do potwierdzenia w wytycznych granic zewnętrznych, które są aktualnie aktualizowane dla innych krajów) W przypadku przejazdu na Korsykę nie są wymagane żadne testy. W przypadku naziemnego transportu pasażerskiego firmy transportowe nie muszą sprawdzać dokumentów potwierdzających posiadanych przez pasażerów przed wejściem na pokład. Dekret ogranicza ten obowiązek do transportu morskiego i lotniczego.

2021-06-13
0
185183561_2828910677320704_9173655083377867007_n

Drogi wybrane przez nawigatora

Drogi wybrane przez nawigatora

Czasami, ale to się zdarza – nawigator nie prowadzi, a zmyla – i wtedy trafiasz całkowicie w niewłaściwe miejsce.

Kierowcy żartują: “Lenka zawiodła”, wspominając kobiecy głos, który jest w nawigacji.

2021-05-13
0
niemcy (2)

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

Od 24 kwietnia 2021 r. ograniczenia dotyczące COVID-19 w Niemczech zostały uzgodnione na szczeblu federalnym. Nowe zasady dotyczą wszystkich regionów i miast w Niemczech, w których wskaźnik infekcji w ciągu 7 dni przekracza 100.

2021-04-29
0