Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

To już pewne! Od 2022 r. ograniczniki prędkości i inne systemy bezpieczeństwa będą obowiązkowe

monitoring

Przepisy zobowiązujące producentów aut do wprowadzenia nowego wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa zostały przegłosowane jednogłośnie przez Komisję ds. rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego. Taki wymóg będzie wprowadzony już w 2022 r. Możemy się jednocześnie spodziewać, że ceny samochodów wzrosną.

Od 2022 r. przepisy będą dotyczyły aut nowej generacji, z kolei po 2024 – nowych sprzedawanych pojazdów.

Wśród wymaganych systemów znajdą się m.in.:

– system automatycznego hamowania awaryjnego,
– system wspomagania utrzymania pojazdu w pasie ruchu,
– czarna skrzynka, czyli automatyczny rejestrator danych,
– układ wykrywania i ostrzegania przed pieszymi i rowerzystami,
– instalacja umożliwiająca montaż blokady alkoholowej,
– system wykrywający zmęczenie kierowcy,
– czujniki cofania,
– system ISA.

Kierowcy, ale i sami producenci najwięcej obiekcji mają do ISA (Inteligent Speed Asisstance), czyli ogranicznika prędkości do dozwolonej wartości. ISA ma odczytywać wskazania drogowe oraz pozycjonować pojazd za pośrednictwem GPS-u, powodując wytrącanie prędkości w obszarach, w których obowiązuje dane ograniczenie.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

przeladowane_19.07_2

Busiki wciąż przeciążone

Na 15 skontrolowanych przez łódzką Inspekcję Transportu Drogowego pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony, aż 8 było przeciążonych.

2019-07-22
0
wazenie_Lublin_2

Zważyli i sprawdzili ponad 200 pojazdów. Wspólna akcja ITD i policji

Ważył 7900 kg, czyli o 4400 kg za dużo – to największe przekroczenie norm odnotowane podczas akcji zorganizowanej w Lublinie. Zatrzymano nie tylko przeładowane samochody dostawcze. Jeden z kierowców, prowadził zbyt ciężki pojazd pod wpływem alkoholu. Kierowca miała ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie.

2019-07-21
0
bus-rekord-2

Rekordowy busik ważył o 5 ton za dużo!

Niemal 8,6 tony ważył samochód dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Patrole dolnośląskiej, małopolskiej i śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymały w sumie 17 podobnych pojazdów z dużym nadmiarem ładunku.

2019-07-20
0
ciezarowka-wypadek

Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?

W pierwszym kwartale 2019 roku w wyników wypadków przy pracy poszkodowanych zostało łącznie 15 800 osób. Niestety dużą część stanowią kierowcy ciężarówek. Jakie sytuacje mogą się wydarzyć w codziennej pracy truckera oraz jakie obowiązki z nimi związane spoczywają na przewoźniku? Niełatwy temat wyjaśnia Mariusz Skurzyński, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców w zakresie PIP.

2019-07-19
0
Pijany_Bialorusin_1

Chciał napić się wódki… podczas kontroli

Pijanego kierowcę ciężarówki zatrzymali świętokrzyscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego na drodze krajowej nr 7. Obok siedzenia kierowcy leżała butelka wódki.

2019-07-18
0