Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Tachograf co innego, zapisy z wag preselekcyjnych co innego. Łotewski przewoźnik przyznał się do winy

lotewski-przewoznik-2

Podczas kontroli drogowej inspektorzy transportu drogowego zaobserwowali interesujące zjawisko, dzięki któremu samochody ciężarowe mogą niespodziewanie zniknąć i pojawić się po pewnym czasie w całkowicie w innym miejscu, mimo tego, że kierowca przez cały czas odbierał odpoczynek. Szczegółowa kontrola wykazał, że nie było to niewidzialne przemieszczanie się pojazdów, tylko użycie wyłącznik, którego celem było fałszowanie zapisów tachografu dotyczących przebytej drogi.

W poniedziałek, 14 maja b.r., podkarpaccy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego podczas wykonywania czynności kontrolnych na drodze ekspresowej nr 19, zatrzymali do kontroli zespół pojazdów, którym łotewski przewoźnik przewoził deski z Łotwy na Węgry. Kontrola była ukierunkowana na sprawdzenie uprawnień kierowcy, uprawień przewoźnika, czasu pracy kierującego oraz stanu technicznego zespołu pojazdów.

W trakcie analizy czasu pracy kierowcy kontrolujących zastanowiła duża rozbieżność pomiędzy przejechanymi a zadeklarowanymi kilometrami, dlatego inspektorzy postanowili sprawdzić zapisy z wag preselekcyjnych. Wynikiem szczegółowej kontroli było wykazanie, że pomiędzy godz. 15:33 dnia 06.05.2018 r. a godz. 04:26 dnia 07.05.2018 r. na karcie kierowcy został zarejestrowany odpoczynek natomiast z zapisów z wag preselekcyjnych precyzyjnie wynika że o godz. 02:28 dnia 07.05.2018 r. kontrolowany pojazd był w ruchu. Kierowca oczywiście zaprzeczał, aby fałszował swój czas pracy, jednak po okazaniu mu zdjęcia, które przedstawiało, że w okresie odbierania pauzy kontrolowany pojazd w rzeczywiści się poruszał, obywatel Łotwy przestał zaprzeczać i przyznał rację inspektorom, że w wskazanym okresie używał niedozwolonego urządzenia, które fałszowało rzeczywiste wskazania tachografu.

Konsekwencją przedmiotowej kontroli było wszczęcie wobec łotewskiego przewoźnika postępowania administracyjnego zagrożonego karą w kwocie 6300 zł.

lotewski-przewoznik

Źródło: WITD Rzeszów

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

vlcsnap-error730

Dzięki kamerom termowizyjnym pojazd zobaczy przeszkody z odległości nawet 200 metrów

Kamery termowizyjne montowane obecnie w luksusowych samochodach pozwalają wychwycić obecność obiektu na drodze z odległości nawet 200 metrów, zapewniając kierowcy niemal trzykrotnie więcej czasu na reakcję niż zwykłe reflektory. Wkrótce kamery takie mogą się stać podstawowym wyposażeniem inteligentnych samochodów autonomicznych. Pozwolą dostrzec pieszych z dużej odległości, pozwalając maszynie szybciej zareagować na zdarzenia drogowe i zwiększyć szansę na uniknięcie wypadku. Zaprezentowano już pierwszy autonomiczny pojazd wyposażony w kamery termowizyjne.

2019-01-21
0