Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Tachograf co innego, zapisy z wag preselekcyjnych co innego. Łotewski przewoźnik przyznał się do winy

lotewski-przewoznik-2

Podczas kontroli drogowej inspektorzy transportu drogowego zaobserwowali interesujące zjawisko, dzięki któremu samochody ciężarowe mogą niespodziewanie zniknąć i pojawić się po pewnym czasie w całkowicie w innym miejscu, mimo tego, że kierowca przez cały czas odbierał odpoczynek. Szczegółowa kontrola wykazał, że nie było to niewidzialne przemieszczanie się pojazdów, tylko użycie wyłącznik, którego celem było fałszowanie zapisów tachografu dotyczących przebytej drogi.

W poniedziałek, 14 maja b.r., podkarpaccy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego podczas wykonywania czynności kontrolnych na drodze ekspresowej nr 19, zatrzymali do kontroli zespół pojazdów, którym łotewski przewoźnik przewoził deski z Łotwy na Węgry. Kontrola była ukierunkowana na sprawdzenie uprawnień kierowcy, uprawień przewoźnika, czasu pracy kierującego oraz stanu technicznego zespołu pojazdów.

W trakcie analizy czasu pracy kierowcy kontrolujących zastanowiła duża rozbieżność pomiędzy przejechanymi a zadeklarowanymi kilometrami, dlatego inspektorzy postanowili sprawdzić zapisy z wag preselekcyjnych. Wynikiem szczegółowej kontroli było wykazanie, że pomiędzy godz. 15:33 dnia 06.05.2018 r. a godz. 04:26 dnia 07.05.2018 r. na karcie kierowcy został zarejestrowany odpoczynek natomiast z zapisów z wag preselekcyjnych precyzyjnie wynika że o godz. 02:28 dnia 07.05.2018 r. kontrolowany pojazd był w ruchu. Kierowca oczywiście zaprzeczał, aby fałszował swój czas pracy, jednak po okazaniu mu zdjęcia, które przedstawiało, że w okresie odbierania pauzy kontrolowany pojazd w rzeczywiści się poruszał, obywatel Łotwy przestał zaprzeczać i przyznał rację inspektorom, że w wskazanym okresie używał niedozwolonego urządzenia, które fałszowało rzeczywiste wskazania tachografu.

Konsekwencją przedmiotowej kontroli było wszczęcie wobec łotewskiego przewoźnika postępowania administracyjnego zagrożonego karą w kwocie 6300 zł.

lotewski-przewoznik

Źródło: WITD Rzeszów

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

protest69

Protest69: jutro ciężarówki pojadą wolniej. Rozmawiamy z organizatorami

Policyjna akcja „TIR” poruszyła środowisko transportowe. Kierowcy ciężarówek nie chcą dłużej być bierni! Na portalach społecznościowych skrzykują się do przeprowadzenia strajku włoskiego. W ramach Protest69 pojadą o 10 km/h wolniej niż pozwalają na to przepisy, a w efekcie zakorkują drogi.

2018-08-16
0
kaskadowe-pomiary-predkosci

Co szykuje nam Policja na długi weekend? M.in. kaskadowe pomiary prędkości

Policja zamierza rozpocząć długi weekend z przytupem. Od dziś do 16 sierpnia będą prowadzone działania w ramach akcji „Bezpieczny sierpień 2018”, czyli m.in. kaskadowe pomiary prędkości przy wykorzystaniu nieoznakowanych radiowozów. Oprócz dość rozpoznawalnych BMW na drodze spotkamy niepozorne Fordy Focusy i Fiaty Bravo.

2018-08-14
0
naklejka_popieram_protest_dpn

Dzięki tej małej naklejce nie dostaniesz mandatu, tylko pouczenie

Trwająca od miesiąca akcja protestacyjna funkcjonariuszy policji nie przyniosła oczekiwanych skutków. Brak porozumienia z władzami dotyczącego podwyżek sprawia, że mundurowi planują kolejne działania. Bez obaw – kierowcy będą mieli jeszcze lżej.

2018-08-14
0
protest-69-logo

Policjanci wystawiają mandaty, a kierowcy ciężarówek zapowiadają protest – Protest69. W piątek będą jechać znacznie wolniej

Policjanci wystawili już 487 mandatów za wyprzedzanie mimo zakazu oraz 429 za utrudnianie przejazdu. Ponad 900 mandatów – to bilans trwającej od ponad tygodnia akcji „TIR” mającej na celu eliminowanie niebezpiecznych zachowań wśród truckerów. Funkcjonariusze policji i ogólnopolskie media wytykają kierowcom ciężarówek wieczny pośpiech i szarżowanie na drodze, ci zaś… skrzykują się i rozpoczynają protest – Protest69.

2018-08-13
0