Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

System hamowania awaryjnego: obowiązkowy od listopada 2015 r.

P_MAN_TGX_EBA_Sensorfusion_Radar_Kamera_3-1024x683

System hamowania awaryjnego „zastąpi” kierowcę, kiedy ten zaśnie lub zasłabnie. Zareaguje za niego, rozpoczynając manewr hamowania i zapobiegając wypadkom lub minimalizując ich skutki. Rozwiązanie jest obowiązkowe od listopada. Czy producenci ciężarówek przygotowali się na nowe przepisy?

Od listopada 2015 r. w system hamowania awaryjnego poziomu bezpieczeństwa 1 muszą być wyposażone wszystkie nowo rejestrowane dwu- i trzyosiowe samochody ciężarowe z zawieszeniem pneumatycznym o masie powyżej 8 ton. Z tego obowiązku aktualnie zwolnione są jedynie pojazdy czteroosiowe (lub więcej osiowe), kategorii N3G, czyli terenowe oraz pojazdy z tylnym zawieszeniem mechanicznym. Czy producenci ciężarówek poradzili sobie w wyzwaniem, a nowoczesne rozwiązania od jesieni będzie można znaleźć we wszystkich nowych pojazdach?

Jak działa system hamowania awaryjnego?

System hamowania awaryjnego współpracuje np. z czujnikiem radarowym zamontowanym z przodu pojazdu oraz z kamerą zainstalowaną na szybie. Układ rozróżnia obiekty stojące oraz poruszające się, dzięki czemu może podjąć odpowiednią akcję. Takie rozróżnienie jest bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa – znacznie trudniej jest zidentyfikować obiekty stojące niż jadące z przodu. Aby nie rozpoczynać manewru hamowania bezpodstawnie, pojazd zaczyna zwalniać dopiero wtedy, gdy prawdopodobieństwo napotkania przeszkody na drodze jest duże. System dźwiękowo oraz wizualnie ostrzega kierowcę o zagrożeniu (trudny do zignorowania sygnał oraz ikonka na wyświetlaczu), jednocześnie rozpoczynając hamowanie. „System analizuje prędkość zbliżania się do innych uczestników ruchu i w momencie przekroczenia granicznych parametrów (szybkości zbliżania, przy braku reakcji) inicjuje ostrzeżenia, aż w końcu przejmuje inicjatywę i zapoczątkowuje awaryjne hamowanie. Z założenia ma to przeciwdziałać zaistnieniu jednej z najczęściej powtarzających się kolizji – najechania na pojazd poprzedzający” – wyjaśnia Zbigniew Kołodziejek z firmy DAF Trucks.

Co istotne, aby przerwać proces, wystarczy nacisnąć pedał gazu bądź włączyć kierunkowskaz – „poinformujemy” w ten sposób układ, że kontrolujemy sytuację.

Bardzo istotna jest tu bowiem reakcja kierowcy. Lub jej brak. „System ma ogromną zaletę a mianowicie pozwala uniknąć sytuacji zagrożenia lub takową bardzo zminimalizować w momentach, kiedy kierowca nie jest świadomy zagrożenia, np. zasłabnie, jest rozkojarzony, zaśnie lub jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających” – tłumaczy Rafał Węcek, specjalista ds. produktu w Scania Polska. Hamowanie zaczyna się mniej więcej po pokonaniu połowy drogi od chwili pierwotnego zaalarmowania kierowcy sygnałem akustycznym. Jeśli ostrzeżenia nie pomagają, a określony próg między odległością a względną prędkością obiektu został przekroczony, system rozpoczyna automatycznie pełne, awaryjne hamowanie. Nawet jeśli kolizji nie da się uniknąć, hamulce zadziałają z całą siłą, aby ograniczyć jej skutki. Oczywiście na skuteczność hamowania mają wpływ dodatkowe czynniki, takie jak stan nawierzchni, opon pojazdu ciężarowego czy warunki atmosferyczne” – kontynuuje.

system_hamowania_awaryjnego_2

Które z ciężarówek są wyposażone w systemy hamowania awaryjnego?

Okazuje się, wielu z producentów o doposażeniu ciężarówek w dodatkowe systemy bezpieczeństwa pomyślało już dawno temu. Rozwiązania doczekały się też wielu określeń i nazw. W samochodach MAN jest to EBA, w DAF-ach – AEBS, w przypadku Mercedes-Benz znajdziemy je pod nazwą ABA, Scanii – AEB, a Renault Trucks – AFU. Zasady działania są tu jednak bardzo podobne.

W pojazdach Mercedes-Benz Trucks system znalazł się już 9 lat temu. Jak szacuje producent, po europejskich drogach jeździ już niemal 60 tys. pojazdów z ABA, wiele z nich posiada nowsze, udoskonalone wersje urządzeń. Obecnie system spełnia też zaostrzone wymagania poziomu 2, które będą obowiązywać dopiero od sierpnia 2018 r. Z kolei Scania usprawnienia takie wdraża od listopada 2013 r., a od 2 listopada 2018 r. wyposażać zacznie również pojazdy z tylnym mechanicznym zawieszeniem (choć już teraz możliwe jest zamówienie pojazdu z systemem hamowania awaryjnego w przypadku zawieszenia mechanicznego na tylnej/tylnych osi/osiach oraz pojazdów o 4 lub 5 osiach). Wymagania rygorystycznych przepisów obowiązujących od 2018 r. uwzględniono także we wszystkich obecnie produkowanych ciężarówkach DAF Trucks. W przypadku ciężarówek Renault Trucks pojazdy w system generacji pierwszej wyposażane są od lutego 2015 r., a drugiej – od czerwca. Niemal wszystkie ciężarówki MAN usprawnienia poziomu drugiego posiadają zaś od lipca.

system_hamowania_awaryjnego_3

Znaczna poprawa bezpieczeństwa

Już teraz można przewidzieć, że wprowadzenie obowiązku wyposażenia w systemy wspomagające przy hamowaniu we wszystkich nowo rejestrowanych ciężarówek znacząco poprawi bezpieczeństwo na drogach oraz pozytywnie wpłynie na pracę kierowcy. „Jest jeszcze za wcześnie, aby przedstawić statystykę. Jednak nie ma wątpliwości, co do przydatności i zasadności tego układu – przekonuje Andrzej Czajkowski, inżynier sprzedaży z Renault Trucks Poland. Podczas długotrwałych i nużących przejazdów autostradą, w przypadku nagłego zdarzenia liczą się ułamki sekund. Zmęczony długą i monotonną jazdą kierowca może nie zdążyć wystarczająco szybko zareagować. Komputer w połączeniu z radarem są gwarancją skutecznego i najbardziej wydajnego hamowania. Ilość wypadków spowodowanych przez najechanie na tył poprzedzającego pojazdu (np. w skutek zaśnięcia za kierownicą) z pewnością radykalnie się zmniejszy” – kontynuuje.

Jednak – jak podkreśla wiele producentów – wdrożenie asystenta hamowania awaryjnego to jedynie pierwszy krok do poprawienia bezpieczeństwa na drogach. Jednocześnie opracowywane są dodatkowe nowoczesne systemy, jak chociażby stabilizacji toru jazdy, asystent skrętu czy też monitoring koncentracji kierowcy.

Na podstawie: materiały producentów. Fot. główne: MAN, Fot. w treści: Scania

Komentarze

truckeronroad.com 2015-10-06 07:26

Ostatnio byłem świadkiem sytuacji w Niemczech, jak jeden rumuński kierowca po wykonaniu manewru wyprzedzania chował się zaraz przed "nos" niemca (co często robią swoją agresywną jazdą). Stworzył niebezpieczną sytuację w której niemiecka ciężarówka wpadła w poślizg (padał deszcz). System zaczął hamować. Miał pecha bo jechało za nim BAG. Ściągnęli go na parking. Zapewne wszystko zakończyło się zasłużonym mandatem.


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

245104594_2935851109959993_1411399817438034755_n

Polska znosi kary za niepłacenie e-TOLL

Polska tymczasowo znosi kary za niepłacenie e-TOLL. Jak informuje Ministerstwo Finansów RP i operator systemu e-TOLL, 30 września 2021 r. rozpoczął się okres przejściowy przeniesienia elektronicznego systemu płatności za opłaty za przejazd na płatnych drogach w Polsce viaTOLL do nowego elektronicznego zakończenie systemu płatności e-TOLL. Od 1 października system e-TOLL jest jedynym systemem, za pomocą którego można dokonywać płatności elektronicznych. Od tego dnia nie działają również urządzenia viaBOX i viaAUTO.Konto w systemie viaTOLL musi zostać usunięte.Według Ministerstwa Finansów RP, w początkowym okresie po odłączeniu viaTOLL, za naruszenia korzystania z systemu e-TOLL będą stosowane nie kary, ale ostrzeżenia. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

2021-10-12
0
220300993_2878300922381679_1943562348840315047_n

UE zaostrza politykę emisyjną

UE zaostrza politykę emisyjną14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji pod nazwą Fit for 55 w celu dostosowania unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do redukcji emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.).Trzej wiodący producenci samochodów ciężarowych, Daimler Truck, Traton Group i Volvo Group, podpisali niewiążącą umowę, która ustanowi sieć ogólnodostępnych, wysokowydajnych stacji ładowania pojazdów ciężkich w całej Europie.

2021-07-23
0
198475766_2849985951879843_7181789932523661835_n

FRANCJA. NOWE WARUNKI PRZYJAZDU

8 i 9 czerwca 2021 r. zostały opublikowane dwa dekrety wprowadzające nowe przepisy zdrowotne obowiązujące we Francji, które wejdą w życie 9 czerwca.W przypadku transportu drogowego, lokale gastronomiczne będą otwarte dla zawodowych kierowców transportu drogowego też w godzinach policyjnych (od 23:00 do 6:00).Wymagania dla pojazdów wjeżdżających do Francji: Transport drogowy przyjeżdżający ze strefy zielonej:Nie ma obowiązku badania ani kwarantanny, ale konieczne jest potwierdzenie, że jesteś zdrowy i nie miałeś kontaktu z pacjentami; Pojazdy przybywające z pomarańczowej strefy:Obowiązek badania (z wyłączeniem UK), obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, brak obowiązku pozostania przewoźników z Wielkiej Brytanii w kwarantannie, co musi być potwierdzone w wytycznych na granicach zewnętrznych (inne kraje) Transport drogowy przybywający ze strefy czerwonej:Obowiązek robienia testów, obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, obowiązek pozostania w kwarantannie (klauzula do potwierdzenia w wytycznych granic zewnętrznych, które są aktualnie aktualizowane dla innych krajów) W przypadku przejazdu na Korsykę nie są wymagane żadne testy. W przypadku naziemnego transportu pasażerskiego firmy transportowe nie muszą sprawdzać dokumentów potwierdzających posiadanych przez pasażerów przed wejściem na pokład. Dekret ogranicza ten obowiązek do transportu morskiego i lotniczego.

2021-06-13
0
185183561_2828910677320704_9173655083377867007_n

Drogi wybrane przez nawigatora

Drogi wybrane przez nawigatora

Czasami, ale to się zdarza – nawigator nie prowadzi, a zmyla – i wtedy trafiasz całkowicie w niewłaściwe miejsce.

Kierowcy żartują: “Lenka zawiodła”, wspominając kobiecy głos, który jest w nawigacji.

2021-05-13
0
niemcy (2)

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

Od 24 kwietnia 2021 r. ograniczenia dotyczące COVID-19 w Niemczech zostały uzgodnione na szczeblu federalnym. Nowe zasady dotyczą wszystkich regionów i miast w Niemczech, w których wskaźnik infekcji w ciągu 7 dni przekracza 100.

2021-04-29
0