Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Spora nadwaga na wadze ITD

Szamba_S5_16.11.2020_Nr1

63,3 tony zamiast przepisowych 40 ton ważyła ciężarówka z przyczepą, którą przewożono zbiorniki betonowe na ścieki. Zestaw był też za wysoki i za długi. Nieprawidłowy przewóz szamb wstrzymali inspektorzy wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Wobec producenta zbiorników i zarazem ich przewoźnika wszczęto postępowania administracyjne.

Wyglądającą na przeładowaną ciężarówkę zatrzymali do kontroli funkcjonariusze ITD z Gniezna, którzy w poniedziałek (16 listopada) patrolowali ekspresową „piątkę”, czyli wschodnią obwodnicę Poznania. Zestaw przewożący pięć dużych zbiorników betonowych skierowano do punku kontrolnego, przystosowanego do ważenia pojazdów. Samochód ciężarowy z przyczepą i ładunkiem ważył 63,3 tony zamiast przepisowych 40 ton. Tak duży tonaż spowodował przekroczenie dopuszczalnego nacisku podwójnej osi napędowej samochodu ciężarowego na drogę o 8,25 tony (nacisk wynosił 26,25 tony zamiast 18 ton). Za duże naciski na drogę wywierały również osie nienapędowe zestawu. Oprócz tego ciężarówka z przyczepą i ładunkiem była za wysoka i za długa.

W tym przypadku nienormatywny zespół pojazdów powinien poruszać się po drogach publicznych z pilotem i na podstawie zezwolenia kategorii VII. Kierujący nie miał wymaganego zezwolenia i jechał bez pojazdu pilotującego. W przypadku ładunku podzielnego producent betonowych zbiorników i zarazem przewoźnik, prawdopodobnie i tak nie uzyskałby takiego zezwolenia. Tak ciężki ładunek powinien być przewożony dwoma zestawami.

Nieprawidłowy transport wstrzymano. Nadmiar zbiorników przeładowano na drugi zestaw ciężarowy. Kierowcę ukarano 600-złotowym mandatem. Wobec przewoźnika i zarazem załadowcy wszczęto postępowania administracyjne zagrożone karą w łącznej wysokości 18 tys. zł.

Źródło: GITD

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

ograniczenia-ruchu

Kiedy mandat za brak opon zimowych w ciężarówce?

Zima może zaskoczyć kierowców. Podobnie mandat, np. za brak opon zimowych w ciężarówce. W wielu państwa zimowe wyposażenie jest regulowane przez prawo. Podczas planowania zagranicznej trasy upewnij się, jakie wymagania danego państwa, aby nie narazić się na wysoką grzywnę.

2020-11-27
0
kontrole-drogowe-francja

Użyczenie licencji transportowej – czy to się opłaca?

Licencja transportowa to jeden z dokumentów, które koniecznie musi posiadać przedsiębiorstwo, aby legalnie realizować przewozy. Czy można skrócić sobie drogę, zrezygnować z mnóstwa formalności i wymagań i po prostu pożyczyć licencję transportową od znajomej firmy? Czy przedsiębiorca może użyczyć innemu licencję za opłatą? Użyczenie licencji transportowej – sprawdź, co mówią na ten temat przepisy.

2020-11-27
0
IMG_20201124_102853

Wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu

Kierowca, a zarazem właściciel firmy transportowej, chcąc uniknąć obowiązku rejestrowania swojego czasu pracy, wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu. Przedsiębiorcę zatrzymali do kontroli łódzcy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

2020-11-26
0
IVECO S-WAY NP (1)

Nowe funkcje poprawiające bezpieczeństwo od IVECO

IVECO poszerza portfolio cyfrowych usług IVECO ON o pakiet Safe Driving, czyli zestaw funkcji służących poprawie bezpieczeństwa jazdy. Pokładowy system mierzy szereg kluczowych wskaźników (KPI) i generuje regularne raporty, dzięki którym kierowcy mogą doskonalić bezpieczny styl jazdy, a menedżerowie floty mogą promować wśród załogi kulturę bezpiecznej jazdy.

2020-11-26
0
Magnes_Radom_20.11.2020_Nr1

Kierowca-przewoźnik z magnesem

Kierowca i zarazem przedsiębiorca rejestrował rzekomy odpoczynek podczas jazdy. Ciężarówkę z magnesem przyłożonym do impulsatora skrzyni biegów zatrzymał do rutynowej kontroli patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa powiadomiona zostanie prokuratura.

2020-11-25
0