Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Scania wspólnie z Ericsson testują standard 5G

16074-0

Scania jest pierwszą firmą, która bada możliwości zastosowania mobilnej sieci 5G do przesyłania danych w transporcie. Projekt jest realizowany we współpracy z Ericsson.

 
Trzy nowoczesne stacje bazowe zostały umieszczone w ośrodku badawczo-rozwojowym Scania w Södertälje w Szwecji, a testowana sieć będzie systematycznie wzbogacana o nowe rozwiązania. Wykorzystanie sieci 5G w transporcie umożliwia rozwój zintegrowanych konwojów i pojazdów autonomicznych.

– Elementy nowej, mobilnej sieci 5G gwarantują wysoką jakość transferu, niskie ryzyko opóźnień i dużą przepustowość. Pozwalają na szybkie przesyłanie dużej liczby złożonych danych, oferując „pas szybkiego ruchu” niezbędny do rozwijania zintegrowanych konwojów i pojazdów autonomicznych – komentuje Anders Ställberg, Project Manager for City Automation w Scania.

W dotychczas wykorzystywanych standardach sieci komórkowej użytkownicy nie mieli dostępu do udogodnień w postaci szybkiego przesyłu i musieli konkurować, np. ze strumieniującymi filmy, muzykę lub gry. Sieć 5G ma znaczenie większą pojemność niż 4G, co czyni ją szczególnie przydatną w komunikacji pomiędzy pojazdami.

Zalety sieci 5G

Małe opóźnienie i wysoka przepustowość charakterystyczne dla sieci 5G sprawiają, że można zastosować ją do bezpośredniego przesyłania sygnału o hamowaniu, a także innych danych, które muszą być przekazywane między pojazdami szybko i bez zakłóceń. Standard 5G może być alternatywą dla wcześniej używanej sieci WLAN.

Nowa technologia może odegrać istotną rolę w próbach pojazdów autonomicznych Scania. Na przykład przy przesyłaniu na bieżąco uaktualnień map przechowywanych na centralnym serwerze, wykorzystywanych przez pojazdy autonomiczne.

16074-0

Nowe oblicze transportu

Eksperci Scania i Ericsson są zdania, że testy sieci 5G dowiodą jej wysokiej użyteczności. – Nie tylko wpłyną na przyspieszenie rozwoju bieżących projektów Scania, ale także będą okazją do sprawdzenia przez inżynierów Ericsson nowej technologii w praktyce – dodaje Anders Ställberg.

Potwierdza to Torbjörn Lundahl, dyrektor programu „5G National Research Programme” w Ericsson Research. – Chcemy pokazać potencjalnym użytkownikom, jak sieć 5G może wspomóc rewolucję cyfrową w ich branży. Liczymy na wiele cennych opinii, które pozwolą na rozwój udoskonaleń, otwierających drogę do nowych zastosowań sieci 5G. Próby przeprowadzane wspólnie z firmą Scania pomogą nam lepiej zrozumieć potrzeby i wymagania użytkowników oraz upewnić się, że są one należycie spełniane przez standard 5G i tworzące go elementy. Zyskamy pogłębiony wgląd w sektor transportowy, który jest dla nas priorytetowy – komentuje Torbjörn Lundahl.

Testy nie będą ograniczać się jedynie do toru prób w Södertälje. W przyszłości Scania uzyska dostęp do połączenia 5G w głównej siedzibie firmy Ericsson, znajdującej się w sztokholmskiej dzielnicy Kista. Zostało ono już użyte w kwietniu tego roku podczas próbnych jazd niewielkich, autonomicznych autobusów, które odbywały się w ramach „Kista Mobility Week”. W Kista będą też prezentowane pojazdy autonomiczne Scania budowane w ramach projektu automatyzacji transportu miejskiego.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0