Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Rząd zaostrzy przepisy dla kierowców. Wg niego kary są za mało surowe

przepisy

Rząd chce zaostrzyć przepisy drogowe. Czeka nas zaostrzenie sankcji m.in. za spowodowane kolizji po pijanemu, ucieczkę przed policją i ignorowanie zakazu prowadzenia auta.

Ministerstwo Sprawiedliwości kierowało się doniesieniami o nieprzestrzeganiu przepisów przez kierowców. Projekt trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych.

Podstawowa zmiana to zaostrzenie sankcji za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków. Aktualnie kara wynosi do 9 miesięcy do 8 lat więzienia. Dolna granica zostanie podniesiona do 2 lat więzienia.

Surowiej mają być także traktowani kierowcy nieprzestrzegający zakazu prowadzenia pojazdu. Obecnie kara to do 2 lat pozbawienia wolności oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Resort sprawiedliwości proponuje zaś, aby zakaz prowadzenia był orzekany przez sąd obowiązkowo, a kara więzienia za niepodporządkowanie się wynosiła do 5 lat.

Ponadto projekt wprowadza nowy typ przestępstwa – ucieczkę kierowcy przed pościgiem policji lub innej służby. Groziłoby za to do 5 lat więzienia.

Dodatkowo musimy liczyć się z wydłużeniem terminu przedawnienia wykroczeń drogowych. Aktualnie przedawnienie następuje po roku od daty popełnienia wykroczenia, a jeśli wszczęto postępowanie – rok po dacie wszczęcia postępowania. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie, bieg przedawnienia wydłużałby się o rok, jednak rok liczony od daty zakończenia rocznego okresu przedawnienia, czyli po dwóch latach od popełnienia wykroczenia.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

przeladowane_19.07_2

Busiki wciąż przeciążone

Na 15 skontrolowanych przez łódzką Inspekcję Transportu Drogowego pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony, aż 8 było przeciążonych.

2019-07-22
0
wazenie_Lublin_2

Zważyli i sprawdzili ponad 200 pojazdów. Wspólna akcja ITD i policji

Ważył 7900 kg, czyli o 4400 kg za dużo – to największe przekroczenie norm odnotowane podczas akcji zorganizowanej w Lublinie. Zatrzymano nie tylko przeładowane samochody dostawcze. Jeden z kierowców, prowadził zbyt ciężki pojazd pod wpływem alkoholu. Kierowca miała ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie.

2019-07-21
0
bus-rekord-2

Rekordowy busik ważył o 5 ton za dużo!

Niemal 8,6 tony ważył samochód dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Patrole dolnośląskiej, małopolskiej i śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymały w sumie 17 podobnych pojazdów z dużym nadmiarem ładunku.

2019-07-20
0
ciezarowka-wypadek

Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?

W pierwszym kwartale 2019 roku w wyników wypadków przy pracy poszkodowanych zostało łącznie 15 800 osób. Niestety dużą część stanowią kierowcy ciężarówek. Jakie sytuacje mogą się wydarzyć w codziennej pracy truckera oraz jakie obowiązki z nimi związane spoczywają na przewoźniku? Niełatwy temat wyjaśnia Mariusz Skurzyński, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców w zakresie PIP.

2019-07-19
0
Pijany_Bialorusin_1

Chciał napić się wódki… podczas kontroli

Pijanego kierowcę ciężarówki zatrzymali świętokrzyscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego na drodze krajowej nr 7. Obok siedzenia kierowcy leżała butelka wódki.

2019-07-18
0