Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Ruszył Protest69. Część kierowców ciężarówek jedzie wolniej niż nakazują przepisy, część ostro krytykuje pomysł

przemek śmigielski

Dziś, w piątek, o godzinie 7:00, wystartowała akcja Protest69. Kierowcy ciężarówek zwolnili o 10 km/h, co ma doprowadzić do spowolnienia ruchu na uczęszczanych trasach. W ten sposób manifestują niezadowolenie m.in. z policyjnej akcji „TIR”.

Kierowcy ciężarówek, którzy przyłączyli się do akcji, w terenie zabudowanym jadą 40 km/h, a na autostradach i drogach ekspresowych – 69 km/h. Poznamy ich po kamizelkach odblaskowych przyczepionych do lusterek oraz logo protestu za przednią szybą.

*

Protest69: jutro ciężarówki pojadą wolniej. Rozmawiamy z organizatorami

*

Wielu kierowców wyraża swoje poparcie dla działań w internecie:

  • „Te zakazy które są porobione na autostradach w 70% są zbędne, tak jak w nocy, kiedy ruch jest mały na drogach. Jestem za tym protestem i jednoczmy się kierowcy razem, żeby było lepiej niż gorzej”
  • „Słuszna akcja. Najprościej karać ciężarówki za zbyt wolne wyprzedzanie – wykroczenie, którego nie ma w kodeksie. To może zaczną karać tez osobówki, za zajeżdżanie, wymuszanie i wyhamowywanie całego składu?!”

*

Oczywiście część branży nie tyle zupełnie zignorowała protest, co podeszła do niego bardzo krytycznie. Oto niektóre komentarze internautów:

  • „Musicie uzmysłowić sobie, że wyprzedzanie przez was innego zestawu, który jest wolniejszy o 1-2 km/h w praktyce niczego nie zmienia. Sieje tylko nienawiść. Jeśli ktoś nie potrafi tego zrozumieć, nie powinien prowadzić zestawu”
  • „Tirowcy protestują, kiedy policja im wlepia mandaty za łamanie przepisów drogowych. Tym samym psują jeszcze bardziej swoją już i tak złą opinię. Postawa policji godna pochwały.”
  • „to działanie na niekorzyść naszej branży! Pokażemy w ten sposób PiSowi że nas pokonali, bo właśnie do tego dążą!!! Żebyśmy jeździli zgodnie z przepisami! Prawdziwy protest polegałby na blokowaniu trzech pasów na autostradach, dróg miejskich i stref przemysłowych. To co proponujecie ośmieszy nas w oczach całej Europy!!!”

*

Jedno jest pewne: polska branża transportowa rozpaczliwie potrzebuje zmiany oraz łagodzących ostre przepisy regulacji.

Osoby popierające oraz uczestniczące w akcji mogą zmotywować innych kierowców, zamieszczając zdjęcie lub film na stronie wydarzenia: TU.

robert borczyk

Fot. Robert Borczyk

*

Kierowców ciężarówek popierają też kierujący osobówkami:

mateusz romaszewskiFot. Mateusz Romaszewski

*

Zdjęcie główne: Przemek Śmigielski

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

173161620_2808720396006399_8633036104631496503_n

Na polskiej A4 patrol kontroli transportu z Wrocławia zatrzymał ciężarówkę

Na polskiej A4 patrol kontroli transportu z Wrocławia zatrzymał ciężarówkę litewskiego przewoźnika w celu kontroli. Po rozładunku w Polsce kierowca – obywatel Białorusi – wyjechał w kierunku Niemiec. Mężczyzna pachniał wyraźnie alkoholem. Test wykazał około 0,52 ppm alkoholu w oddechu kierowcy.Pijany kierowca został zatrzymany.Przypominamy, że od 0,5 ppm w Polsce grozi odpowiedzialność karna.

2021-04-13
0

W sobotnie popołudnie kierowca ciężarówki przejechał pod prąd około 13 km

W sobotnie popołudnie kierowca ciężarówki przejechał pod prąd około 13 km.
Po zatrzymaniu się na parkingu przy autostradzie A22 Nogaredo West, na północ od Rovereto, mężczyzna przypadkowo wjechał na przeciwległy pas autostrady Brenner. Cudem uniknął wypadku.
Dojechał aż do zjazdu z autostrady Trient Süd. Tam ciężarówka została zatrzymana przez policję na parkingu awaryjnym.  http:///www.youtube.com/watch?v=5vG1vpdofnw

2021-04-12
0
171032707_2805873306291108_84577504454727023_n

5 KRAJÓW EUROPY WSCHODNIEJ ZWRÓCIŁY SIĘ DO ORGANÓW UNII EUROPEJSKIEJ Z PROŚBĄ O ODWOŁANIE WYMOGÓW DOTYCZĄCYCH POWROTU CIĘŻARÓWEK DO KRAJU REZYDENTA CO 8 TYGODNI

5 KRAJÓW EUROPY WSCHODNIEJ ZWRÓCIŁY SIĘ DO ORGANÓW UNII EUROPEJSKIEJ Z PROŚBĄ O ODWOŁANIE WYMOGÓW DOTYCZĄCYCH POWROTU CIĘŻARÓWEK DO KRAJU REZYDENTA CO 8 TYGODNI.Trwa walka niektórych krajów Europy Wschodniej z reformą międzynarodowego transportu drogowego, wprowadzoną przez Unię Europejską w ramach Pierwszego Pakietu Mobilności.

2021-04-10
0
170022647_2803909569820815_3503557148017869621_n

Niemiecka policja szukała kierowcy ciężarówki, a on napił się i zasnął w przyczepie auta

Niemiecka policja szukała kierowcy ciężarówki, a on napił się i zasnął w przyczepie auta.Historia na weekend, ale o trudnej codzienności. W poniedziałek 29 marca firma transportowa straciła kierowcę. Mężczyzna nie skontaktował się, samochodu nie udało się znaleźć – czas zgłosić się na policję. Wypadek?..
❓❓
Jak poinformował Logist.today w odniesieniu do portalu nordbayern.de, policja drogowa gminy Ansbach (kraj związkowy Bawaria) otrzymała powiadomienie o zniknięciu 35-letniego kierowcy ciężarówki. Według obliczeń zarządcy ciężarówka miała jechać do miasta Heilbronn (kraj związkowy Badenia-Wirtembergia), ale zniknęła. Kierowca nie skontaktował się. Wszystko mówiło o sytuacji awaryjnej.
❓ ❓
Policja zareagowała szybko i wysłała dwóch oficerów motocyklowych na poszukiwania. Patrolowcy poradzili sobie z zadaniem, znaleźli ciężarówkę w strefie rekreacyjnej Frankenhöhe-Nord, wzdłuż drogi A6.
Z kierowcą wszystko było w porządku – spał spokojnie, jak później lekarze pisali, „w stanie odurzenia alkoholowego”.Mężczyzna został obudzony i poproszony o wyjaśnienie, ale nie doszło do skutku. Kierowca nie mógł jasno wyjaśnić, co się z nim stało, ledwo trzymał się na nogach. Zamiast tego alkomat „odezwał się” – ponad 2 ppm alkoholu w wydychanym powietrzu. Policja postąpiła zgodnie z instrukcjami – zabrali klucze od auta i odjechali.

Kilka godzin później policja w Ansbach otrzymała wiadomość: na parkingu Frankenhöhe-Nord znajduje się pijany kierowca ciężarówki. Dzień dopiero się zaczął, a co jeśli usiądzie za kierownicą? Policja znowu wyjechała.To był ten sam kierowca, ale w nowym stadium odurzenia alkoholowego – alkomat pokazał ponad 3 ppm w wydychanym powietrzu.

2021-04-07
0