Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Przepisy dot. korytarzy życia i jazdy na suwak jednak później niż zapowiadano

odpoczynki-w-kabinie

Wychodzi na to, że musimy poczekać nieco dłużej na szumnie ogłaszane przepisy o korytarzu życia i jeździe na suwak. Termin został odroczony, co wynika z nowego harmonogramu prac Sejmu.

“Z uwagi na kalendarz prac parlamentarnych obecnej kadencji, konieczność zapewnienia odpowiednich terminów na dokonanie tych czynności, w szczególności zapewnienie panu prezydentowi podpisania ustawy w konstytucyjnym terminie, proponuję rezygnację z propozycji wejścia w życie ustawy na dzień 1 listopada i wprowadzenie nowego terminu 21 dni od ogłoszenia” – powiedział cytowany przez PAP Polaczek.

Pierwotnie zapowiadano, że regulacje dotyczące korytarzy życia wejdą w życie 1 listopada, z kolei związane z jazdą na suwak miały obowiązywać po 60 dniach od ogłoszenia.

Po wejściu w życie nowych przepisów kierowcy będą zobowiązani do ustąpienia pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym, tworząc tzw. korytarz życia. Na drodze kilkupasmowej kierowcy stojący na lewym pasie muszą zjechać do lewej krawędzi jezdni, z kolei kierowcy z pozostałych pasów – jak najbliżej krawędzi prawej. Dzięki temu powstaje przejazd dla służb ratunkowych.

Z kolei przepisy dotyczące jazdy na suwak zmuszą kierowców do ustąpienia pierwszeństwa kierowcom jadącym kończącym się pasem.

[Aktualizacja] Sejm znowelizował ustawę Prawo o ruchu drogowym. Przepisy zaczną obowiązywać po 21 dniach od oficjalnego ogłoszenia, po tym, gdy projekt zostanie już zaakceptowany na wszystkich szczeblach. Na pewno nie będzie to początek listopada, ale opóźnienie nie powinno być duże.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

ograniczenia-ruchu

Kiedy mandat za brak opon zimowych w ciężarówce?

Zima może zaskoczyć kierowców. Podobnie mandat, np. za brak opon zimowych w ciężarówce. W wielu państwa zimowe wyposażenie jest regulowane przez prawo. Podczas planowania zagranicznej trasy upewnij się, jakie wymagania danego państwa, aby nie narazić się na wysoką grzywnę.

2020-11-27
0
kontrole-drogowe-francja

Użyczenie licencji transportowej – czy to się opłaca?

Licencja transportowa to jeden z dokumentów, które koniecznie musi posiadać przedsiębiorstwo, aby legalnie realizować przewozy. Czy można skrócić sobie drogę, zrezygnować z mnóstwa formalności i wymagań i po prostu pożyczyć licencję transportową od znajomej firmy? Czy przedsiębiorca może użyczyć innemu licencję za opłatą? Użyczenie licencji transportowej – sprawdź, co mówią na ten temat przepisy.

2020-11-27
0
IMG_20201124_102853

Wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu

Kierowca, a zarazem właściciel firmy transportowej, chcąc uniknąć obowiązku rejestrowania swojego czasu pracy, wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu. Przedsiębiorcę zatrzymali do kontroli łódzcy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

2020-11-26
0
IVECO S-WAY NP (1)

Nowe funkcje poprawiające bezpieczeństwo od IVECO

IVECO poszerza portfolio cyfrowych usług IVECO ON o pakiet Safe Driving, czyli zestaw funkcji służących poprawie bezpieczeństwa jazdy. Pokładowy system mierzy szereg kluczowych wskaźników (KPI) i generuje regularne raporty, dzięki którym kierowcy mogą doskonalić bezpieczny styl jazdy, a menedżerowie floty mogą promować wśród załogi kulturę bezpiecznej jazdy.

2020-11-26
0
Magnes_Radom_20.11.2020_Nr1

Kierowca-przewoźnik z magnesem

Kierowca i zarazem przedsiębiorca rejestrował rzekomy odpoczynek podczas jazdy. Ciężarówkę z magnesem przyłożonym do impulsatora skrzyni biegów zatrzymał do rutynowej kontroli patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa powiadomiona zostanie prokuratura.

2020-11-25
0