Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Przepisy dot. korytarzy życia i jazdy na suwak jednak później niż zapowiadano

odpoczynki-w-kabinie

Wychodzi na to, że musimy poczekać nieco dłużej na szumnie ogłaszane przepisy o korytarzu życia i jeździe na suwak. Termin został odroczony, co wynika z nowego harmonogramu prac Sejmu.

“Z uwagi na kalendarz prac parlamentarnych obecnej kadencji, konieczność zapewnienia odpowiednich terminów na dokonanie tych czynności, w szczególności zapewnienie panu prezydentowi podpisania ustawy w konstytucyjnym terminie, proponuję rezygnację z propozycji wejścia w życie ustawy na dzień 1 listopada i wprowadzenie nowego terminu 21 dni od ogłoszenia” – powiedział cytowany przez PAP Polaczek.

Pierwotnie zapowiadano, że regulacje dotyczące korytarzy życia wejdą w życie 1 listopada, z kolei związane z jazdą na suwak miały obowiązywać po 60 dniach od ogłoszenia.

Po wejściu w życie nowych przepisów kierowcy będą zobowiązani do ustąpienia pierwszeństwa pojazdom uprzywilejowanym, tworząc tzw. korytarz życia. Na drodze kilkupasmowej kierowcy stojący na lewym pasie muszą zjechać do lewej krawędzi jezdni, z kolei kierowcy z pozostałych pasów – jak najbliżej krawędzi prawej. Dzięki temu powstaje przejazd dla służb ratunkowych.

Z kolei przepisy dotyczące jazdy na suwak zmuszą kierowców do ustąpienia pierwszeństwa kierowcom jadącym kończącym się pasem.

[Aktualizacja] Sejm znowelizował ustawę Prawo o ruchu drogowym. Przepisy zaczną obowiązywać po 21 dniach od oficjalnego ogłoszenia, po tym, gdy projekt zostanie już zaakceptowany na wszystkich szczeblach. Na pewno nie będzie to początek listopada, ale opóźnienie nie powinno być duże.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

Wazanie_Malopolska_01.06.2020_Nr1

20 z 45 dostawczaków przewoziło za dużo

45 samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony zatrzymali i skierowali na wagi inspektorzy małopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego. 20 z 45 skontrolowanych busów przewoziło więcej ładunku niż zezwalają przepisy. Wzmożone kontrole mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa i ochronę rynku transportowego przed przejawami nieuczciwej konkurencji.

2020-06-03
0
elektryki-ladowanie-1

Po pandemii rynek pojazdów elektrycznych dynamicznie ruszy

Pandemia koronawirusa spowodowała krótkotrwałe problemy zarówno w produkcji, jak i sprzedaży samochodów elektrycznych. Po chwilowym załamaniu rynek czeka jednak dynamiczny wzrost. Zahamowane zostały natomiast inwestycje w infrastrukturę ładowania.

2020-06-03
0
kierowca-czas-pracy

Polski kierowca zmarł ugodzony 28 cm nożem. Co się wydarzyło na parkingu pod włoską Savoną?

Incydent miał miejsce wieczorem 30 maja na jednym z parkingów w pobliżu włoskiego miasta Savona. Według włoskiej agencji informacyjnej Ansa 45-letni Polak spożywał posiłek wraz z trzema innymi kierowcami ciężarówek. Nagle, w wyniku ostrej kłótni, został ugodzony w nogę 28-centymetrowym kuchennym nożem. Jak podaje policja na podstawie zeznań, mężczyzna zamknął się w kabinie pojazdu i… zabezpieczył ranę taśmą izolacyjną.

2020-06-02
0
drogi-wyrok-tsue

Dlaczego zawsze należy trzymać się swojego pasa jazdy?

Jazda po wyznaczonym pasie ruchu to podstawa bezpiecznego pokonywania zakrętów. Wyjeżdżanie kierowcy poza jego pas grozi zderzeniem czołowym. Wiele osób zapomina również, że mają obowiązek trzymać się własnego pasa nawet w sytuacji, gdy na jezdni nie namalowano wyznaczających go linii.

2020-06-02
0
koronawirus-ograniczenia-ciezarowki

Kierowcy a koronawirus. Czy sytuacja kierowców zmieniła się po 10 tygodniach pandemii? [FELIETON]

Czy sytuacja kierowców ustabilizowała się po 10 tygodniach od ogłoszenia stanu epidemii w Polsce? Jak na kierowców wpływa znoszenie obostrzeń? Co zmieniło się w ich codziennej pracy? Czy podejście społeczeństwa do osób realizujących międzynarodowe przewozy nadal jest, delikatnie mówiąc, negatywne? Na tych kilka pytań odpowiada Damian Pruchnicki, współtwórca facebookowego bloga Brothers Kamil & Damian. Historie z tras.

2020-06-02
0