Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Progi zwalniające powinny być zlikwidowane! Pomysł posła PO

Prog-zwalniajacy

Progi zwalniające to rozwiązanie, które należy zastąpić nowocześniejszymi i mniej uciążliwymi dla kierowców. Takiego zdania jest Józef Lassota, poseł Platformy Obywatelskiej. Jeszcze przed końcem roku skierował interpelację w tej sprawie do ministra infrastruktury.

Według Lassoty progi, owszem, spełniają swoją podstawową funkcję, tzw. zmuszają kierowców do zwolnienia, jednak jednocześnie stwarzają zagrożenie i zwiększają stężenie szkodliwych pyłów.

Jak czytamy w interpelacji, „przejazd przez próg z prędkością większą niż dopuszczalna powoduje podbicie kół samochodu i dyskomfort dla kierowcy i pasażerów, przez co skłania do przejeżdżania przez niego z ograniczoną prędkością, zazwyczaj 20 lub 30 km/h”. Ponadto „progi zwalniające generują wibrację i hałas, narażają zdrowie mieszkańców, kierowców i bezpieczeństwo pasażerów karetek pogotowia, w zimie utrudniają odśnieżanie, a także niszczą auta (m.in. zawieszenie pojazdów, przedwczesne zużycie amortyzatorów, hamulców, drążków i wahaczy), a hamujące samochody zwiększają stężenie szkodliwych pyłów.”

Jak argumentuje poseł, progi zwalniające to rozwiązanie na Zachodzie wykorzystywane wyjątkowo rzadko. Zamiast nich stosuje się zwężenia dróg czy szykany.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

vlcsnap-error730

Dzięki kamerom termowizyjnym pojazd zobaczy przeszkody z odległości nawet 200 metrów

Kamery termowizyjne montowane obecnie w luksusowych samochodach pozwalają wychwycić obecność obiektu na drodze z odległości nawet 200 metrów, zapewniając kierowcy niemal trzykrotnie więcej czasu na reakcję niż zwykłe reflektory. Wkrótce kamery takie mogą się stać podstawowym wyposażeniem inteligentnych samochodów autonomicznych. Pozwolą dostrzec pieszych z dużej odległości, pozwalając maszynie szybciej zareagować na zdarzenia drogowe i zwiększyć szansę na uniknięcie wypadku. Zaprezentowano już pierwszy autonomiczny pojazd wyposażony w kamery termowizyjne.

2019-01-21
0