Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Powstała opona, która wytwarza tlen i prąd!

opona-oxygene

Goodyear podczas tegorocznych targów Genewie zaprezentował swoje nowe, rewolucyjne rozwiązanie – w zasadzie niezniszczalną oponę, która wytwarza tlen i energię elektryczną. Jak działa Goodyear Oxygene?

Niezwykłe możliwości opony wynikają z jej unikatowej budowy, czyli m.in. wypełnienia ścianek bocznych mchem! Otwarta konstrukcja oraz naturalne wypełnienie umożliwiają wychwytywanie przez opony wilgoci nawierzchni oraz jednoczesne pochłanianie dwutlenku węgla z powietrzem pobieranym przez mech. W wyniku procesu fotosyntezy dochodzi do uwalniania tlenu do otoczenia. Eksperci Goodyear szacują, że gdyby 2,5 mln pojazdów poruszających się po drogach aglomeracji paryskiej wyposażyć w opony Oxygene, możliwe byłoby wytwarzanie nawet 3000 ton tlenu i absorpcję ponad 4000 ton dwutlenku węgla rocznie.

Wytwarzana w procesie fotosyntezy jest również energia, którą można spożytkować do zasilania czujników, paska świetlnego w ścianie bocznej opony (który zmienia kolor, ostrzegając pozostałych uczestników dróg przed manewrami pojazdu) oraz procesora sztucznej inteligencji.

Opona Oxygene komunikuje się z systemem za pośrednictwem technologii światła widzialnego, LiFi. Umożliwia to m.in. komunikację z innymi pojazdami, wymianę danych itd.

Interesujący jest również proces produkcji opony. Wytwarza się ją w procesie trójwymiarowego druku z proszku gumowego powstałego w procesie recyklingu zużytych opon. Zdaniem inżynierów opona jest dzięki temu niezwykle wytrzymała i odporna na przebicie, a przy tym wyjątkowo lekka.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Podpis:

Aktualności

uber-autonomiczny

Autonomiczne auto Ubera śmiertelnie potrąciło pieszą. Technologia nie taka doskonała?

Autonomiczne przejazdy, samochody bez kierowców, auta zdalnie sterowane i samodzielnie reagujące na zdarzenia na drodze – to technologie, które potrzebują jeszcze dużo pracy, badań i testów. W niedzielę wieczorem podczas jazdy testowej na przedmieściach Phoenix w Arizonie samochód autonomiczny Ubera potrącił pieszą przechodzącą przez pasy. Kobieta zmarła w szpitalu.

2018-03-20
0
ubezpieczenie-oc

UFG wyłapuje aż 70 proc. kierowców jeżdżących bez polisy

Ponad 170 mln złotych kosztują innych kierowców nieubezpieczeni i niezidentyfikowani sprawcy wypadków drogowych – wynika z wstępnego podsumowania 2017 roku przez Ubezpieczeniowy Funduszu Gwarancyjny. Kwota ta to odszkodowania i świadczenia, które Fundusz – finansowany ze składek ubezpieczycieli – wypłacił ofiarom takich wypadków oraz rezerwy*.

2018-03-19
0
turecki-kierowca-2

Turecki kierowca zaufał GPS-owi i zakopał się na placu budowy

O tym, że nie zawsze warto ufać GPS-owi, wiemy doskonale. Nawigacja może wywieźć nas w pole. I to dosłownie! Ten turecki kierowca stwierdził najwyraźniej, że GPS lepiej zna drogę niż on sam. W rezultacie ciężarówka zakopała się na placu budowy, a do jej uratowania potrzebny był ciężki sprzęt. Poza tym cała sytuacja skończyła się mandatem karnym… 

2018-03-19
0