Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Powstała opona, która wytwarza tlen i prąd!

opona-oxygene

Goodyear podczas tegorocznych targów Genewie zaprezentował swoje nowe, rewolucyjne rozwiązanie – w zasadzie niezniszczalną oponę, która wytwarza tlen i energię elektryczną. Jak działa Goodyear Oxygene?

Niezwykłe możliwości opony wynikają z jej unikatowej budowy, czyli m.in. wypełnienia ścianek bocznych mchem! Otwarta konstrukcja oraz naturalne wypełnienie umożliwiają wychwytywanie przez opony wilgoci nawierzchni oraz jednoczesne pochłanianie dwutlenku węgla z powietrzem pobieranym przez mech. W wyniku procesu fotosyntezy dochodzi do uwalniania tlenu do otoczenia. Eksperci Goodyear szacują, że gdyby 2,5 mln pojazdów poruszających się po drogach aglomeracji paryskiej wyposażyć w opony Oxygene, możliwe byłoby wytwarzanie nawet 3000 ton tlenu i absorpcję ponad 4000 ton dwutlenku węgla rocznie.

Wytwarzana w procesie fotosyntezy jest również energia, którą można spożytkować do zasilania czujników, paska świetlnego w ścianie bocznej opony (który zmienia kolor, ostrzegając pozostałych uczestników dróg przed manewrami pojazdu) oraz procesora sztucznej inteligencji.

Opona Oxygene komunikuje się z systemem za pośrednictwem technologii światła widzialnego, LiFi. Umożliwia to m.in. komunikację z innymi pojazdami, wymianę danych itd.

Interesujący jest również proces produkcji opony. Wytwarza się ją w procesie trójwymiarowego druku z proszku gumowego powstałego w procesie recyklingu zużytych opon. Zdaniem inżynierów opona jest dzięki temu niezwykle wytrzymała i odporna na przebicie, a przy tym wyjątkowo lekka.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

bus-ustawa-o-delegowaniu

Krótkoterminowe polisy OC to fałszywa oszczędność

O blisko 20 procent spadła w ostatnim kwartale liczba krótkoterminowych polis komunikacyjnego OC sprzedanych przez ubezpieczycieli – wynika z najnowszej analizy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego* . To efekt wdrożenia przez większość towarzystw wewnętrznych kontroli uszczelniających sprzedaż 30-dniowych polis.

2018-12-15
0
niezabezpieczony-ladunek

Z ciężarówki spadł ładunek – tuż przed inny pojazd!

Prawidłowe wykonanie załadunku i jego zabezpieczenie stanowi podstawę bezpiecznego transportu. Przekonał się o tym kierowca ciężarówki, który spowodował zagrożenie na drodze. Z jego samochodu nagle część ładunku spadła wprost pod koła jadącego za ciężarówką innego auta, zmuszając jego kierowcę, który niczego się nie spodziewał, do nagłego, niebezpiecznego hamowania. Całą sytuację zarejestrował nieoznakowany radiowóz policjantów ruchu drogowego, a na kierowcę ciężarówki został nałożony mandat karny.

2018-12-14
0
policja-oswiecim

Kierowca ciężarówki bez uprawnień i prawem jazdy straconym dawno temu

Parę dni temu policjanci z oświęcimskiej drogówki zatrzymali kierowcę ciężarówki, który posiadał uprawnień do kierowania tego typu pojazdami. Miał za to na swoim koncie już dwa zakazy kierowania. Z kolei prawo jazdy kategorii B mężczyzna stracił trzy lata temu, jeszcze jako młody kierowca.

2018-12-13
0