Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Powstała opona, która wytwarza tlen i prąd!

opona-oxygene

Goodyear podczas tegorocznych targów Genewie zaprezentował swoje nowe, rewolucyjne rozwiązanie – w zasadzie niezniszczalną oponę, która wytwarza tlen i energię elektryczną. Jak działa Goodyear Oxygene?

Niezwykłe możliwości opony wynikają z jej unikatowej budowy, czyli m.in. wypełnienia ścianek bocznych mchem! Otwarta konstrukcja oraz naturalne wypełnienie umożliwiają wychwytywanie przez opony wilgoci nawierzchni oraz jednoczesne pochłanianie dwutlenku węgla z powietrzem pobieranym przez mech. W wyniku procesu fotosyntezy dochodzi do uwalniania tlenu do otoczenia. Eksperci Goodyear szacują, że gdyby 2,5 mln pojazdów poruszających się po drogach aglomeracji paryskiej wyposażyć w opony Oxygene, możliwe byłoby wytwarzanie nawet 3000 ton tlenu i absorpcję ponad 4000 ton dwutlenku węgla rocznie.

Wytwarzana w procesie fotosyntezy jest również energia, którą można spożytkować do zasilania czujników, paska świetlnego w ścianie bocznej opony (który zmienia kolor, ostrzegając pozostałych uczestników dróg przed manewrami pojazdu) oraz procesora sztucznej inteligencji.

Opona Oxygene komunikuje się z systemem za pośrednictwem technologii światła widzialnego, LiFi. Umożliwia to m.in. komunikację z innymi pojazdami, wymianę danych itd.

Interesujący jest również proces produkcji opony. Wytwarza się ją w procesie trójwymiarowego druku z proszku gumowego powstałego w procesie recyklingu zużytych opon. Zdaniem inżynierów opona jest dzięki temu niezwykle wytrzymała i odporna na przebicie, a przy tym wyjątkowo lekka.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

inteligentne-systemy

Jakie ograniczenia czekają tirowców od nowego roku? Ostre przepisy regulujące normy emisji spali

Europa wydaje wojnę zanieczyszczeniom powietrza. Coraz więcej metropolii przygotowuje się do wprowadzenia ostrzejszych przepisów regulujących normy emisji spalin, wprowadzając szereg ograniczeń dotyczących wjazdu do poszczególnych rejonów. Jak łatwo przewidzieć, znacząco utrudni to pracę kierowcom ciężarówek. W jaki sposób będą działać te regulacje oraz gdzie i na co powinni zwracać uwagę nasi tirowcy, jeżdżący do europejskich miast?

2018-09-19
0
jak-zatrudnic-kierowce-z-ukrainy

Aż 2/3 kierowców z nadwagą i ryzykiem wystąpienia chorób serca. Kierowcy wiedzą, jak dbać o zdrowie, ale tego nie robią [RAPORT]

Szacuje się, że w Polsce jest ok. 700 000 kierowców zawodowych. Aż 2/3 z nich cierpi na nadwagę i otyłość, a to prosta droga do zawału. To jednak nie koniec zatrważających faktów płynących z «II raportu o stanie zdrowia i sposobie żywienia kierowców zawodowych» wydanego przez Fundację Truckers Life. W 90% przypadków sposób odżywiania truckerów jest po prostu zły. A przecież od stanu zdrowia kierowców może zależeć życie nas wszystkich.

2018-09-19
0