Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Powstała opona, która wytwarza tlen i prąd!

opona-oxygene

Goodyear podczas tegorocznych targów Genewie zaprezentował swoje nowe, rewolucyjne rozwiązanie – w zasadzie niezniszczalną oponę, która wytwarza tlen i energię elektryczną. Jak działa Goodyear Oxygene?

Niezwykłe możliwości opony wynikają z jej unikatowej budowy, czyli m.in. wypełnienia ścianek bocznych mchem! Otwarta konstrukcja oraz naturalne wypełnienie umożliwiają wychwytywanie przez opony wilgoci nawierzchni oraz jednoczesne pochłanianie dwutlenku węgla z powietrzem pobieranym przez mech. W wyniku procesu fotosyntezy dochodzi do uwalniania tlenu do otoczenia. Eksperci Goodyear szacują, że gdyby 2,5 mln pojazdów poruszających się po drogach aglomeracji paryskiej wyposażyć w opony Oxygene, możliwe byłoby wytwarzanie nawet 3000 ton tlenu i absorpcję ponad 4000 ton dwutlenku węgla rocznie.

Wytwarzana w procesie fotosyntezy jest również energia, którą można spożytkować do zasilania czujników, paska świetlnego w ścianie bocznej opony (który zmienia kolor, ostrzegając pozostałych uczestników dróg przed manewrami pojazdu) oraz procesora sztucznej inteligencji.

Opona Oxygene komunikuje się z systemem za pośrednictwem technologii światła widzialnego, LiFi. Umożliwia to m.in. komunikację z innymi pojazdami, wymianę danych itd.

Interesujący jest również proces produkcji opony. Wytwarza się ją w procesie trójwymiarowego druku z proszku gumowego powstałego w procesie recyklingu zużytych opon. Zdaniem inżynierów opona jest dzięki temu niezwykle wytrzymała i odporna na przebicie, a przy tym wyjątkowo lekka.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Podpis:

Aktualności

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zupełnie nie znamy przepisów dotyczących jazdy po alkoholu

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie AlcoSense Laboratories, blisko połowa kierowców nie wie, jaka jest granica stężenia alkoholu w organizmie, powyżej której prowadzenie pojazdów na polskich drogach jest zabronione.

2018-06-22
0
66526

Oto zwycięzca konkursu Volvo Trucks Driver Challenge!

Zwycięzcą polskiego finału konkursu Volvo Trucks Driver Challenge został Piotr Krahel. Z prawie półtora tysiąca kierowców zawodowych, którzy przystąpili w tym roku do rywalizacji to on osiągnął najlepsze wyniki w jeździe ekonomicznej i na placu manewrowym.

2018-06-21
0
opony-przyszlosc-foto

Opony, które komunikują się z operatorem floty i przekazują informacje do chmury – takie rozwiązania niedługo będą powszechne

Goodyear stworzył prototyp inteligentnej opony – kompletnego systemu obejmującego oponę, czujniki i algorytmy pracujące w chmurze, które komunikują się w czasie rzeczywistym za pośrednictwem aplikacji. W taką właśnie stronę idzie przemysł oponiarski: w miarę wzrostu popularności carsharingu zwiększą się też przebiegi pojazdów, przez co zarządzanie obsługą opon stanie się kluczowe dla operatorów flot. W przypadku samochodów autonomicznych inteligentne opony zbierające dane o otoczeniu i podłożu mogą stanowić o ich rynkowej przewadze. 

2018-06-21
0
DP5A4937

UPS kupi 700 pojazdów napędzanych gazem ziemnym. Rewolucja trwa

Firma UPS planuje zbudować pięć kolejnych stacji tankowania sprężonego gazu ziemnego (CNG) oraz zakupić ponad 700 nowych pojazdów napędzanych CNG, w tym 400 ciągników siodłowych i 330 ciągników terminalowych. W 2018 roku UPS zainwestuje 130 milionów dolarów w pojazdy i stacje CNG.

2018-06-21
0