Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Poprawa bezpieczeństwa na drogach? Tego chce 85 proc. Polaków

poprawa_bezpieczenstwa_na_drogach

Chcemy poprawy bezpieczeństwa na drogach – wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady BRD. Aż 85 proc. badanych Polaków popiera zaostrzenie kar za łamanie przepisów drogowych, fotoradary stacjonarne i patrole policji.

Większość ankietowanych opowiedziała się za potrzebą zaostrzenia kar za łamanie przepisów oraz jazdę po alkoholu.  Aż 90 proc. Polaków popiera tzw. „Blokady alkoholowe” i regularne sprawdzanie trzeźwości kierowców. 80 proc. z kolei myśli, że dobrym pomysłem będzie wzmocnienie ochrony pieszych poprzez nałożenie na kierowców obowiązku zatrzymywania się przed przejście w momencie, kiedy pieszy dopiero się do niego zbliża oraz sygnalizuje zamiar przekroczenia jezdni. Obecnie kierowcy zatrzymują się przed przejściem dopiero, kiedy pieszy znajdzie się na jezdni.

Jako czynnik nieobojętny dla bezpieczeństwa na drogach uważamy prędkość. Egzekwowanie  jej ograniczenia  akceptuje ponad 85 proc. badanych. Polacy są również za wprowadzanym właśnie odcinkowym pomiarem prędkości (70 proc.).

Aż 95 proc. badanych widzi potrzebę działań w sferze edukacyjnej. Poprawa bezpieczeństwa jest więc według nas związana ze zwiększeniem świadomości związanej z odpowiedzialnością uczestników ruchu drogowego. Większy powinien być więc nacisk na szkolenia kierowców, kampanie społeczne oraz edukację dzieci i młodzieży.

Wnioski z badań posłużą Krajowej Radzie BRD do rekomendowania zmian w przepisach mających na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, m.in. procedowanych w sejmie prac nad nowelizacją właściwych aktów prawnych w odniesieniu do nietrzeźwych kierujących czy przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszego.

Jest to pierwsze w Polsce badanie, po przeprowadzonych w 2010 r. międzynarodowych badaniach SARTRE 4., obejmujące tak szeroką problematykę z zakresu BRD.

Na podstawie: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Raporty i artykuły

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
niemcy (2)

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

Od 24 kwietnia 2021 r. ograniczenia dotyczące COVID-19 w Niemczech zostały uzgodnione na szczeblu federalnym. Nowe zasady dotyczą wszystkich regionów i miast w Niemczech, w których wskaźnik infekcji w ciągu 7 dni przekracza 100.

2021-04-29
0

W jakim kraju kierowca tira zarabia najwięcej?

W jakim kraju kierowca tira zarabia najwięcej?
Zwykle informacje o możliwości zarobienia pieniędzy przekazywane są z pierwszych ust przez kierowców, ale są też próby analizy sytuacji w materiałach analitycznych. Freight Waves zbadał problem, oceniając pensję kierowcy ciężarówki. Oto 10 krajów, w których możesz dobrze zarobić na międzynarodowym transporcie ładunków rocznie:

Szwajcaria: 70 452 USD
Australia: 53 951 USD
Belgia: 50 462 USD
Norwegia: 47 572 USD
USA: 47 130 USD
Niemcy: 46 871 USD
Holandia: 46 865 USD
Austria: 46 217 USD
Kanada: 43 445 USD
Szwecja: 42 751 USD

Liczby są średnie – wszędzie są wyjątki. Kierowca, który zna języki obce i potrafi samodzielnie rozwiązać problemy z kontrolingiem krajów, w których pracuje, może posiadać wyższą pensję.

2021-04-22
0