Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Polisa OC przypisana do kierowcy, a nie pojazdu? MF odrzuciło pomysł posłów PiSu

oc-pojazdy

Posłowie PiS, Adam Ołdakowski i Jerzy Gosiewski, zaproponowali, aby obowiązkowa polisa OC była przypisana nie do pojazdu, a do kierowcy. Takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje chociażby w Wielkiej Brytanii. Pomysł nie spodobał się jednak Ministerstwu Finansów.

O propozycji posłów pisaliśmy w TYM artykule.

Zdaniem posłów wielu Polaków posiada więcej niż jeden pojazd. Koszt ich utrzymania, w tym związany z obowiązkiem zawarcia polisy OC na każdy z nich, znacznie obciąża więc domowy budżet. Ołdakowski i Gosiewski zwrócili ponadto uwagę na fakt, że spowodowanie kolizji jednym z aut automatycznie powoduje podniesienie składki dla wszystkich samochodów. Posłowie w swojej interpelacji sugerowali, że utrata zniżek „powinna być zastosowana tylko do ubezpieczenia pojazdu, którym kierowca spowodował kolizję lub wypadek drogowy, a nie do wszystkich posiadanych przez niego pojazdów”.

Zdaniem Piotra Nowaka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, który podpisał się pod odpowiedzią na interpelację, to jednak człowiek, a nie pojazd może spowodować szkodę. „Wynika to m.in. z faktu, iż sprawcą szkody pozostaje kierowca poruszający się określonym pojazdem a nie sam pojazd mechaniczny. Z kolei w sytuacji wyrządzenia szkody przy użyciu jednego z posiadanych przez kierowcę pojazdów nie można wykluczyć możliwości poruszania się przez takiego kierowcę innym z posiadanych pojazdów” – czytamy.

Według Ministerstwa Finansów oznaczałoby to jednocześnie, że sprzedaż pojazdu anulowałby zwyżki ubezpieczenia wynikające chociażby ze spowodowania kolizji przez kierowcę. „(…) przyjęcie takiego systemu skutkowałoby sytuacją, że w przypadku zbycia pojazdu, którego ruchem została wyrządzona szkoda i do którego byłaby przypisana utrata zniżek, posiadacz byłby traktowany jako bezszkodowy i w przypadku np. nabycia nowego pojazdu nie płaciłby składki adekwatnej do dotychczasowej historii swojej szkodowości” – odpowiada przedstawiciel ministerstwa.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

koszt-kilometra

Rekordowe długi polskiego transportu!

Przyszłość polskiego transportu stoi pod znakiem zapytania. W ciągu roku suma zadłużenia branży wzrosła z 664 na 925 mln zł! Rosyjskie embargo oraz wciąż zmieniające się unijne regulacje, a do tego ogromne braki kadrowe sprawiają, że polscy przewoźnicy są w coraz gorszej sytuacji. 

2018-07-23
0
swinki

Przewóz 200 świń niesprawnym pojazdem

To nie był przepisowy transport żywych zwierząt. Ponad 200 świń przewożono niesprawnym technicznie autem, a kierowca rażąco naruszył czas pracy. Kontrolę przeprowadzili inspektorzy ITD na autostradzie A4.

2018-07-22
0