Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Polisa OC przypisana do kierowcy, a nie pojazdu? MF odrzuciło pomysł posłów PiSu

oc-pojazdy

Posłowie PiS, Adam Ołdakowski i Jerzy Gosiewski, zaproponowali, aby obowiązkowa polisa OC była przypisana nie do pojazdu, a do kierowcy. Takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje chociażby w Wielkiej Brytanii. Pomysł nie spodobał się jednak Ministerstwu Finansów.

O propozycji posłów pisaliśmy w TYM artykule.

Zdaniem posłów wielu Polaków posiada więcej niż jeden pojazd. Koszt ich utrzymania, w tym związany z obowiązkiem zawarcia polisy OC na każdy z nich, znacznie obciąża więc domowy budżet. Ołdakowski i Gosiewski zwrócili ponadto uwagę na fakt, że spowodowanie kolizji jednym z aut automatycznie powoduje podniesienie składki dla wszystkich samochodów. Posłowie w swojej interpelacji sugerowali, że utrata zniżek „powinna być zastosowana tylko do ubezpieczenia pojazdu, którym kierowca spowodował kolizję lub wypadek drogowy, a nie do wszystkich posiadanych przez niego pojazdów”.

Zdaniem Piotra Nowaka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, który podpisał się pod odpowiedzią na interpelację, to jednak człowiek, a nie pojazd może spowodować szkodę. „Wynika to m.in. z faktu, iż sprawcą szkody pozostaje kierowca poruszający się określonym pojazdem a nie sam pojazd mechaniczny. Z kolei w sytuacji wyrządzenia szkody przy użyciu jednego z posiadanych przez kierowcę pojazdów nie można wykluczyć możliwości poruszania się przez takiego kierowcę innym z posiadanych pojazdów” – czytamy.

Według Ministerstwa Finansów oznaczałoby to jednocześnie, że sprzedaż pojazdu anulowałby zwyżki ubezpieczenia wynikające chociażby ze spowodowania kolizji przez kierowcę. „(…) przyjęcie takiego systemu skutkowałoby sytuacją, że w przypadku zbycia pojazdu, którego ruchem została wyrządzona szkoda i do którego byłaby przypisana utrata zniżek, posiadacz byłby traktowany jako bezszkodowy i w przypadku np. nabycia nowego pojazdu nie płaciłby składki adekwatnej do dotychczasowej historii swojej szkodowości” – odpowiada przedstawiciel ministerstwa.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Podpis:

Aktualności

Co drugi polski przedsiębiorca transportowy zakupi lub wymieni flotę w 2018 roku - dane marki VIAON

Co drugi polski przedsiębiorca transportowy zakupi lub wymieni flotę w 2018 roku

Prawie 98 proc. polskich przedsiębiorców transportowych planuje rozwijać swoje firmy w 2018 roku. Według przewidywań ekspertów nie są to jedynie puste deklaracje, gdyż polski transport, pomimo utrudnień prawnych, nadal jest ceniony na arenie międzynarodowej i firmom zależy na utrzymaniu wysokiego statusu. W opinii przewoźników inwestycja w modernizację lub powiększenie floty to najlepsza metoda na rozwój i zapewnienie wysokiej jakości usług.

2018-01-24
0
Press_KE chce powolac Europejski Urzad Pracy

Komisja Europejska chce ujednolić przepisy dla pracowników delegowanych w całej UE. Powstanie Europejski Urząd Pracy

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker, w podsumowaniu 2017 roku, przedstawił propozycję ustanowienia Europejskiego Urzędu Pracy. Celem nowopowstałego organu miałoby być wzmocnienie współpracy pomiędzy podmiotami rynków pracy z poszczególnych państw oraz skuteczne zarządzanie sytuacjami transgranicznymi. Obecnie trwają konsultacje publiczne, a projekt nowego urzędu ma być przygotowany w pierwszym półroczu br.

2018-01-23
0
prawo-jazdy-bez-adresu

Miejsce zamieszkania zniknie z prawa jazdy

Ministerstwo Infrastruktury myśli o usunięciu informacji o miejscu zamieszkania z prawa jazdy – podaje Dziennik.pl. Możliwość wdrożenia takiego rozwiązania rozważy w momencie wprowadzenia CEPiK 2.0 w zakresie Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

2018-01-23
0