Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Polisa OC przypisana do kierowcy, a nie pojazdu? MF odrzuciło pomysł posłów PiSu

oc-pojazdy

Posłowie PiS, Adam Ołdakowski i Jerzy Gosiewski, zaproponowali, aby obowiązkowa polisa OC była przypisana nie do pojazdu, a do kierowcy. Takie rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje chociażby w Wielkiej Brytanii. Pomysł nie spodobał się jednak Ministerstwu Finansów.

O propozycji posłów pisaliśmy w TYM artykule.

Zdaniem posłów wielu Polaków posiada więcej niż jeden pojazd. Koszt ich utrzymania, w tym związany z obowiązkiem zawarcia polisy OC na każdy z nich, znacznie obciąża więc domowy budżet. Ołdakowski i Gosiewski zwrócili ponadto uwagę na fakt, że spowodowanie kolizji jednym z aut automatycznie powoduje podniesienie składki dla wszystkich samochodów. Posłowie w swojej interpelacji sugerowali, że utrata zniżek „powinna być zastosowana tylko do ubezpieczenia pojazdu, którym kierowca spowodował kolizję lub wypadek drogowy, a nie do wszystkich posiadanych przez niego pojazdów”.

Zdaniem Piotra Nowaka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, który podpisał się pod odpowiedzią na interpelację, to jednak człowiek, a nie pojazd może spowodować szkodę. „Wynika to m.in. z faktu, iż sprawcą szkody pozostaje kierowca poruszający się określonym pojazdem a nie sam pojazd mechaniczny. Z kolei w sytuacji wyrządzenia szkody przy użyciu jednego z posiadanych przez kierowcę pojazdów nie można wykluczyć możliwości poruszania się przez takiego kierowcę innym z posiadanych pojazdów” – czytamy.

Według Ministerstwa Finansów oznaczałoby to jednocześnie, że sprzedaż pojazdu anulowałby zwyżki ubezpieczenia wynikające chociażby ze spowodowania kolizji przez kierowcę. „(…) przyjęcie takiego systemu skutkowałoby sytuacją, że w przypadku zbycia pojazdu, którego ruchem została wyrządzona szkoda i do którego byłaby przypisana utrata zniżek, posiadacz byłby traktowany jako bezszkodowy i w przypadku np. nabycia nowego pojazdu nie płaciłby składki adekwatnej do dotychczasowej historii swojej szkodowości” – odpowiada przedstawiciel ministerstwa.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

fabryka-mercdesa-w-polsce

Znów zmiany w badaniach technicznych. Kary dla spóźnialskich wyższe o 50 proc.

Czy szykuje się rewolucja w przeglądach technicznych? Rząd pracuje nad nowelizacją prawa drogowego. Wśród najważniejszych propozycji: nowa opłata jakościowa, wyższa kara za przeprowadzenie obowiązkowego przeglądu technicznego po terminie oraz zmiana systemu nadzoru nad Stacjami Kontroli Pojazdów. 

2018-10-23
0
kierowcy-ceizarwek

Przewoźnicy kuszą dobrymi zarobkami, prywatną opieką zdrowotną i służbowymi laptopami, a kierowców ciężarówek wciąż brakuje

Umowa o pracę, 7 000 zł na rękę, prywatna opieka medyczna, służbowy laptop, dodatkowe ubezpieczenie i komórka do celów prywatnych… Aż 43% polskich firm transportowych ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanego pracownika[1], co sprawia, że przewoźnicy muszą się mocno wykazać, by przekonać do siebie i zatrzymać lojalnych kierowców. Tylko na ten moment szacuje się bowiem, że brakuje aż 100 000 truckerów. W ciągu najbliższych 7 lat liczba wakatów może zwiększyć się o kolejne 200 000.

2018-10-23
0
bigcarsharing-przyszlosc-foto

Dostawczaki na minuty – nowość w Polsce

Carsharing może być dla firm bardziej opłacalną formą korzystania z samochodu niż leasing czy zakup. Zwłaszcza jeśli pojazd używany jest okazjonalnie, np. w firmach, które działają sezonowo. Teraz rynek samochodów na minuty poszerza swoją ofertę o pojazdy dostawcze. 

2018-10-23
0
odcinkowy-pomiar-predkosci

Ene due, czyli kto dostanie fotoradary? Jednak nie Policja!

Jeszcze pod koniec września informowaliśmy o tym, że Policja przejmie kontrolę nad systemem fotoradarów, m.in. w związku z tym, że ITD ma zająć się innymi, ważniejszymi zadaniami, jak nadzór nad systemem poboru opłat drogowych. Jak jednak ustalił portal brd24.pl, rząd nawet nie zamierza rozpocząć prac nad projektem ustawy zakładającym te zmiany!

2018-10-22
0