Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Pakiet Mobilności – dziesiątki interpretacji…

drogi-wyrok-tsue

Nie wszyscy zdążyli dobrze poznać możliwości realizacji dwóch odpoczynków skróconych pod rząd, a jak się okazuje, pojawiły się już kolejne opcje. Ta chwiejność sytuacji i interpretacji może wywołać zawrót głowy. Zupełnie jak w kalejdoskopie. 

Świadomi zagrożenia wynikającego z błędów rutyny, aby uniknąć niebezpiecznych skrótów myślowych, cały zespół Kancelarii Transporowej ITD-PIP, w sposób ciągły analizuje wszystkie nadchodzące sygnały. W pierwszej kolejności dzieje się to zawsze w kontekście zgodności z definicjami wprost zawartymi w Rozporządzeniu 561/2006. Większość tych definicji nie uległa zmianie, ale teraz ich znaczenie nabiera szczególnej wagi i może wpływać na wynik analizy i przyjętej interpretacji.

Przypomnijmy

Okres jazdy dziennej i odpoczynek wymagany w każdym okresie 24-godzinnym (lub 30-godzinnym dla zespołu) od poprzedniego odpoczynku. Ten zapis powoduje, że zawsze należy uwzględnić odpoczynek kierowcy po jego pracy. Odpoczynek konkretnej długości, zdefiniowany jako DZIENNY.

dzienne1
Mając taką podstawową zasadę, możemy przejść do przepisów o łączeniu odpoczynków dziennych z tygodniowymi. A dokładniej, przepisu, że odpoczynek dzienny może zostać wydłużony do rozmiarów odpoczynku tygodniowego skróconego lub regularnego. Zatem odpowiednio dłuższy postój spowoduje, że będziemy mogli mówić o odpoczynku tygodniowym (nie zapominając, że jego pierwsza część jest również wymaganym odpoczynkiem dziennym w okresie 24-godzinnym ostatniego dnia pracy).

dzienny wydąuzenie tyg
W żadnym wypadku nie należy twierdzić, że gdy robimy odpoczynek tygodniowy, wtedy nie trzeba robić odpoczynku dziennego. Przepis brzmi inaczej – odpoczynek dzienny jest zawsze i może (ale nie musi) zawierać się w pierwszej części odpoczynku tygodniowego. Jest również jednocześnie początkiem całego wielkiego Tygodniowego Okresu Odpoczynku, który to musimy realizować systematycznie nie rzadziej niż co 6x24h, od poprzedniego takiego postoju obejmującego np. odpoczynek tygodniowy skrócony.

Kolejną niezależną zasadą jest możliwość odbierania rekompensat odpoczynków skróconych wraz z dowolnym odpoczynkiem minimum 9-godzinnym. Czyli rekompensaty możemy odbierać zarówno z odpoczynkiem dziennym (dokładając ją po tym odpoczynku) albo z odpoczynkiem tygodniowym lub z innymi rekompensatami łącznie. Warunek – „z innym odpoczynkiem trwającym minimum 9 godzin”.

dzienny z rekomp

Te niezależne reguły w odpowiednich przypadkach należy ze sobą połączyć zachowując jednak ich podstawowy sens i logikę. Jeśli w praktyce ułożymy na zakończenie tygodnia najpierw odpoczynek dzienny (po dniu pracy), który będzie wydłużony do rozmiarów tygodniowego, do tego dołożymy czekającą od poprzedniego skróconego rekompensatę, to układ tych odpoczynków może wyglądać np. tak:

TOO1
Całość postoju, oznaczona na rysunku kolorem żółtym, jest bardzo konkretnym okresem, zdefiniowanym w art. 4 Rozporządzenia 561/200, pp. h):

„tygodniowy okres odpoczynku” oznacza tygodniowy okres, w którym kierowca może swobodnie dysponować swoim czasem i obejmuje „regularny tygodniowy okres odpoczynku” lub „skrócony tygodniowy okres odpoczynku”

I to między tymi dużymi, „żółtymi” okresami nie może być dłuższego odstępu niż 6×24 godziny zgodnie z zapisami art. 8 pkt 6:

Tygodniowy okres odpoczynku rozpoczyna się nie później niż po zakończeniu sześciu okresów 24 godzinnych, licząc od końca poprzedniego tygodniowego okresu odpoczynku.

Zapis w tym brzmieniu funkcjonuje od kilkunastu lat i nigdy nie był inaczej interpretowany jak właśnie w taki sposób. Nie miało bowiem znaczenia czy rekompensaty są w środku tego okresu czy na końcu, po faktycznej części zdefiniowanej jako odpoczynek tygodniowy. W praktyce każdy kierowca mógł maksymalnie zawodowo funkcjonować (mieć aktywności robocze) w ciągu tzw. „tygodnia pracy”. To w praktyce dokładnie oznaczało ten okres 6×24 godziny między wymaganym jednym Tygodniowym Okresem Odpoczynku, a kolejnym [T.O.O. – tygodniowym okresem odpoczynku]. I co jest kluczowe dla dalszych analiz – T.O.O. nie jest „konkretnym” odpoczynkiem tygodniowym, tylko obejmuje swoim zakresem np. odpoczynek regularny lub odpoczynek skrócony i wszystkie inne odpoczynki, które występowały łącznie z nimi.

TOO2
– Zdajemy sobie sprawę, że powodem do aktualnej polemiki dotyczącej kolejności tych elementów w trakcie całego okresu postoju nazwanego w przepisach Tygodniowym Okresem Odpoczynku, jest określenie z Pakietu Mobilności wymagające POPRZEDZENIA odpoczynku tygodniowego rekompensatami za dwa skrócone odpoczynki tygodniowe. Nic w tym nie byłoby złego, gdyby nie próba „wyłączenia” rekompensat przed Tygodniowy Okres Odpoczynku łącznie z sugestią, że odpoczynku dziennego też nie należy robić przed rekompensatami. Należy wyraźnie wskazać na nieprawidłową i wręcz nielogiczną sugestię, aby rekompensaty miały się rozpoczynać po3-4 dniach od poprzedniego T.O.O. – mówi Mariusz Hendzel, ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP. Znane i praktykowane w całej UE zasady obliczania tych okresów pracy, zgodne literalnie z definicją Tygodniowego Okresu Odpoczynku, w żadnym wypadku nie zmieniły się po 20 sierpnia 2020. To co należy analizować wg nowych zapisów, to poprzedzenie odpoczynku tygodniowego dwiema rekompensatami, odbieranymi razem. Skoro te rekompensaty mają być PRZED odpoczynkiem tygodniowym, to odpoczynek dzienny jako jego ewentualna część musi zostać oddzielony od tygodniowego i w układzie graficznym, odpoczynek dzienny jako obowiązkowy występujący po pracy, jest niepowiązany z późniejszym tygodniowym, przed którym muszą wystąpić obie rekompensaty zgodnie z Pakietem Mobilności.

TOO3 poprzedzony
– Jak do tej pory nie znamy żadnego przypadku ukarania lub innego postępowania na drodze niż wskazane powyżej, zatem możemy zakładać, że dotychczasowa logika, przepisy i praktyka sama się obroni. Powyższe zagadnienia przygotowaliśmy w ramach potwierdzenia w formie zapytania o interpretację zarówno do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego jak i zagranicznych służb kontrolnych. Uzyskane w ten sposób oficjalne odpowiedzi będziemy prezentować bezpośrednio zainteresowanym m.in. na naszych webinarach. Odbywają się one w każdą środę o godz, 10:00-12:00 i poruszamy na nich w sposób szczegółowy najróżniejsze, trudne i pomijane w mediach aspekty analizy i rozliczania czasu pracy kierowców. Jeśli nie masz partnera, z którym możesz poruszyć skomplikowane tematy dot. czasu pracy lub rozliczania kierowców, czy zaplanowanie trasy zgodnie z wyjątkami Pakietu Mobilności, bądź sam borykasz się z niezrozumieniem interpretacji, umów się na 20-minutową, niezobowiązującą rozmowę z naszymi doradcami. Sprawdzimy, jak możemy sobie nawzajem pomóc. Dla uczestników naszych webinarów przygotowujemy szereg niespodzianek, np. cykl szkoleń dla kierowców w prawie wszystkie soboty do końca roku – radzi Mariusz Hendzel, ekspert Kancelarii Transportowej ITD-PIP.

Źródło: Kancelaria Transportowa ITD-PIP, oprac.: Redakcja

Darmowy webinar Kancelarii Transportowej ITD-PIP odbędzie się 30 września o godzinie 10:00
https://webinar.itd-pip.pl

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

245104594_2935851109959993_1411399817438034755_n

Polska znosi kary za niepłacenie e-TOLL

Polska tymczasowo znosi kary za niepłacenie e-TOLL. Jak informuje Ministerstwo Finansów RP i operator systemu e-TOLL, 30 września 2021 r. rozpoczął się okres przejściowy przeniesienia elektronicznego systemu płatności za opłaty za przejazd na płatnych drogach w Polsce viaTOLL do nowego elektronicznego zakończenie systemu płatności e-TOLL. Od 1 października system e-TOLL jest jedynym systemem, za pomocą którego można dokonywać płatności elektronicznych. Od tego dnia nie działają również urządzenia viaBOX i viaAUTO.Konto w systemie viaTOLL musi zostać usunięte.Według Ministerstwa Finansów RP, w początkowym okresie po odłączeniu viaTOLL, za naruszenia korzystania z systemu e-TOLL będą stosowane nie kary, ale ostrzeżenia. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

2021-10-12
0
220300993_2878300922381679_1943562348840315047_n

UE zaostrza politykę emisyjną

UE zaostrza politykę emisyjną14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji pod nazwą Fit for 55 w celu dostosowania unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do redukcji emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.).Trzej wiodący producenci samochodów ciężarowych, Daimler Truck, Traton Group i Volvo Group, podpisali niewiążącą umowę, która ustanowi sieć ogólnodostępnych, wysokowydajnych stacji ładowania pojazdów ciężkich w całej Europie.

2021-07-23
0
198475766_2849985951879843_7181789932523661835_n

FRANCJA. NOWE WARUNKI PRZYJAZDU

8 i 9 czerwca 2021 r. zostały opublikowane dwa dekrety wprowadzające nowe przepisy zdrowotne obowiązujące we Francji, które wejdą w życie 9 czerwca.W przypadku transportu drogowego, lokale gastronomiczne będą otwarte dla zawodowych kierowców transportu drogowego też w godzinach policyjnych (od 23:00 do 6:00).Wymagania dla pojazdów wjeżdżających do Francji: Transport drogowy przyjeżdżający ze strefy zielonej:Nie ma obowiązku badania ani kwarantanny, ale konieczne jest potwierdzenie, że jesteś zdrowy i nie miałeś kontaktu z pacjentami; Pojazdy przybywające z pomarańczowej strefy:Obowiązek badania (z wyłączeniem UK), obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, brak obowiązku pozostania przewoźników z Wielkiej Brytanii w kwarantannie, co musi być potwierdzone w wytycznych na granicach zewnętrznych (inne kraje) Transport drogowy przybywający ze strefy czerwonej:Obowiązek robienia testów, obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, obowiązek pozostania w kwarantannie (klauzula do potwierdzenia w wytycznych granic zewnętrznych, które są aktualnie aktualizowane dla innych krajów) W przypadku przejazdu na Korsykę nie są wymagane żadne testy. W przypadku naziemnego transportu pasażerskiego firmy transportowe nie muszą sprawdzać dokumentów potwierdzających posiadanych przez pasażerów przed wejściem na pokład. Dekret ogranicza ten obowiązek do transportu morskiego i lotniczego.

2021-06-13
0
185183561_2828910677320704_9173655083377867007_n

Drogi wybrane przez nawigatora

Drogi wybrane przez nawigatora

Czasami, ale to się zdarza – nawigator nie prowadzi, a zmyla – i wtedy trafiasz całkowicie w niewłaściwe miejsce.

Kierowcy żartują: “Lenka zawiodła”, wspominając kobiecy głos, który jest w nawigacji.

2021-05-13
0
niemcy (2)

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

Od 24 kwietnia 2021 r. ograniczenia dotyczące COVID-19 w Niemczech zostały uzgodnione na szczeblu federalnym. Nowe zasady dotyczą wszystkich regionów i miast w Niemczech, w których wskaźnik infekcji w ciągu 7 dni przekracza 100.

2021-04-29
0