Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Pakiet antykryzysowy? Według ekspertów z branży transportowej to bubel, który nie pomoże przedsiębiorcom

koronawirus-przewozy-pakiet-antykryzysowy

Przygotowany przez państwo pakiet antykryzysowy mający wspomóc biznes w walce ze skutkami pandemii koronawirusa nie tylko nie zadowala przedsiębiorców z branży międzynarodowego transportu drogowego, lecz pokazuje totalny brak zrozumienia sytuacji przez rządzących – mówią eksperci ZMPD.

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce 23 marca 2020 r. zorganizowało briefing prasowy w formie wideokonferencji, podczas którego przedstawiono opinię ekspertów zrzeszenia na temat pakietu antykryzysowego. Opinia była jednoznaczna: to bubel, który nie pomoże przedsiębiorcom.

– Przejęcie przez państwo płacy minimalnej kierowców zawodowych, zwrot podatku VAT, kredyty obrotowe oraz abolicja podatkowa i zawieszenie na co najmniej pół roku wszelkich danin na rzecz państwa to podstawowe żądania branży, bez realizacji których w najbliższej przyszłości międzynarodowy transport drogowy przestanie spełniać funkcję, do której został powołany – powiedział prezes ZMPD Jan Buczek. Podkreślił fakt, że rządzący przygotowując pakiet nie konsultowali się z potencjalnymi odbiorcami przepisów, co tylko pokazuje stosunek władzy do biznesu.

Światełkiem w tunelu jest zapowiedź pomocy przy spłacie rat leasingowych przez Agencję Rynku Rozwoju, jednak prezes Buczek tonował optymistyczne nastroje. – Co prawda trwają prace nad złagodzeniem procedur związanych z przejmowaniem leasingu, ale to bardzo skomplikowany proces i o niepewnym skutku – powiedział prezes ZMPD.

Przewodniczący Rady Zrzeszenia Piotr Kopczyński zaapelował o przedłużenie obowiązywania ważności wiz kierowców co najmniej o pół roku, jeżeli nie do końca roku kalendarzowego.Zauważył też, że dzisiejsza dramatyczna sytuacja powinna być przestrogą dla Unii Europejskiej, forsującej bardzo niekorzystne rozwiązania dla transportu drogowego zawarte w Pakiecie Mobilności. – Dziś Niemcy narzekają na brak transportów realizowanych przez państwa z naszej części Europy. To samo będzie po wprowadzeniu Pakietu Mobilności – powiedział Piotr Kopczyński.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

Opona_S7_30.06.2020_Nr1

Opona mogła wystrzelić w każdej chwili

Mocno zużyta opona z licznymi uszkodzeniami przy naczepie mogła w każdej chwili wystrzelić podczas jazdy. Pojazd z usterką zagrażającą bezpieczeństwu innych uczestników ruchu wycofali z ruchu funkcjonariusze z elbląskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

2020-07-02
0
Szyba_magnes_29.06.2020_Nr2

Wybita i zasłonięta workiem przednia szyba, a kierująca z magnesem

Wybita i zasłonięta workiem szyba przednia była powodem kontroli ciągnika siodłowego, zatrzymanego przez patrol z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Konieczna była również interwencja policji. Kierująca ciężarówką korzystała z magnesu. Kobieta rejestrowała odpoczynek zamiast jazdy, co też powodowało zatrzymanie drogomierza pojazdu.

2020-07-02
0
monitoring

Obniżony wymiar pracy w związku z pandemią? Uwaga na pułapki podczas rozliczania ostatniego kwartału!

Zgodnie z zapisami tarczy antykryzysowej pracodawcy mają możliwość obniżenia o 20% wymiaru zatrudnienia swoich pracowników i dzięki temu obniżyć proporcjonalnie wynagrodzenie w czasie pandemii. O ile same formalności zostały już szeroko omówione w mediach, to okazuje się, że przedsiębiorcom przyszło zmierzyć się z technicznymi problemami związanymi z rozliczeniem obniżenia w okresie kwiecień – czerwiec 2020.

2020-07-01
0
kierowca-polski-w-trasie

Białoruś znosi ograniczenia dla tranzytu

Dziś, 1 lipca, Białoruś zniosła ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa dla kierowców ciężarówek podróżujących tranzytem przez terytorium kraju.

2020-07-01
0