Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Padł rekord! Pierwszy licznik przekręcony o… milion kilometrów

img_0396_144_0

Chodzi o dostawczaka Mercedesa Sprintera, którego zatrzymali w środę krakowscy funkcjonariusze drogówki. Różnica pomiędzy rzeczywistym przebiegiem licznika a informacjami wynikającymi z wpisu w zaświadczeniu o badaniu technicznym pojazdu wynosi ponad milion kilometrów.  Jak twierdzi kierowca, licznik był wymieniany. 

15 stycznia br. około godziny 10.30 policjanci krakowskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej 35-letniego kierującego pojazdem marki Mercedes Sprinter. Powodem sprawdzenia było m.in. niesprawne oświetlenie zewnętrzne samochodu. W trakcie kontroli funkcjonariusze zauważyli, że niesprawne światła to tylko jeden z mankamentów w pojeździe. Prawdziwym odkryciem okazało się wskazanie drogomierza, które pokazało, że różnica pomiędzy rzeczywistym przebiegiem licznika a stanem licznika odnotowanym w Centralnej Ewidencji Pojazdów wynosiła ponad 1 milion 14 tys. kilometrów. Miesiąc wystarczył, aby wskazania licznika diametralnie się zmieniły – w grudniu 2019 roku podczas przeglądu technicznego na stacji diagnostycznej stan licznika wynosił 2 008 533 km, a obecnie wskazuje 993 892 km. Kierowca wyjaśnił, że to pojazd służbowy, według informacji od jego szefa w pojeździe był wymieniany drogomierz. Policjanci będą to weryfikować.

Zmieniły się przepisy

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe zasady kontroli drogowych. Obecnie policjanci mają obowiązek sprawdzać i spisywać stan licznika, a odczytane wskazania drogomierza przesłać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Kierujący pojazdami muszą pamiętać, że od 25 maja ur. zgodnie z zapisem art. 306 a kodeksu karnego, za zmianę wskazania drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Należy pamiętać, że takiej samej karze podlega zarówno osoba, która cofa licznik pojazdu, jak i ta, która taką korektę zleca.

Należy zaznaczyć, że od 1 stycznia br. wymiana licznika winna być odpowiednio udokumentowana. Drogomierz można wymienić, ale tylko w pewnych, z góry określonych sytuacjach. Jest to możliwe jedynie z powodu jego uszkodzenia lub w przypadku konieczności wymiany elementu z nim związanego. Ważne, aby właściciel pojazdu z wymienionym licznikiem stawił się w ciągu 14 dni na stacji kontroli pojazdów w celu dokonania odczytu drogomierza. Diagnosta wprowadza dane do bazy CEP i wydaje zaświadczenie.

Gdzie szukać informacji?

Sprawdzenie danych o pojazdach, których jest się właścicielem lub posiadaczem, oraz stanu licznika z ostatniego badania technicznego umożliwia usługa “Mój Pojazd”: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/moj-pojazd

Można też uzyskać informacje o czyimś pojeździe. Dzięki usłudze Historia Pojazdu bezpłatnie można sprawdzić dane pojazdów, które nie należą sprawdzającego. Jeśli chcesz na przykład kupić używany pojazd albo potwierdzić informacje, które podaje ci jego właściciel – skorzystaj z tej usługi online: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/sprawdz-historie-pojazdu

W lutym usługa “Mój Pojazd” zostanie wzbogacona o informacje dotyczące wymiany licznika. Znajdzie się w niej data i przyczyna wymiany, a także wskazanie po wymianie. W usłudze “Historia Pojazdu” także pojawią się informacje o wymianie drogomierza.

Ile cofniętych liczników wykryto?

Środowe ujawnienie zmienionej wartości licznika nie jest jedynym takim przypadkiem w stolicy Małopolski. Od początku roku krakowscy policjanci ujawnili 9 przypadków cofania licznika.

Pierwszy z przypadków miał miejsce 5 stycznia br. około godz. 9.40 na terenie Podgórza. Funkcjonariusze zatrzymali wówczas do kontroli 26-letnią kierującą pojazdem marki Opel Astra. Policjanci działając w ramach nowych uprawnień, skontrolowali także aktualny stan drogomierza. Różnica pomiędzy rzeczywistym przebiegiem licznika, a stanem licznika odnotowanym w Centralnej Ewidencji Pojazdów wynosiła ponad 3 700 km.

10 stycznia br. w godzinach porannych w rejonie Krowodrzy, policjanci drogówki zatrzymali do kontroli samochód marki BMW. W tym przypadku odczyt drogomierza różnił się o 111 465 km od stanu jaki widniał w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Nie tylko samochody osobowe kontrolowane przez krakowskich policjantów miały na liczniku mniejsze wskazania niż te odnotowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Funkcjonariusze ujawnili rozbieżności wskazań licznika również w jednym z autobusów. Autobus marki Mercedes kontrolowany był 11 stycznia br. w godzinach popołudniowych również na ul. Wita Stwosza w Krakowie. W tym pojeździe, jak wykazało sprawdzenie, licznik cofnięty został o ponad 99 tys. km.

Źródło: Małopolska Policja

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0