Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Odpady bardzo nielegalne. Pojazd zatrzymany przez inspektorów

witd-smieci

To był transport w dwójnasób nielegalny. Po pierwsze, przewoził nielegalne odpady, których wwóz poza gminę, w której zostały wytworzone, jest zabroniony. Po drugie, pojazd zamiast tachografu cyfrowego miał urządzenie analogiczne. 

Poniżej komunikat WITD Bydgoszcz:

5 października w miejscowości Karnkowo w województwie kujawsko-pomorskim (powiat lipnowski) na drodze krajowej nr 10 funkcjonariusze Policji zatrzymali pojazd członowy, którym przewoźnik drogowy z woj. mazowieckiego przewoził odpady z Warszawy w okolice Kościerzyny. Inspektorzy WITD w Bydgoszczy ustalili, że środek transportu nie był oznakowany tablicą z napisem „ODPADY”, kierujący nie posiadał żadnego dokumentu związanego z przewożonym ładunkiem, a sam przewoźnik nie figurował w Bazie Danych o Produktach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO).

W trakcie kontroli przewoźnik dostarczył dokument przewozowy, z treści którego wynikało, że w naczepie znajduje się… kompost, będący odpadem o kodzie 19.05.03. Inspektorzy WIOŚ w Bydgoszczy ustalili, że transportowanym odpadem są zmieszane i sprasowane odpady komunalne, będące odpadem o kodzie 20.01.03 lub 19.12.12, których wywóz poza gminę, w której zostały wytworzone, jest zabroniony. Ponadto w toku kontroli okazało się, że odbiorca, do którego transportowane były śmieci, nie posiada wymaga zezwolenia na składowanie tego rodzaju odpadów.

W wyniku przeprowadzonej kontroli inspektorzy ITD wszczęli postępowanie administracyjne z tytułu naruszeń przepisów o transporcie odpadów:

- braku wymaganego wpisu do rejestru (BDO) przez transportującego odpady inne niż niebezpieczne,

- braku wymaganego dokumentu potwierdzającego rodzaj transportowanych odpadów,

- braku wymaganego oznakowania środka transportu.

Ponadto okazało się, że ciągnik samochodowy, który powinien być wyposażony w tachograf cyfrowy, w rzeczywistości posiada zamontowane analogowe urządzenie rejestrujące.

Po zakończeniu działań kontrolnych i uzupełnieniu oznakowania środka transportu, dokumentacji przewozowej oraz wpisu do rejestru BDO, nielegalny transport odpadów skierowany został z powrotem do nadawcy, który zobowiązany został do jego przyjęcia.

witd-smieci-2

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

1860x1050-volvo-concept-truck-newsintro

UE chce bardziej ekologicznych ciężarówek – Volvo Trucks deklaruje przyspieszenie prac

18 lutego Unia Europejska zadecydowała o regulowaniu emisji CO2 przez samochody ciężarowe. Volvo Trucks chce przyspieszyć rozwój w tym obszarze i kontynuuje inwestycje w rozwiązania transportowe przyjazne dla klimatu. Producent zdaje sobie jednak sprawę, że aby pobudzić popyt na pojazdy o niskiej emisji CO2, konieczne jest podjęcie dodatkowych działań.

2019-02-22
0
grecja01

Niefrasobliwy kierowca z Grecji i litania naruszeń

Grecki kierowca dopuścił się całej listy naruszeń! Podstawowym z nich była jazda na karcie drugiego kierowcy – przewoźnika. Nie pomogło to, że kontrolę przeprowadzono w Walentynki, święto miłości.

2019-02-22
0