Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Od 1 marca płacisz więcej na A2!

naleznosc-za-mandaty-sciagnie-skarbowka

Dokładnie od 6 rano 1 marca obowiązują nowe stawki za przejazd na autostradzie A2 (odcinek ok. 150 km między Nowym Tomyślem a Koninem w woj. wielkopolskim). Podwyżka dotyczy pojazdów kategorii 1 (samochodów osobowych i motocykli) oraz pojazdów kategorii 5 (pojazdy ponadnormatywne).

Dlaczego?

Przedstawiciele spółki Autostrada Wielkopolska tłumaczą, że przyczyn podwyżki należy upatrywać we wzrastających kosztach eksploatacji autostrady. Kierowcy coraz częściej wybierają przejazd bezpłatną obwodnicą Poznania, co wiąże się z brakiem przychodów z tych przejazdów. A pieniądze są potrzebne – nie tylko na bieżące reperacje, ale również na inwestycje. Spółka Autostrada Wielkopolska planuje w niedługim czasie poszerzenie o trzeci pas odcinka A2, który jest obwodnicą Poznania, a także przebudowę systemu radiowego oraz remont nawierzchni na kilometrowym odcinku S11.

Ile zapłacisz?

Kierowcy pojazdów ponadnormatywnych od dziś płacą za przejazd odcinkiem między Nowym Tomyślem a Koninem o 20 groszy więcej za każdy przejechany kilometr. Ceny za przejazd dla kierowców samochodów osobowych i motocykli wzrosły natomiast o 2 grosze za kilometr. Oznacza to, że zapłacą oni za przejazd odcinkiem 54 złotych, czyli o 3 złote więcej niż dotychczas. Na pierwszy rzut oka – niewiele. Weźmy jednak pod uwagę, że kiedy chcemy dostać się z Warszawy do Poznania, to zakładając, że mamy diesla spalającego na poziomie 8 litrów na 100 km – koszt podróży wyniesie nas ok. 140 złotych. Dla porównania cena biletu Intercity na tym odcinku to 129 złotych. Czy kierowcy przesiądą się do pociągów?

Źródło: HiT Transport

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

kwarantanna-a-kierowca

Czy e-commerce rozpędzi branżę transportową? Polski rynek e-commerce rozwija się najbardziej dynamicznie w Europie

Według najnowszego raportu „Rynek towarowy i logistyczny w Polsce – wzrost, trendy i prognozy na lata 2020-2025” CARG dla rodzimej branży TSL wyniesie około 4 proc.[1] Wiąże się to m.in. z budową nowej powierzchni magazynowej oraz rozwojem segmentu e-commerce. Wzrost handlu w Internecie stanowi motor napędowy przewozu towarów krajowych i transgranicznych.

2020-09-20
0
Transport mit LKW und Schiff

Po miesiącu od Pakietu Mobilności nadal nic nie wiadomo! Wątpliwości dotyczą m.in. rozróżnienia odpoczynku tygodniowego od definicji tygodniowego okresu odpoczynku

Pakiet Mobilności, zapowiadany od przeszło 4 lat, w końcu zapisał się w historii konkretną datą – 20 sierpnia 2020. Po niespełna miesiącu nadal nie pojawiła się żadna oficjalna wersja wyjaśnień dotyczących zmian wprowadzonych 20 sierpnia 2020 do Rozporządzenia 561/2006. Czy ktoś w końcu wyjaśni branży jaki jest kierunek zmian i jak one wyglądają?

2020-09-18
0