Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Monitoring pojazdów przez GPS – czy rząd jest na to przygotowany? A przewoźnicy?

monitoring-przewozow

Co powinniśmy wiedzieć o nowych rozwiązaniach kontrolnych, które wprowadza nowelizacja ustawy o systemie monitorowanie drogowego przewozu towarów? Rząd dąży do bardzo szybkiego wdrożenia przepisów, jednak czy za tymi planami pójdzie powstanie nowoczesnych systemów, które wspomogą przedsiębiorców – jak chociażby bezbłędnie działające lokalizatory GPS?

Łukasz Włoch, główny ekspert OCRK, mówi o tym w programie #RZECZoPRAWIE.

Zdaniem Łukasza Włocha branża transportowa już jest przygotowana na nowe przepisy. Mowa tu o nadajnikach GPS, w które wyposażona jest większość ciężarówek. Co więcej, projekt ustawy daje przewoźnikom różne możliwości. – System monitorowania może działać na zasadzie wykorzystania lokalizatora, którego przedsiębiorca już używa. Z kolei ci, którzy takich systemów jeszcze nie mają, będą mieli możliwość skorzystania z darmowej aplikacji, która wraz z telefonem danego przedsiębiorcy udostępnionym kierowcy będzie tworzyć lokalizator, tzn. wysyłać informacje dotyczące lokalizacji pojazdu – mówi ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

Ekspert zwrócił jednak również uwagę na pewne obawy polskich transportowców. Niektórzy z nich odnoszą się do swoich doświadczeń z systemem viaTOLL – mimo iż przedsiębiorcy dopełnili obowiązków ze swojej strony, wdrożone rozwiązanie miało wiele ograniczeń, w związku z tym, że system nie działał prawidłowo.

Niestety, jak wskazuje Łukasz Włoch, do tej pory nie podano żadnych wytycznych, do których mogliby się przygotować producenci systemów GPS. Co prawda, na rynku dostępne są różnorodne rozwiązania chętnie wykorzystywane przez kierowców, jednak nie są one doskonałe. Ponadto należy pamiętać o karach, jakie grożą za niedopełnienie obowiązków przez kierowcę (od 5 do 7 tys. zł) lub przedsiębiorcę (do 10 tys. zł).

Cały materiał dostępny jest na stronie programu #RZECZoPRAWIE

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Podpis:

Aktualności

Aplikacja 3

Zostałeś napadnięty? Aplikcja powiadomi kierowców znajdujących się w pobliżu

O tragedii w Berlinie słyszał już praktycznie każdy. Łukasz Urban został zastrzelony przez terrorystę, który następnie porwał jego samochód i taranował ludzi. Niestety, nie jest to pojedynczy przypadek, ponieważ nawet w połowie stycznia tego roku, na jednym z niemieckich parkingów znaleziono w kabinie polskiej ciężarówki ciało kierowcy. To potwierdza tylko fakt, że każdego dnia zdrowie i życie kierowców zawodowych jest zagrożone. Okazuje się, że dzięki wykorzystaniu nowych technologii jest szansa na zwiększenie ich bezpieczeństwa.

2018-02-22
0
naiwgacje-gps

Popularność nawigacji GPS maleje. Kupujemy za to bardzo dużo wideorejestratorów

Sprzedaż nawigacji samochodowych od kilku lat notuje tendencję spadkową, głównie ze względu na rosnącą popularność aplikacji na smartfony. Mimo to wciąż sprzedaż tych urządzeń utrzymuje się na poziomie ok. 300 tys. sztuk rocznie. Rosnącym segmentem, o który walczą producenci elektroniki samochodowej, są za to wideorejestratory. Polscy kierowcy coraz chętniej wyposażają się w kamery, mające często szereg dodatkowych funkcji, jak możliwość transmisji na żywo na Facebooku czy monitorowanie ciśnienia w oponach.

2018-02-22
0
P1

Czy do skutecznego zarządzania flotą i kierowcami wystarczy karta papieru lub tabelka w Excelu?

Zakłopotany kontrahent informuje Cię przez telefon, że Twoja dostawa spóźnia się już kilka godzin. Kierowca na trasie nie odbiera, więc ciężko jest to wyjaśnić. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Problemy jedynie narastają, gdy dla firmy jeździ ponad 10 samochodów, pilnowanych za pomocą arkuszy Excel. Sprawna flota potrzebuje błyskawicznego oprogramowania do zarządzania, które ułatwi jej codzienną kontrolę.

2018-02-21
0