Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Mandat z fotoradaru! Co robić? Przyjąć czy zignorować?

predkosc

W naszej skrzynce pocztowej znaleźliśmy mandat za wykroczenie zarejestrowane przez fotoradar. Co powinniśmy teraz zrobić? Zanim w życie wejdą nowe przepisy, które zmienią nieco zasady postępowania w tej sytuacji, kierujmy się obowiązującymi aktualnie wytycznymi ITD. Przede wszystkim wypełniamy formularz z GITD, który dostaniemy wraz z mandatem – oświadczenie odpowiadające naszej sytuacji – i odsyłamy je w ciągu 7 dni. Możemy też napisać odwołanie.

mandat z fotoradaru

Oświadczenie nr 1 przeznaczone jest dla osoby, która kierowała pojazdem w chwili wykroczenia. Nr 2 – skierowane jest do właściciela pojazdu, który następnie wskazuje, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania, a oświadczenie nr 3 – do właściciela, który NIE wskazuje, komu powierzył pojazd. Co istotne, w formularzu wypełniamy tylko jedno z oświadczeń, definiując sytuację. Dalsza część formularza dotyczy sprawcy wykroczenia, podajemy jego dane, jak nazwisko, PESEL, datę urodzenia, adres zamieszkania oraz numer dowodu osobistego i dane dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem.

Według oświadczenia nr 1 do wyboru mamy dwie opcje. Możemy przyznać się do winy, przyjmując mandat i punkty karne, lub odmówić jego przyjęcia. Jednocześnie musimy się jednak liczyć z tym, że wyrokiem sądu kara nałożona za złamanie przepisów może sięgać nawet 5 tys. zł.

Wypełniając oświadczenie nr 3, jednocześnie odmawiamy wskazania osoby, która kierowała pojazdem w momencie zarejestrowania przez fotoradar. W tym wypadku możemy przyjąć mandat (płacąc przy tym grzywnę maksymalnie 500 zł, ale unikając płacenia punktów karnych) lub odmówić przyjęcia – sprawa trafia do sądu.

Formularz wraz z poszczególnymi oświadczeniami możemy również pobrać na stronie internetowej CANARD.

Przygotowano również wzór, w jaki sposób należy prawidłowo wypełnić dokument.

Na stronie znajdziemy też wzór mandatu, jaki powinien zostać wystawiony przez GITD za pośrednictwem CANARD.

Podsumowując, na razie postępowanie jest bardzo proste – po otrzymaniu mandatu wypełniamy odpowiednie pola w formularzu, w zależności od naszej intencji lub wiedzy o zaistniałej sytuacji. Następnie wpłacamy daną kwotę na podany numer konta bankowego (na zapłacenie mandatu mamy 180 dni, potem sprawa automatycznie trafia do sądu), odmawiamy jego przyjęcia i/lub dążymy do skierowania sprawy do sądu.

W sądzie

Pamiętajmy, że jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, będziemy potrzebować jasnych dowodów, świadczących o braku winy z naszej strony. Miejmy na uwadze, że sąd nie jest zobowiązany do respektowania wysokości kary grzywny określonej przez dany organ ścigania – unikając mandatu o wysokości 500 zł, możemy się więc narazić na „wydatek” rzędu 5 tys. zł. Czasami kara jest znacznie bardziej surowa niż nałożona pierwotnie przez system. Oprócz tego, jeśli zostaniemy skazani za wykroczenie, będziemy musieli pokryć koszty postępowania sądowego – 100 zł za postępowanie zwyczajne/ przyspieszone lub 50 zł za nakazowe.

mandat z fotoradaru

Dyskusje odnośnie zdjęcia

Warto wspomnieć, że do tej pory sprzeciw kierowców budził fakt, że wraz z powiadomieniem o wykroczeniu nie dostają oni fotografii zarejestrowanej przez urządzenie, co w niektórych przypadkach stanowiłoby podstawę do „reklamacji” lub znacznie ułatwiłoby wskazanie kierującego pojazdem. Możliwe, że już niedługo (prawdopodobnie w tym roku) do użytku oddany zostanie serwis, na którym po zalogowaniu będzie można obejrzeć materiały z fotoradaru powiązane z rejestracją naszego samochodu. Administracja CANARD pracuje również nad tym, aby zdjęcia były dołączane do pierwszej korespondencji z właścicielem samochodu. Do tego czasu wgląd w zdjęcie (od momentu wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z czerwca 2014 r.) możemy uzyskać w siedzibie CANARD w Warszawie oraz w oddziałach terenowych w poszczególnych miastach.

Odwołaj się

Zwróćmy też uwagę na inny aspekt. Według decyzji Trybunału Konstytucyjnego z marca 2014 r. jeśli dany organ, np. ITD, nie wie, kto był sprawcą wykroczenia – właściciel czy użytkujący pojazd, teoretycznie nie powinien karać właściciela mandatem. Według wielu prawników interpretujących przepisy grzywna może być nałożona tylko w przypadku, gdy nie ma wątpliwości co do sprawcy. Niektórzy z nich radzą, aby w tej sytuacji nie odsyłać uzupełnionych formularzy, a wystosować do odpowiedniego organu wystawiającego mandat wniosek o umorzenie – np. sugerując się drukami ze specjalnego serwisu odwolaniemandatu.yanosik.pl lub postami blogera z 3obieg.pl.

Mandat z fotoradaru to często przykra niespodzianka. Nie zamiatajmy jednak sprawy pod dywan i nie chowajmy listu głęboko do szuflady – mogą nas bowiem spotkać dość przykre konsekwencje. Koniecznie odpowiedzmy na wezwanie w ciągu 7 dni, nawet jeśli zamierzamy się odwołać lub skierować sprawę do sądu.

Szczegółową mapę fotoradarów znajdziemy na stronie CANARD.

mandat z fotoradaru

Na podstawie: Raport Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, CANARD, Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna

***

Przeczytaj także:

Zwolnij! Szkoda życia i pieniędzy. Za przekroczenie prędkości wysokie mandaty

Komentarze

mich 2016-05-17 12:11

Czy przyjęcie mandatu 500 zł z oświadczenia nr. 3 kończy sprawę czy może ona jeszcze trafić do sądu?

Adam 2016-02-14 13:29

Czy ten system we Wrocławiu przy skrzyżowaniu Ślężnej i Armii Krajowej działa czy nie? Ostatnio byłem świadkiem takiego zdarzenia i zastanawiam się czy z wykroczeń tam są mandaty bo nikt na necie nic na ten temat nie napisał przez ostatnie pół roku...


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

220300993_2878300922381679_1943562348840315047_n

UE zaostrza politykę emisyjną

UE zaostrza politykę emisyjną14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji pod nazwą Fit for 55 w celu dostosowania unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do redukcji emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.).Trzej wiodący producenci samochodów ciężarowych, Daimler Truck, Traton Group i Volvo Group, podpisali niewiążącą umowę, która ustanowi sieć ogólnodostępnych, wysokowydajnych stacji ładowania pojazdów ciężkich w całej Europie.

2021-07-23
0
198475766_2849985951879843_7181789932523661835_n

FRANCJA. NOWE WARUNKI PRZYJAZDU

8 i 9 czerwca 2021 r. zostały opublikowane dwa dekrety wprowadzające nowe przepisy zdrowotne obowiązujące we Francji, które wejdą w życie 9 czerwca.W przypadku transportu drogowego, lokale gastronomiczne będą otwarte dla zawodowych kierowców transportu drogowego też w godzinach policyjnych (od 23:00 do 6:00).Wymagania dla pojazdów wjeżdżających do Francji: Transport drogowy przyjeżdżający ze strefy zielonej:Nie ma obowiązku badania ani kwarantanny, ale konieczne jest potwierdzenie, że jesteś zdrowy i nie miałeś kontaktu z pacjentami; Pojazdy przybywające z pomarańczowej strefy:Obowiązek badania (z wyłączeniem UK), obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, brak obowiązku pozostania przewoźników z Wielkiej Brytanii w kwarantannie, co musi być potwierdzone w wytycznych na granicach zewnętrznych (inne kraje) Transport drogowy przybywający ze strefy czerwonej:Obowiązek robienia testów, obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, obowiązek pozostania w kwarantannie (klauzula do potwierdzenia w wytycznych granic zewnętrznych, które są aktualnie aktualizowane dla innych krajów) W przypadku przejazdu na Korsykę nie są wymagane żadne testy. W przypadku naziemnego transportu pasażerskiego firmy transportowe nie muszą sprawdzać dokumentów potwierdzających posiadanych przez pasażerów przed wejściem na pokład. Dekret ogranicza ten obowiązek do transportu morskiego i lotniczego.

2021-06-13
0
185183561_2828910677320704_9173655083377867007_n

Drogi wybrane przez nawigatora

Drogi wybrane przez nawigatora

Czasami, ale to się zdarza – nawigator nie prowadzi, a zmyla – i wtedy trafiasz całkowicie w niewłaściwe miejsce.

Kierowcy żartują: “Lenka zawiodła”, wspominając kobiecy głos, który jest w nawigacji.

2021-05-13
0
niemcy (2)

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

Od 24 kwietnia 2021 r. ograniczenia dotyczące COVID-19 w Niemczech zostały uzgodnione na szczeblu federalnym. Nowe zasady dotyczą wszystkich regionów i miast w Niemczech, w których wskaźnik infekcji w ciągu 7 dni przekracza 100.

2021-04-29
0

W jakim kraju kierowca tira zarabia najwięcej?

W jakim kraju kierowca tira zarabia najwięcej?
Zwykle informacje o możliwości zarobienia pieniędzy przekazywane są z pierwszych ust przez kierowców, ale są też próby analizy sytuacji w materiałach analitycznych. Freight Waves zbadał problem, oceniając pensję kierowcy ciężarówki. Oto 10 krajów, w których możesz dobrze zarobić na międzynarodowym transporcie ładunków rocznie:

Szwajcaria: 70 452 USD
Australia: 53 951 USD
Belgia: 50 462 USD
Norwegia: 47 572 USD
USA: 47 130 USD
Niemcy: 46 871 USD
Holandia: 46 865 USD
Austria: 46 217 USD
Kanada: 43 445 USD
Szwecja: 42 751 USD

Liczby są średnie – wszędzie są wyjątki. Kierowca, który zna języki obce i potrafi samodzielnie rozwiązać problemy z kontrolingiem krajów, w których pracuje, może posiadać wyższą pensję.

2021-04-22
0