Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Litwa chce złożyć skargę do Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Pakietu Mobilności

shutterstock_150105962

Litwa rozważa złożenie skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie tych postanowień Pakiet Mobilności, które regulują działalność firm transportowych. Litewscy przewoźnicy wprowadzone oraz planowane przepisy uważają za niszczące i niesprawiedliwe.

Na środowym posiedzeniu rząd zadecyduje, czy zwrócić się do TSUE o częściowe uchylenie Pakietu Mobilności. Jeśli posłowie zgodzą się skierować sprawę do sądu, Ministerstwo Sprawiedliwości przygotuje pozew i uruchomi czynności proceduralne.

Zdaniem litewskiego Ministerstwa Transportu wprowadzone przepisy UE dotyczące obowiązkowych powrotów ciężarówek do siedziby, ograniczeń kabotażowych czy norm związanych z delegowaniem kierowców czy ich odpoczynkiem są niezgodne z politycznymi i gospodarczymi interesami Litwy. Na terenie Unii codziennie przewozy realizuje 40 tys. litewskich ciężarówek, a segment transportu zatrudnia tu 160 tys. osób. Szacuje się, że przepisy Pakietu Mobilności mogą pozbawić pracy nawet 35 tys. osób.

Jak twierdzi Ministerstwo Transportu Litwy, niektóre z postanowień Pakietu Mobilności wpłyną niekorzystnie na interesy innych państw członkowskich, m.in. Polski, Łotwy, Estonii, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Cypru i Malty.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

ograniczenia-ruchu

Kiedy mandat za brak opon zimowych w ciężarówce?

Zima może zaskoczyć kierowców. Podobnie mandat, np. za brak opon zimowych w ciężarówce. W wielu państwa zimowe wyposażenie jest regulowane przez prawo. Podczas planowania zagranicznej trasy upewnij się, jakie wymagania danego państwa, aby nie narazić się na wysoką grzywnę.

2020-11-27
0
kontrole-drogowe-francja

Użyczenie licencji transportowej – czy to się opłaca?

Licencja transportowa to jeden z dokumentów, które koniecznie musi posiadać przedsiębiorstwo, aby legalnie realizować przewozy. Czy można skrócić sobie drogę, zrezygnować z mnóstwa formalności i wymagań i po prostu pożyczyć licencję transportową od znajomej firmy? Czy przedsiębiorca może użyczyć innemu licencję za opłatą? Użyczenie licencji transportowej – sprawdź, co mówią na ten temat przepisy.

2020-11-27
0
IMG_20201124_102853

Wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu

Kierowca, a zarazem właściciel firmy transportowej, chcąc uniknąć obowiązku rejestrowania swojego czasu pracy, wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu. Przedsiębiorcę zatrzymali do kontroli łódzcy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

2020-11-26
0
IVECO S-WAY NP (1)

Nowe funkcje poprawiające bezpieczeństwo od IVECO

IVECO poszerza portfolio cyfrowych usług IVECO ON o pakiet Safe Driving, czyli zestaw funkcji służących poprawie bezpieczeństwa jazdy. Pokładowy system mierzy szereg kluczowych wskaźników (KPI) i generuje regularne raporty, dzięki którym kierowcy mogą doskonalić bezpieczny styl jazdy, a menedżerowie floty mogą promować wśród załogi kulturę bezpiecznej jazdy.

2020-11-26
0
Magnes_Radom_20.11.2020_Nr1

Kierowca-przewoźnik z magnesem

Kierowca i zarazem przedsiębiorca rejestrował rzekomy odpoczynek podczas jazdy. Ciężarówkę z magnesem przyłożonym do impulsatora skrzyni biegów zatrzymał do rutynowej kontroli patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa powiadomiona zostanie prokuratura.

2020-11-25
0