Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Litewski przewoźnik z nielegalnym kabotażem na terenie Polski

mandaty-wielka-brytania

Przypadki nielegalnych operacji kabotażowych realizowanych przez przewoźników z innych krajów nie są zbyt częste, ale od czasu pojawiają się w komunikatach Inspekcji Transortu Drogowego. Ostatnio przewóz taki, realizowany przez litewskiego kierowcę, ujawnili inspektorzy z Katowic. 

Poniżej komunikat WITD Katowice:

W piątek 10 maja 2018 r. podczas kontroli przeprowadzanej przez inspektorów transportu drogowego z Katowic na krajowej „jedynce” w Siewierzu, stwierdzono jedno z najpoważniejszych naruszeń w transporcie – nielegalny przewóz kabotażowy, czyli przewóz wykonywany przez przedsiębiorcę zagranicznego pomiędzy miejscami położonymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tego typu przewozy są co do zasady przez każde państwo zastrzeżone dla przewoźników krajowych, a obcokrajowców dopuszcza się do krajowego rynku transportowego tylko pod pewnymi, szczególnymi warunkami.

Zatrzymany w piątek litewski przewoźnik, który wykonywał przewóz po terytorium Polski z ładunkiem sklejki z Białegostoku do miejscowości Biery na Śląsku, nie spełniał wymogów pozwalających na taki przewóz – litewski kierowca wjechał do Polski bez ładunku i dopiero w Białymstoku zładował przewożony towar. Inspektorzy, powołani między innymi do ochrony rodzimego rynku transportowego, uniemożliwili kontynuowanie tego przewozu.

Na przewoźnika litewskiego nałożono 10 tysięcy złotych kaucji na poczet przyszłej kary, a pojazd usunięto na wyznaczony parking strzeżony do czasu jej uiszczenia. Dodatkowo pojazd nie zostanie zwolniony z parkingu do czasu przeładunku towaru do pojazdu licencjonowanego polskiego przewoźnika, któremu wolno wykonywać taki transport.

nielegalny-kabotaz

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

protest69

Protest69: jutro ciężarówki pojadą wolniej. Rozmawiamy z organizatorami

Policyjna akcja „TIR” poruszyła środowisko transportowe. Kierowcy ciężarówek nie chcą dłużej być bierni! Na portalach społecznościowych skrzykują się do przeprowadzenia strajku włoskiego. W ramach Protest69 pojadą o 10 km/h wolniej niż pozwalają na to przepisy, a w efekcie zakorkują drogi.

2018-08-16
0
kaskadowe-pomiary-predkosci

Co szykuje nam Policja na długi weekend? M.in. kaskadowe pomiary prędkości

Policja zamierza rozpocząć długi weekend z przytupem. Od dziś do 16 sierpnia będą prowadzone działania w ramach akcji „Bezpieczny sierpień 2018”, czyli m.in. kaskadowe pomiary prędkości przy wykorzystaniu nieoznakowanych radiowozów. Oprócz dość rozpoznawalnych BMW na drodze spotkamy niepozorne Fordy Focusy i Fiaty Bravo.

2018-08-14
0
naklejka_popieram_protest_dpn

Dzięki tej małej naklejce nie dostaniesz mandatu, tylko pouczenie

Trwająca od miesiąca akcja protestacyjna funkcjonariuszy policji nie przyniosła oczekiwanych skutków. Brak porozumienia z władzami dotyczącego podwyżek sprawia, że mundurowi planują kolejne działania. Bez obaw – kierowcy będą mieli jeszcze lżej.

2018-08-14
0
protest-69-logo

Policjanci wystawiają mandaty, a kierowcy ciężarówek zapowiadają protest – Protest69. W piątek będą jechać znacznie wolniej

Policjanci wystawili już 487 mandatów za wyprzedzanie mimo zakazu oraz 429 za utrudnianie przejazdu. Ponad 900 mandatów – to bilans trwającej od ponad tygodnia akcji „TIR” mającej na celu eliminowanie niebezpiecznych zachowań wśród truckerów. Funkcjonariusze policji i ogólnopolskie media wytykają kierowcom ciężarówek wieczny pośpiech i szarżowanie na drodze, ci zaś… skrzykują się i rozpoczynają protest – Protest69.

2018-08-13
0