Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Litewski przewoźnik z nielegalnym kabotażem na terenie Polski

mandaty-wielka-brytania

Przypadki nielegalnych operacji kabotażowych realizowanych przez przewoźników z innych krajów nie są zbyt częste, ale od czasu pojawiają się w komunikatach Inspekcji Transortu Drogowego. Ostatnio przewóz taki, realizowany przez litewskiego kierowcę, ujawnili inspektorzy z Katowic. 

Poniżej komunikat WITD Katowice:

W piątek 10 maja 2018 r. podczas kontroli przeprowadzanej przez inspektorów transportu drogowego z Katowic na krajowej „jedynce” w Siewierzu, stwierdzono jedno z najpoważniejszych naruszeń w transporcie – nielegalny przewóz kabotażowy, czyli przewóz wykonywany przez przedsiębiorcę zagranicznego pomiędzy miejscami położonymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tego typu przewozy są co do zasady przez każde państwo zastrzeżone dla przewoźników krajowych, a obcokrajowców dopuszcza się do krajowego rynku transportowego tylko pod pewnymi, szczególnymi warunkami.

Zatrzymany w piątek litewski przewoźnik, który wykonywał przewóz po terytorium Polski z ładunkiem sklejki z Białegostoku do miejscowości Biery na Śląsku, nie spełniał wymogów pozwalających na taki przewóz – litewski kierowca wjechał do Polski bez ładunku i dopiero w Białymstoku zładował przewożony towar. Inspektorzy, powołani między innymi do ochrony rodzimego rynku transportowego, uniemożliwili kontynuowanie tego przewozu.

Na przewoźnika litewskiego nałożono 10 tysięcy złotych kaucji na poczet przyszłej kary, a pojazd usunięto na wyznaczony parking strzeżony do czasu jej uiszczenia. Dodatkowo pojazd nie zostanie zwolniony z parkingu do czasu przeładunku towaru do pojazdu licencjonowanego polskiego przewoźnika, któremu wolno wykonywać taki transport.

nielegalny-kabotaz

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

vlcsnap-error730

Dzięki kamerom termowizyjnym pojazd zobaczy przeszkody z odległości nawet 200 metrów

Kamery termowizyjne montowane obecnie w luksusowych samochodach pozwalają wychwycić obecność obiektu na drodze z odległości nawet 200 metrów, zapewniając kierowcy niemal trzykrotnie więcej czasu na reakcję niż zwykłe reflektory. Wkrótce kamery takie mogą się stać podstawowym wyposażeniem inteligentnych samochodów autonomicznych. Pozwolą dostrzec pieszych z dużej odległości, pozwalając maszynie szybciej zareagować na zdarzenia drogowe i zwiększyć szansę na uniknięcie wypadku. Zaprezentowano już pierwszy autonomiczny pojazd wyposażony w kamery termowizyjne.

2019-01-21
0