Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Kontrole na granicach Niemiec z Austrią, Danią, Francją, Luksemburgiem i Szwajcarią

niemcy

Kontrole graniczne i zakazy wjazdu zostały wprowadzone w poniedziałek, 16 marca 2020 r. Wjazd do Niemiec jest dozwolony dla wszystkich obywateli Niemiec oraz osób posiadających tytuł pobytowy w Niemczech, jak i osób posiadających ważny powód do wjazdu na terytorium Niemiec. Przyjazd z Polski do Niemiec nie podlega ograniczeniom. Wzmożone kontrole na wybranych granicach wewnętrznych będą trwały do 15 czerwca 2020 r., a na granicy powietrznej z Hiszpanią do 21 czerwca 2020 r.

W związku z sytuacją epidemiologiczną w Niemczech, związaną z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, władze niemieckie 15 marca 2020 r. ogłosiły wprowadzenie kontroli granicznych i zakazów wjazdu na granicach z Austrią, Danią, Francją, Luksemburgiem i Szwajcarią oraz na granicach powietrznych z Hiszpanią i Włochami. Kontrole zostały wprowadzone w poniedziałek, 16 marca, o godz. 8:00. Kontrole na granicy z Luksemburgiem zakończono 15 maja 2020 r.;

KONTROLE GRANICZNE (STAN OD 16 MAJA 2020 R.)

13 maja 2020 r. Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało komunikat o zmniejszeniu zakresu kontroli na granicach wewnętrznych. Wg stanu na 12.06.2020 r. prowadzone są jeszcze kontrole:

  • na granicy z Danią – do 15 czerwca 2020 r.;
  • na granicach lądowych z Austrią, Francją i Szwajcarią – do 15 czerwca 2020 r. Zostały jednak otwarte wszystkie przejścia graniczne. Kontrole nie odbywają się w regularny sposób, a mają charakter wyrywkowy;
  • na granicy powietrznej z Włochami – do 15 czerwca 2020 r.;
  • na granicy powietrznej z Hiszpanią – zostaną utrzymane do 21 czerwca 2020 r.

*

Władze niemieckie rezerwują sobie prawo do powrotu do systematycznych kontroli granicznych, gdy w regionach przygranicznych znacząco wzrośnie liczba zachorowań.

Władze niemieckie przez cały czas obowiązywania obostrzeń nie zapowiedziały wprowadzenia regularnych kontroli granicznych z Polską. Zadanie wyrywkowego kontrolowania osób przekraczających granicę z Polski do Niemiec pozostaje jednak w gestii niemieckiej policji.

WJAZD DO NIEMIEC

Przyjazd z Polski do Niemiec nie podlega ograniczeniom. Należy korzystać z otwartych przejść granicznych. Również wjazd z Belgii, Czech, Holandii i Luksemburga do Niemiec nie podlega ograniczeniom. W Meklemburgii – Pomorzu Przednim nadal obowiązują ograniczenia dot. ruchu turystycznego: nie zezwala się na jednodniowe wycieczki na teren landu oraz pobyty turystyczne osób z zagranicy.

Wjazd na terytorium Niemiec w przypadku przekraczania granicy wewnętrznej, na której są prowadzone kontrole graniczne (tj. z Austrią, Danią, Francją i Szwajcarią oraz powietrznych z Hiszpanią i Włochami), jest możliwy w przypadku posiadania ważnego powodu. Taki sam wymóg dotyczy podróży lotniczych z krajów UE nienależących do strefy Schengen (Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Irlandia, Rumunia) oraz z Wielkiej Brytanii.

Katalog ważnych powodów jest otwarty. Należą do nich m.in. wykonywanie pracy, powrót do stałego miejsca zamieszkania, niezbędny zabieg lekarski, opieka nad członkami rodziny, odwiedziny rodziny, odwiedziny partnera, udział w uroczystościach rodzinnych, pobieranie nauki. Zabroniony jest wjazd do Niemiec w celach turystycznych lub zrobienia zakupów. Również odwiedziny znajomych mogą nie być uznane przez niemiecką policję jako uzasadniony powód wjazdu do Niemiec.

15 czerwca 2020 r. władze niemieckie zakończą tymczasowe kontrole graniczne na wszystkich granicach wewnętrznych (poza granicą powietrzną z Hiszpanią). Powyższa decyzja (DE/EN) powoduje, że od 16 czerwca 2020 r. ustanie co do zasady obowiązek posiadania ważnego powodu przy wjeździe do Niemiec z krajów UE, krajów strefy Schengen oraz Wielkiej Brytanii.

WAŻNE! Na granicy powietrznej z Hiszpanią kontrole będą prowadzone do 21 czerwca 2020 r. Dlatego w przypadku podróży lotniczej z Hiszpanii obowiązek posiadania ważnego powodu przy wjeździe do Niemiec ustanie dopiero 22 czerwca 2020 r.

Wjazd do Niemiec spoza terenu Unii Europejskiej, strefy Schengen lub Wielkiej Brytanii podlega znacznym ograniczoniom. Więcej informacji o tranzycie przez Niemcy poniżej.

WAŻNE! W przypadku kontroli należy być w stanie podać powód wjazdu do Niemiec i go udokumentować. To do funkcjonariusza policji należy ostateczna ocena, czy powód zostanie uznany za ważny.

TRANZYT PRZEZ NIEMCY

Tranzyt do Polski, jako miejsca stałego zamieszkania, jest traktowany jako istotny powód, żeby przejechać przez Niemcy.

Podczas przejazdu tranzytowego przez Niemcy należy korzystać z autostrad i głównych dróg. Podczas podróży prywatnym samochodem w aucie powinni znajdować się członkowie maksymalnie z dwóch gospodarstw domowych. Pomiędzy członkami różnych gospodarstw domowych należy zachować co najmniej 1,5 m odległości.

Obywatele polscy, którzy lądują na niemieckich lotniskach z krajów nienależących do strefy Schengen lub z krajów, z którymi jest prowadzona kontrola na granicach wewnętrznych, muszą udowodnić, że udają się dalej do Polski i mają zapewnioną podróż z lotniska. Potwierdzenie dalszej podróży jest konieczne w przypadku każdej podróży z ww. krajów, gdy krajem docelowym są Niemcy (np. lot Nowy Jork – Amsterdam – Berlin). W takiej sytuacji należy posiadać: bilet na połączenie autobusowe do Polski, bilet kolejowy do stacji granicznej lub potwierdzenie najmu samochodu. W przypadku braku udokumentowania podróży już linia lotnicza może odmówić wejścia na pokład samolotu. Potwierdzenie dalszej podróży jest wymagane przez władze niemieckie, żeby opuścić lotnisko i udać się dalej drogą lądową do Polski.

Od 16 czerwca 2020 r. przestaje obowiązywać zakaz międzynarodowego ruchu lotniczego z Polską. Obywatele polscy, którzy wracają do Polski przez Niemcy spoza terenu Unii Europejskiej, strefy Schengen lub Wielkiej Brytanii, powinni korzystać z przywracanych połączeń lotniczych między Niemcami a Polską. Transfer przez terytorium Niemiec drogą lądową w przypadku powrotu z krajów trzecich jest co do zasady możliwy tylko w tych przypadkach, gdy nie ma dostępnej alternatywy. Ostateczna zgoda na przejazd tranzytowy przez Niemcy drogą lądową jest podejmowana przez funkcjonariusza granicznego.

Obywatele polscy, którzy podróżują tranzytem przez terytorium Niemiec do innego kraju, powinni się upewnić, że mogą kontynuować podróż po opuszczeniu Niemiec.

WAŻNE! Ostateczna zgoda na przejazd tranzytowy przez Niemcy jest podejmowana przez funkcjonariusza granicznego.

źródło: gov.pl

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

245104594_2935851109959993_1411399817438034755_n

Polska znosi kary za niepłacenie e-TOLL

Polska tymczasowo znosi kary za niepłacenie e-TOLL. Jak informuje Ministerstwo Finansów RP i operator systemu e-TOLL, 30 września 2021 r. rozpoczął się okres przejściowy przeniesienia elektronicznego systemu płatności za opłaty za przejazd na płatnych drogach w Polsce viaTOLL do nowego elektronicznego zakończenie systemu płatności e-TOLL. Od 1 października system e-TOLL jest jedynym systemem, za pomocą którego można dokonywać płatności elektronicznych. Od tego dnia nie działają również urządzenia viaBOX i viaAUTO.Konto w systemie viaTOLL musi zostać usunięte.Według Ministerstwa Finansów RP, w początkowym okresie po odłączeniu viaTOLL, za naruszenia korzystania z systemu e-TOLL będą stosowane nie kary, ale ostrzeżenia. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

2021-10-12
0
220300993_2878300922381679_1943562348840315047_n

UE zaostrza politykę emisyjną

UE zaostrza politykę emisyjną14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji pod nazwą Fit for 55 w celu dostosowania unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do redukcji emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.).Trzej wiodący producenci samochodów ciężarowych, Daimler Truck, Traton Group i Volvo Group, podpisali niewiążącą umowę, która ustanowi sieć ogólnodostępnych, wysokowydajnych stacji ładowania pojazdów ciężkich w całej Europie.

2021-07-23
0
198475766_2849985951879843_7181789932523661835_n

FRANCJA. NOWE WARUNKI PRZYJAZDU

8 i 9 czerwca 2021 r. zostały opublikowane dwa dekrety wprowadzające nowe przepisy zdrowotne obowiązujące we Francji, które wejdą w życie 9 czerwca.W przypadku transportu drogowego, lokale gastronomiczne będą otwarte dla zawodowych kierowców transportu drogowego też w godzinach policyjnych (od 23:00 do 6:00).Wymagania dla pojazdów wjeżdżających do Francji: Transport drogowy przyjeżdżający ze strefy zielonej:Nie ma obowiązku badania ani kwarantanny, ale konieczne jest potwierdzenie, że jesteś zdrowy i nie miałeś kontaktu z pacjentami; Pojazdy przybywające z pomarańczowej strefy:Obowiązek badania (z wyłączeniem UK), obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, brak obowiązku pozostania przewoźników z Wielkiej Brytanii w kwarantannie, co musi być potwierdzone w wytycznych na granicach zewnętrznych (inne kraje) Transport drogowy przybywający ze strefy czerwonej:Obowiązek robienia testów, obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, obowiązek pozostania w kwarantannie (klauzula do potwierdzenia w wytycznych granic zewnętrznych, które są aktualnie aktualizowane dla innych krajów) W przypadku przejazdu na Korsykę nie są wymagane żadne testy. W przypadku naziemnego transportu pasażerskiego firmy transportowe nie muszą sprawdzać dokumentów potwierdzających posiadanych przez pasażerów przed wejściem na pokład. Dekret ogranicza ten obowiązek do transportu morskiego i lotniczego.

2021-06-13
0
185183561_2828910677320704_9173655083377867007_n

Drogi wybrane przez nawigatora

Drogi wybrane przez nawigatora

Czasami, ale to się zdarza – nawigator nie prowadzi, a zmyla – i wtedy trafiasz całkowicie w niewłaściwe miejsce.

Kierowcy żartują: “Lenka zawiodła”, wspominając kobiecy głos, który jest w nawigacji.

2021-05-13
0
niemcy (2)

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

Od 24 kwietnia 2021 r. ograniczenia dotyczące COVID-19 w Niemczech zostały uzgodnione na szczeblu federalnym. Nowe zasady dotyczą wszystkich regionów i miast w Niemczech, w których wskaźnik infekcji w ciągu 7 dni przekracza 100.

2021-04-29
0