Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Koniec z tańszym tankowaniem na Wschodzie. Do Polski wwieziemy tylko 200 litrów paliwa w baku

tankowanie-tanie-na-wschodzie

Ministerstwo Finansów chce jeszcze skutecznie walczyć z szarą strefą na rynku paliwowym. Pracuje nad przepisami ograniczającymi ilość wwożonego w baku paliwa spoza Unii bez cła i akcyzy do 200 l. W praktyce będzie to dotyczyło tankowania głównie na terenie Rosji, Białorusi i Ukrainy.

„Celem projektu jest uszczelnienie systemu celnego i podatkowego poprzez wprowadzenie ograniczeń w ilości paliwa przywożonego w standardowych zbiornikach pojazdów samochodowych ze zwolnieniem z należności celnych przywozowych i akcyzy” – czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji prawa celnego oraz ustawy o podatku akcyzowym opublikowanego we wtorek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Aktualnie ustawa zezwala na przewiezienie na teren Unii Europejskiej całkiem dużej ilości paliwa bez cła i akcyzy. Według przepisów celnych możemy tankować do pełna niezależnie od pojemności baku, zwolnienie z opłaty akcyzowej jest zaś możliwe do 600 litrów na pojazd. Ustawa celna zezwala ponadto na przewóz 200 litrów w zbiornikach specjalnego przeznaczenia.

Już za parę miesięcy przepisy mają ulec zaostrzeniu. Prawdopodobnie po 1 czerwca 2018 r. Ministerstwo Finansów pozwoli na swobodny wwóz jedynie 200 litrów paliwa w baku i 200 litrów w zbiorniku specjalnym. Zmiany zostaną wprowadzone zarówno w prawo celne, jak i ustawę akcyzową.

„Zmniejszenie limitu stanowić będzie ochronę polskiego rynku paliw oraz polskich firm transportowych przed napływem taniego paliwa sprowadzanego z państw trzecich – głównie Białorusi i Rosji oraz zwiększenie konkurencyjności na rynku transportu drogowego” – tłumaczy resort finansów.

Autorzy uzasadnienia do projektu nowelizacji prawa celnego oraz ustawy o podatku akcyzowym nie wyjaśniają jednak, czy oraz w jaki sposób celnicy będą sprawdzać, ile paliwa wwożone jest w bakach samochodów ciężarowych.

Pojawiły się za to informacje, że Ministerstwo Finansów będzie odbierać licencje na wykonywanie transportu drogowego przewoźników, którzy używają nielegalnego paliwa.

W sprawie obniżenia limitu wwozu paliwa wypowiedział się m.in. Maciej Wroński, prezes organizacji pracodawców Transport i Logistyka Polska. Na łamach „Gazety Prawnej” mówił:

„Obecnie obowiązujące ustalenia dwustronne określają maksymalną ilość wwożonego paliwa w zbiornikach samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych jako 600 litrów. Ponieważ taka ilość paliwa pozwala na przejechanie ponad 2 tys. km, to faktyczne potrzeby związane z pracą przewozową pozwalają na odsprzedaż nadwyżek. Na dodatek limit 600 litrów jest omijany za pomocą tranzytu przez terytorium Litwy, bo kierowca może utrzymywać, że kupił paliwo już na terytorium UE. Współczesne pojazdy wykorzystywane w przewozach z Rosji wyposażone są w zbiorniki o pojemności grubo ponad 1000 litrów. Szacujemy, że w ten sposób na nasz rynek może trafiać nawet kilkaset tysięcy ton oleju napędowego bez akcyzy, opłaty paliwowej i VAT.”

Komentarze

Marek 2018-02-22 11:54

żeby takie rozwiązanie miało jakikolwiek sens , służby celne musiały by sprawdzać auta wjeżdżające do Pl przez granicę RP z Litwą. W innym wypadku wrócimy do sytuacji jaką już mieliśmy.... Czyli paliwo będzie wjeżdżać do Pl w tych samych ilościach co do tej pory tylko inną drogą. zyskają na tym tylko litewscy przewoźnicy, ponieważ polscy staną się mniej konkurencyjni.

przewoznik 2018-02-22 08:50

Komu służy ta ustawa? Prybałtyce, Białorusinom, Rosjanom, natomiast Polski przewoźnik jeżdżący na Wschód padnie...nie wytrzyma konurencji, gratuluje pomysłu, ORLEN ledwo zipi, 7mld na czysto....

Michał 2018-02-22 01:46

Bo to prawda Białorusini przyjeżdżają z pełnymi zbiornikami paliwa sprzedają paliwo pozostawiając tyle w zbiorniku aby starczyło do granicy... Proceder powszechnie znany...


Twój komentarz

Podpis:

Aktualności

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zupełnie nie znamy przepisów dotyczących jazdy po alkoholu

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie AlcoSense Laboratories, blisko połowa kierowców nie wie, jaka jest granica stężenia alkoholu w organizmie, powyżej której prowadzenie pojazdów na polskich drogach jest zabronione.

2018-06-22
0
66526

Oto zwycięzca konkursu Volvo Trucks Driver Challenge!

Zwycięzcą polskiego finału konkursu Volvo Trucks Driver Challenge został Piotr Krahel. Z prawie półtora tysiąca kierowców zawodowych, którzy przystąpili w tym roku do rywalizacji to on osiągnął najlepsze wyniki w jeździe ekonomicznej i na placu manewrowym.

2018-06-21
0
opony-przyszlosc-foto

Opony, które komunikują się z operatorem floty i przekazują informacje do chmury – takie rozwiązania niedługo będą powszechne

Goodyear stworzył prototyp inteligentnej opony – kompletnego systemu obejmującego oponę, czujniki i algorytmy pracujące w chmurze, które komunikują się w czasie rzeczywistym za pośrednictwem aplikacji. W taką właśnie stronę idzie przemysł oponiarski: w miarę wzrostu popularności carsharingu zwiększą się też przebiegi pojazdów, przez co zarządzanie obsługą opon stanie się kluczowe dla operatorów flot. W przypadku samochodów autonomicznych inteligentne opony zbierające dane o otoczeniu i podłożu mogą stanowić o ich rynkowej przewadze. 

2018-06-21
0
DP5A4937

UPS kupi 700 pojazdów napędzanych gazem ziemnym. Rewolucja trwa

Firma UPS planuje zbudować pięć kolejnych stacji tankowania sprężonego gazu ziemnego (CNG) oraz zakupić ponad 700 nowych pojazdów napędzanych CNG, w tym 400 ciągników siodłowych i 330 ciągników terminalowych. W 2018 roku UPS zainwestuje 130 milionów dolarów w pojazdy i stacje CNG.

2018-06-21
0