Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Kiedy mandat za brak opon zimowych w ciężarówce?

ograniczenia-ruchu

Zima może zaskoczyć kierowców. Podobnie mandat, np. za brak opon zimowych w ciężarówce. W wielu państwa zimowe wyposażenie jest regulowane przez prawo. Podczas planowania zagranicznej trasy upewnij się, jakie wymagania danego państwa, aby nie narazić się na wysoką grzywnę.

Niestety, przepisy dotyczące opon zimowych w Unii Europejskiej nie są jednolite, co oznacza, że niektóre z państw członkowskich jako obowiązkową traktują jazdę na oponach oznaczone M+S, inne uznają jedynie opony z symbolem alpejskim, część zaś w ogóle nie zwraca na to uwagi. To spore wyzwanie dla przewoźnika: trasy wiążą się ze szczegółowym planowaniem, nie tylko jeśli chodzi o czas pracy kierowcy, ale również uwzględnienie przepisów związanych z wyposażeniem pojazdu ciężarowego.

Należy pamiętać, że wymagania poszczególnych państw dotyczące opon zimowych mogą znacznie się od siebie różnić. W niektórych z nich, np. w Austrii, Włoszech, Niemczech i Chorwacji, w sezonie zimowym należy używać opon z oznaczeniem M+S, w innych, jak Rosja, Turcja czy Szwecja i Norwegia, w których warunki zimowe są o wiele cięższe, obowiązkowe są opony z symbolem 3PMSF, czyli tzw. symbolem alpejskim.

- M+S – Mud & Snow, śnieg i błoto; opona przeznaczona do jazdy po śniegu. Spełnia wymagania stawiane ogumieniu zimowemu,

- PMSF – 3 Peaks Mountain Snow Flake; opona przeznaczona po drogach ośnieżonych. Skuteczność hamowania potwierdzona w badaniach.

A może łańcuchy?

Zdarza się, że dany kraj ma oddzielne przepisy dotyczące łańcuchów śniegowych lub dotyczących stosowania opon z kolcami. Niektóre wymagają stosowania łańcuchów oraz dopuszczają opony z kolcami, inne uważają kolce za element powodujący niszczenie nawierzchnię dróg. Opony z kolcami s zabronione np. w Austrii (w przypadku pojazdów powyżej 3,5 tony), Belgii, Czechach itd. Warto upewnić się także, czy dane państwo nie wprowadziło wymogu posiadania łopaty do śniegu lub worka z piaskiem.

Opony zimowe w ciężarówce – u nas nieobowiązkowe

To prawda, że jeżdżenie na zimówkach nie jest w Polsce obowiązkowe dla ciężarówek, podobnie jak w paru innych europejskich krajach, jak Belgia czy Wielka Brytania. W związku z tym polscy przewoźnicy decydują się przeważnie na opony uniwersalne, całoroczne, które eksploatują również w trudnych, zimowych warunkach. Wynika to przede wszystkim z niemałych kosztów zakupu dwóch kompletów opon – taki wydatek odczuwają nawet duże firmy transportowe. Z drugiej strony w większości przypadków na zakup opon zimowych nie decydują się przewoźnicy krajowi, międzynarodowi zaś mogą być do tego zobligowani przez przepisy obowiązujące w kraju, przez który przejeżdżają bądź na terenie którego realizują operacje transportowe.

Czy warto jeździć na zimówkach

… jeśli nie wymagają tego przepisy? Oczywiście ekonomiczny bilans zysków i strat to bardzo istotny argument, jednak kluczowe jest bezpieczeństwo na drodze. Wymiana opon na zimowe nawet jeśli nie jest to obowiązkowe to dobry pomysł, szczególnie w regionie, w którym warunki zimowe mocno dają się we znaki kierowcom.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0