Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Kiedy mandat za brak opon zimowych w ciężarówce?

ograniczenia-ruchu

Zima może zaskoczyć kierowców. Podobnie mandat, np. za brak opon zimowych w ciężarówce. W wielu państwa zimowe wyposażenie jest regulowane przez prawo. Podczas planowania zagranicznej trasy upewnij się, jakie wymagania danego państwa, aby nie narazić się na wysoką grzywnę.

Niestety, przepisy dotyczące opon zimowych w Unii Europejskiej nie są jednolite, co oznacza, że niektóre z państw członkowskich jako obowiązkową traktują jazdę na oponach oznaczone M+S, inne uznają jedynie opony z symbolem alpejskim, część zaś w ogóle nie zwraca na to uwagi. To spore wyzwanie dla przewoźnika: trasy wiążą się ze szczegółowym planowaniem, nie tylko jeśli chodzi o czas pracy kierowcy, ale również uwzględnienie przepisów związanych z wyposażeniem pojazdu ciężarowego.

Należy pamiętać, że wymagania poszczególnych państw dotyczące opon zimowych mogą znacznie się od siebie różnić. W niektórych z nich, np. w Austrii, Włoszech, Niemczech i Chorwacji, w sezonie zimowym należy używać opon z oznaczeniem M+S, w innych, jak Rosja, Turcja czy Szwecja i Norwegia, w których warunki zimowe są o wiele cięższe, obowiązkowe są opony z symbolem 3PMSF, czyli tzw. symbolem alpejskim.

- M+S – Mud & Snow, śnieg i błoto; opona przeznaczona do jazdy po śniegu. Spełnia wymagania stawiane ogumieniu zimowemu,

- PMSF – 3 Peaks Mountain Snow Flake; opona przeznaczona po drogach ośnieżonych. Skuteczność hamowania potwierdzona w badaniach.

A może łańcuchy?

Zdarza się, że dany kraj ma oddzielne przepisy dotyczące łańcuchów śniegowych lub dotyczących stosowania opon z kolcami. Niektóre wymagają stosowania łańcuchów oraz dopuszczają opony z kolcami, inne uważają kolce za element powodujący niszczenie nawierzchnię dróg. Opony z kolcami s zabronione np. w Austrii (w przypadku pojazdów powyżej 3,5 tony), Belgii, Czechach itd. Warto upewnić się także, czy dane państwo nie wprowadziło wymogu posiadania łopaty do śniegu lub worka z piaskiem.

Opony zimowe w ciężarówce – u nas nieobowiązkowe

To prawda, że jeżdżenie na zimówkach nie jest w Polsce obowiązkowe dla ciężarówek, podobnie jak w paru innych europejskich krajach, jak Belgia czy Wielka Brytania. W związku z tym polscy przewoźnicy decydują się przeważnie na opony uniwersalne, całoroczne, które eksploatują również w trudnych, zimowych warunkach. Wynika to przede wszystkim z niemałych kosztów zakupu dwóch kompletów opon – taki wydatek odczuwają nawet duże firmy transportowe. Z drugiej strony w większości przypadków na zakup opon zimowych nie decydują się przewoźnicy krajowi, międzynarodowi zaś mogą być do tego zobligowani przez przepisy obowiązujące w kraju, przez który przejeżdżają bądź na terenie którego realizują operacje transportowe.

Czy warto jeździć na zimówkach

… jeśli nie wymagają tego przepisy? Oczywiście ekonomiczny bilans zysków i strat to bardzo istotny argument, jednak kluczowe jest bezpieczeństwo na drodze. Wymiana opon na zimowe nawet jeśli nie jest to obowiązkowe to dobry pomysł, szczególnie w regionie, w którym warunki zimowe mocno dają się we znaki kierowcom.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

niemcy (2)

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

Od 24 kwietnia 2021 r. ograniczenia dotyczące COVID-19 w Niemczech zostały uzgodnione na szczeblu federalnym. Nowe zasady dotyczą wszystkich regionów i miast w Niemczech, w których wskaźnik infekcji w ciągu 7 dni przekracza 100.

2021-04-29
0

W jakim kraju kierowca tira zarabia najwięcej?

W jakim kraju kierowca tira zarabia najwięcej?
Zwykle informacje o możliwości zarobienia pieniędzy przekazywane są z pierwszych ust przez kierowców, ale są też próby analizy sytuacji w materiałach analitycznych. Freight Waves zbadał problem, oceniając pensję kierowcy ciężarówki. Oto 10 krajów, w których możesz dobrze zarobić na międzynarodowym transporcie ładunków rocznie:

Szwajcaria: 70 452 USD
Australia: 53 951 USD
Belgia: 50 462 USD
Norwegia: 47 572 USD
USA: 47 130 USD
Niemcy: 46 871 USD
Holandia: 46 865 USD
Austria: 46 217 USD
Kanada: 43 445 USD
Szwecja: 42 751 USD

Liczby są średnie – wszędzie są wyjątki. Kierowca, który zna języki obce i potrafi samodzielnie rozwiązać problemy z kontrolingiem krajów, w których pracuje, może posiadać wyższą pensję.

2021-04-22
0
173161620_2808720396006399_8633036104631496503_n

Na polskiej A4 patrol kontroli transportu z Wrocławia zatrzymał ciężarówkę

Na polskiej A4 patrol kontroli transportu z Wrocławia zatrzymał ciężarówkę litewskiego przewoźnika w celu kontroli. Po rozładunku w Polsce kierowca – obywatel Białorusi – wyjechał w kierunku Niemiec. Mężczyzna pachniał wyraźnie alkoholem. Test wykazał około 0,52 ppm alkoholu w oddechu kierowcy.Pijany kierowca został zatrzymany.Przypominamy, że od 0,5 ppm w Polsce grozi odpowiedzialność karna.

2021-04-13
0

W sobotnie popołudnie kierowca ciężarówki przejechał pod prąd około 13 km

W sobotnie popołudnie kierowca ciężarówki przejechał pod prąd około 13 km.
Po zatrzymaniu się na parkingu przy autostradzie A22 Nogaredo West, na północ od Rovereto, mężczyzna przypadkowo wjechał na przeciwległy pas autostrady Brenner. Cudem uniknął wypadku.
Dojechał aż do zjazdu z autostrady Trient Süd. Tam ciężarówka została zatrzymana przez policję na parkingu awaryjnym.  http:///www.youtube.com/watch?v=5vG1vpdofnw

2021-04-12
0