Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Każde badanie techniczne będzie nagrywane? Nowy pomysł rządu

badanie-techniczne-nagrywane

Pełnomocnik rządu ds. walki ze smogiem i podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Piotr Woźny proponuje, aby nagrywać każde badanie techniczne. Pozwoli to nie tylko na uszczelnienie systemu i uniknięcie oszustw, ale pośrednio również na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Piotr Woźny powołuje się na raport Najwyższej Izby Kontroli, według którego w Polsce jedynie 2 proc. pojazdów nie przechodzi badania technicznego, podczas gdy w Niemczech dotyczy to ponad ¼ aut. Jak mówił w TVP Info „O co chodzi?”, oznacza to, że system jest dziurawy.

Jednym z pomysłów Woźnego jest rejestracja audiowizualna przeprowadzanego badania, czyli nagrywanie przebiegu przeglądu za pomocą kamery. Pozwoliłoby to na uniknięcie sytuacji, w której diagnosta potwierdza badanie, mimo iż wcale się ono nie odbyło.

Kamery byłyby zamontowane w miejscu przeprowadzaniu badań technicznych, choć pojawiły się też pomysły, aby diagności nosili je przypięte do ubrań. Nagranie byłoby przechowywane przez stację diagnostyczną oraz w razie potrzeby udostępniane policji lub ITD.

Woźny zwraca uwagę również na proceder wycinania filtrów cząstek stałych z pojazdów, o czym również informuje jeden z raportów NIK. Wyeliminowanie z dróg pojazdów w złym stanie technicznym miałoby pozwolić na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Komentarze

Jacek 2018-02-28 08:37

ojej, ale suweren dobrej zmiany nie ma w większości samochodów, im wystarczą modły i wycieczki autokarowe do Torunia. Kasa musi płynąć szerokim strumieniem na 500+ i koryto + więc proszę się nie denerwować i ze spokojem przyjąć zarządzenie władzy. Czekam na kolejne dobre pomysły w tym w każdym samochodzie powinien być na miejscu pasażera 1 urzędnik z KAS który na bieżąco będzie sprawdzał wszystko i wymierzał kary. Oczywiście na koszt podatnika.

HEG 2018-02-26 16:35

Ja jako obywatel tego coraz bardziej zje*anego kraju proponuję, żeby każdy polityk przypiął kamerę do czoła i nadawał live 24/7 na swym specjalnym kanale na YT. W ten sposób proceder ruchania nas na każdym kroku ze 100% spadnie do 0%... ;)


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

inteligentne-systemy

Jakie ograniczenia czekają tirowców od nowego roku? Ostre przepisy regulujące normy emisji spali

Europa wydaje wojnę zanieczyszczeniom powietrza. Coraz więcej metropolii przygotowuje się do wprowadzenia ostrzejszych przepisów regulujących normy emisji spalin, wprowadzając szereg ograniczeń dotyczących wjazdu do poszczególnych rejonów. Jak łatwo przewidzieć, znacząco utrudni to pracę kierowcom ciężarówek. W jaki sposób będą działać te regulacje oraz gdzie i na co powinni zwracać uwagę nasi tirowcy, jeżdżący do europejskich miast?

2018-09-19
0
jak-zatrudnic-kierowce-z-ukrainy

Aż 2/3 kierowców z nadwagą i ryzykiem wystąpienia chorób serca. Kierowcy wiedzą, jak dbać o zdrowie, ale tego nie robią [RAPORT]

Szacuje się, że w Polsce jest ok. 700 000 kierowców zawodowych. Aż 2/3 z nich cierpi na nadwagę i otyłość, a to prosta droga do zawału. To jednak nie koniec zatrważających faktów płynących z «II raportu o stanie zdrowia i sposobie żywienia kierowców zawodowych» wydanego przez Fundację Truckers Life. W 90% przypadków sposób odżywiania truckerów jest po prostu zły. A przecież od stanu zdrowia kierowców może zależeć życie nas wszystkich.

2018-09-19
0