Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Każde badanie techniczne będzie nagrywane? Nowy pomysł rządu

badanie-techniczne-nagrywane

Pełnomocnik rządu ds. walki ze smogiem i podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Piotr Woźny proponuje, aby nagrywać każde badanie techniczne. Pozwoli to nie tylko na uszczelnienie systemu i uniknięcie oszustw, ale pośrednio również na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Piotr Woźny powołuje się na raport Najwyższej Izby Kontroli, według którego w Polsce jedynie 2 proc. pojazdów nie przechodzi badania technicznego, podczas gdy w Niemczech dotyczy to ponad ¼ aut. Jak mówił w TVP Info „O co chodzi?”, oznacza to, że system jest dziurawy.

Jednym z pomysłów Woźnego jest rejestracja audiowizualna przeprowadzanego badania, czyli nagrywanie przebiegu przeglądu za pomocą kamery. Pozwoliłoby to na uniknięcie sytuacji, w której diagnosta potwierdza badanie, mimo iż wcale się ono nie odbyło.

Kamery byłyby zamontowane w miejscu przeprowadzaniu badań technicznych, choć pojawiły się też pomysły, aby diagności nosili je przypięte do ubrań. Nagranie byłoby przechowywane przez stację diagnostyczną oraz w razie potrzeby udostępniane policji lub ITD.

Woźny zwraca uwagę również na proceder wycinania filtrów cząstek stałych z pojazdów, o czym również informuje jeden z raportów NIK. Wyeliminowanie z dróg pojazdów w złym stanie technicznym miałoby pozwolić na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Komentarze

Jacek 2018-02-28 08:37

ojej, ale suweren dobrej zmiany nie ma w większości samochodów, im wystarczą modły i wycieczki autokarowe do Torunia. Kasa musi płynąć szerokim strumieniem na 500+ i koryto + więc proszę się nie denerwować i ze spokojem przyjąć zarządzenie władzy. Czekam na kolejne dobre pomysły w tym w każdym samochodzie powinien być na miejscu pasażera 1 urzędnik z KAS który na bieżąco będzie sprawdzał wszystko i wymierzał kary. Oczywiście na koszt podatnika.

HEG 2018-02-26 16:35

Ja jako obywatel tego coraz bardziej zje*anego kraju proponuję, żeby każdy polityk przypiął kamerę do czoła i nadawał live 24/7 na swym specjalnym kanale na YT. W ten sposób proceder ruchania nas na każdym kroku ze 100% spadnie do 0%... ;)


Twój komentarz

Podpis:

Aktualności

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zupełnie nie znamy przepisów dotyczących jazdy po alkoholu

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie AlcoSense Laboratories, blisko połowa kierowców nie wie, jaka jest granica stężenia alkoholu w organizmie, powyżej której prowadzenie pojazdów na polskich drogach jest zabronione.

2018-06-22
0
66526

Oto zwycięzca konkursu Volvo Trucks Driver Challenge!

Zwycięzcą polskiego finału konkursu Volvo Trucks Driver Challenge został Piotr Krahel. Z prawie półtora tysiąca kierowców zawodowych, którzy przystąpili w tym roku do rywalizacji to on osiągnął najlepsze wyniki w jeździe ekonomicznej i na placu manewrowym.

2018-06-21
0
opony-przyszlosc-foto

Opony, które komunikują się z operatorem floty i przekazują informacje do chmury – takie rozwiązania niedługo będą powszechne

Goodyear stworzył prototyp inteligentnej opony – kompletnego systemu obejmującego oponę, czujniki i algorytmy pracujące w chmurze, które komunikują się w czasie rzeczywistym za pośrednictwem aplikacji. W taką właśnie stronę idzie przemysł oponiarski: w miarę wzrostu popularności carsharingu zwiększą się też przebiegi pojazdów, przez co zarządzanie obsługą opon stanie się kluczowe dla operatorów flot. W przypadku samochodów autonomicznych inteligentne opony zbierające dane o otoczeniu i podłożu mogą stanowić o ich rynkowej przewadze. 

2018-06-21
0
DP5A4937

UPS kupi 700 pojazdów napędzanych gazem ziemnym. Rewolucja trwa

Firma UPS planuje zbudować pięć kolejnych stacji tankowania sprężonego gazu ziemnego (CNG) oraz zakupić ponad 700 nowych pojazdów napędzanych CNG, w tym 400 ciągników siodłowych i 330 ciągników terminalowych. W 2018 roku UPS zainwestuje 130 milionów dolarów w pojazdy i stacje CNG.

2018-06-21
0