Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Każde badanie techniczne będzie nagrywane? Nowy pomysł rządu

badanie-techniczne-nagrywane

Pełnomocnik rządu ds. walki ze smogiem i podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Piotr Woźny proponuje, aby nagrywać każde badanie techniczne. Pozwoli to nie tylko na uszczelnienie systemu i uniknięcie oszustw, ale pośrednio również na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Piotr Woźny powołuje się na raport Najwyższej Izby Kontroli, według którego w Polsce jedynie 2 proc. pojazdów nie przechodzi badania technicznego, podczas gdy w Niemczech dotyczy to ponad ¼ aut. Jak mówił w TVP Info „O co chodzi?”, oznacza to, że system jest dziurawy.

Jednym z pomysłów Woźnego jest rejestracja audiowizualna przeprowadzanego badania, czyli nagrywanie przebiegu przeglądu za pomocą kamery. Pozwoliłoby to na uniknięcie sytuacji, w której diagnosta potwierdza badanie, mimo iż wcale się ono nie odbyło.

Kamery byłyby zamontowane w miejscu przeprowadzaniu badań technicznych, choć pojawiły się też pomysły, aby diagności nosili je przypięte do ubrań. Nagranie byłoby przechowywane przez stację diagnostyczną oraz w razie potrzeby udostępniane policji lub ITD.

Woźny zwraca uwagę również na proceder wycinania filtrów cząstek stałych z pojazdów, o czym również informuje jeden z raportów NIK. Wyeliminowanie z dróg pojazdów w złym stanie technicznym miałoby pozwolić na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Komentarze

Jacek 2018-02-28 08:37

ojej, ale suweren dobrej zmiany nie ma w większości samochodów, im wystarczą modły i wycieczki autokarowe do Torunia. Kasa musi płynąć szerokim strumieniem na 500+ i koryto + więc proszę się nie denerwować i ze spokojem przyjąć zarządzenie władzy. Czekam na kolejne dobre pomysły w tym w każdym samochodzie powinien być na miejscu pasażera 1 urzędnik z KAS który na bieżąco będzie sprawdzał wszystko i wymierzał kary. Oczywiście na koszt podatnika.

HEG 2018-02-26 16:35

Ja jako obywatel tego coraz bardziej zje*anego kraju proponuję, żeby każdy polityk przypiął kamerę do czoła i nadawał live 24/7 na swym specjalnym kanale na YT. W ten sposób proceder ruchania nas na każdym kroku ze 100% spadnie do 0%... ;)


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

bus-ustawa-o-delegowaniu

Krótkoterminowe polisy OC to fałszywa oszczędność

O blisko 20 procent spadła w ostatnim kwartale liczba krótkoterminowych polis komunikacyjnego OC sprzedanych przez ubezpieczycieli – wynika z najnowszej analizy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego* . To efekt wdrożenia przez większość towarzystw wewnętrznych kontroli uszczelniających sprzedaż 30-dniowych polis.

2018-12-15
0
niezabezpieczony-ladunek

Z ciężarówki spadł ładunek – tuż przed inny pojazd!

Prawidłowe wykonanie załadunku i jego zabezpieczenie stanowi podstawę bezpiecznego transportu. Przekonał się o tym kierowca ciężarówki, który spowodował zagrożenie na drodze. Z jego samochodu nagle część ładunku spadła wprost pod koła jadącego za ciężarówką innego auta, zmuszając jego kierowcę, który niczego się nie spodziewał, do nagłego, niebezpiecznego hamowania. Całą sytuację zarejestrował nieoznakowany radiowóz policjantów ruchu drogowego, a na kierowcę ciężarówki został nałożony mandat karny.

2018-12-14
0
policja-oswiecim

Kierowca ciężarówki bez uprawnień i prawem jazdy straconym dawno temu

Parę dni temu policjanci z oświęcimskiej drogówki zatrzymali kierowcę ciężarówki, który posiadał uprawnień do kierowania tego typu pojazdami. Miał za to na swoim koncie już dwa zakazy kierowania. Z kolei prawo jazdy kategorii B mężczyzna stracił trzy lata temu, jeszcze jako młody kierowca.

2018-12-13
0