Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Każde badanie techniczne będzie nagrywane? Nowy pomysł rządu

badanie-techniczne-nagrywane

Pełnomocnik rządu ds. walki ze smogiem i podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Piotr Woźny proponuje, aby nagrywać każde badanie techniczne. Pozwoli to nie tylko na uszczelnienie systemu i uniknięcie oszustw, ale pośrednio również na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Piotr Woźny powołuje się na raport Najwyższej Izby Kontroli, według którego w Polsce jedynie 2 proc. pojazdów nie przechodzi badania technicznego, podczas gdy w Niemczech dotyczy to ponad ¼ aut. Jak mówił w TVP Info „O co chodzi?”, oznacza to, że system jest dziurawy.

Jednym z pomysłów Woźnego jest rejestracja audiowizualna przeprowadzanego badania, czyli nagrywanie przebiegu przeglądu za pomocą kamery. Pozwoliłoby to na uniknięcie sytuacji, w której diagnosta potwierdza badanie, mimo iż wcale się ono nie odbyło.

Kamery byłyby zamontowane w miejscu przeprowadzaniu badań technicznych, choć pojawiły się też pomysły, aby diagności nosili je przypięte do ubrań. Nagranie byłoby przechowywane przez stację diagnostyczną oraz w razie potrzeby udostępniane policji lub ITD.

Woźny zwraca uwagę również na proceder wycinania filtrów cząstek stałych z pojazdów, o czym również informuje jeden z raportów NIK. Wyeliminowanie z dróg pojazdów w złym stanie technicznym miałoby pozwolić na poprawę jakości powietrza w Polsce.

Komentarze

Jacek 2018-02-28 08:37

ojej, ale suweren dobrej zmiany nie ma w większości samochodów, im wystarczą modły i wycieczki autokarowe do Torunia. Kasa musi płynąć szerokim strumieniem na 500+ i koryto + więc proszę się nie denerwować i ze spokojem przyjąć zarządzenie władzy. Czekam na kolejne dobre pomysły w tym w każdym samochodzie powinien być na miejscu pasażera 1 urzędnik z KAS który na bieżąco będzie sprawdzał wszystko i wymierzał kary. Oczywiście na koszt podatnika.

HEG 2018-02-26 16:35

Ja jako obywatel tego coraz bardziej zje*anego kraju proponuję, żeby każdy polityk przypiął kamerę do czoła i nadawał live 24/7 na swym specjalnym kanale na YT. W ten sposób proceder ruchania nas na każdym kroku ze 100% spadnie do 0%... ;)


Twój komentarz

Podpis:

Aktualności

uber-autonomiczny

Autonomiczne auto Ubera śmiertelnie potrąciło pieszą. Technologia nie taka doskonała?

Autonomiczne przejazdy, samochody bez kierowców, auta zdalnie sterowane i samodzielnie reagujące na zdarzenia na drodze – to technologie, które potrzebują jeszcze dużo pracy, badań i testów. W niedzielę wieczorem podczas jazdy testowej na przedmieściach Phoenix w Arizonie samochód autonomiczny Ubera potrącił pieszą przechodzącą przez pasy. Kobieta zmarła w szpitalu.

2018-03-20
0
ubezpieczenie-oc

UFG wyłapuje aż 70 proc. kierowców jeżdżących bez polisy

Ponad 170 mln złotych kosztują innych kierowców nieubezpieczeni i niezidentyfikowani sprawcy wypadków drogowych – wynika z wstępnego podsumowania 2017 roku przez Ubezpieczeniowy Funduszu Gwarancyjny. Kwota ta to odszkodowania i świadczenia, które Fundusz – finansowany ze składek ubezpieczycieli – wypłacił ofiarom takich wypadków oraz rezerwy*.

2018-03-19
0
turecki-kierowca-2

Turecki kierowca zaufał GPS-owi i zakopał się na placu budowy

O tym, że nie zawsze warto ufać GPS-owi, wiemy doskonale. Nawigacja może wywieźć nas w pole. I to dosłownie! Ten turecki kierowca stwierdził najwyraźniej, że GPS lepiej zna drogę niż on sam. W rezultacie ciężarówka zakopała się na placu budowy, a do jej uratowania potrzebny był ciężki sprzęt. Poza tym cała sytuacja skończyła się mandatem karnym… 

2018-03-19
0