Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Kary za 45-godzinny odpoczynek w kabinie w Holandii od lutego

nocleg-w-kabinie

Od lutego Holandia rozpoczyna egzekwowanie kar za 45-godzinny odpoczynek w kabinie. Kary wyniosą 1 500 € i będą nakładane na przewoźników.

To bezpośrednia rekcja na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie belgijskiego przewoźnika, który w 2014 r. odwołał się od mandatu w wysokości 1800 euro nałożonego na zatrudnionego przez firmę kierowcę, który spędził 45-godzinną pauzę w kabinie.

W uzasadnieniu Trybunału Sprawiedliwości UE czytamy:

„Rozporządzenie UE 561/2006, które harmonizuje przepisy socjalne w transporcie drogowym,” oczywiście „stanowi, że regularny tygodniowy okres odpoczynku nie powinien być odebrany w pojeździe. Celem prawodawcy była poprawa warunków pracy kierowców. Spędzanie przez kierowców 45-godzinnej przerwy w pojeździe jest sprzeczne z celem rozporządzenia”.

Holenderski rząd zadecydował o rozpoczęciu egzekwowania przepisów dotyczących zakazu spędzania 45-godzinnego odpoczynku w kabinie ciężarówki. Mandat wyniesie 1 500 tys. €, czyli około 6 300 zł.

Holenderska Inspekcja Środowiska Naturalnego i Transportu (Inspectie Leefomgeving en Transport) rozpoczęła dystrybucję ulotek w kilku językach, w których tłumaczy, z jakimi zmianami muszą liczyć się przewoźnicy i kierowcy.

„Państwa pracodawca zobowiązany jest do przestrzegania tego przepisu oraz jego obowiązkiem jest umożliwić Państwu powrót do bazy lub zapewnić odpowiednie zaplecze socjalne. Zgodnie z zaleceniami Inspekcji, celem uniknięcia kary finansowej za powyższe naruszenie, pracodawca powinien być na bieżąco informowany o niemożności odbioru przez kierowcę tygodniowego okresu odpoczynku, co pozwoli mu podjąć stosowne działania zaradcze” – czytamy w ulotce.

ILT dodatkowych informacji udziela pod numerem telefonu: +31 88 489 00 00.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

vlcsnap-error730

Dzięki kamerom termowizyjnym pojazd zobaczy przeszkody z odległości nawet 200 metrów

Kamery termowizyjne montowane obecnie w luksusowych samochodach pozwalają wychwycić obecność obiektu na drodze z odległości nawet 200 metrów, zapewniając kierowcy niemal trzykrotnie więcej czasu na reakcję niż zwykłe reflektory. Wkrótce kamery takie mogą się stać podstawowym wyposażeniem inteligentnych samochodów autonomicznych. Pozwolą dostrzec pieszych z dużej odległości, pozwalając maszynie szybciej zareagować na zdarzenia drogowe i zwiększyć szansę na uniknięcie wypadku. Zaprezentowano już pierwszy autonomiczny pojazd wyposażony w kamery termowizyjne.

2019-01-21
0