Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Kary za 45-godzinny odpoczynek w kabinie w Holandii od lutego

nocleg-w-kabinie

Od lutego Holandia rozpoczyna egzekwowanie kar za 45-godzinny odpoczynek w kabinie. Kary wyniosą 1 500 € i będą nakładane na przewoźników.

To bezpośrednia rekcja na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie belgijskiego przewoźnika, który w 2014 r. odwołał się od mandatu w wysokości 1800 euro nałożonego na zatrudnionego przez firmę kierowcę, który spędził 45-godzinną pauzę w kabinie.

W uzasadnieniu Trybunału Sprawiedliwości UE czytamy:

„Rozporządzenie UE 561/2006, które harmonizuje przepisy socjalne w transporcie drogowym,” oczywiście „stanowi, że regularny tygodniowy okres odpoczynku nie powinien być odebrany w pojeździe. Celem prawodawcy była poprawa warunków pracy kierowców. Spędzanie przez kierowców 45-godzinnej przerwy w pojeździe jest sprzeczne z celem rozporządzenia”.

Holenderski rząd zadecydował o rozpoczęciu egzekwowania przepisów dotyczących zakazu spędzania 45-godzinnego odpoczynku w kabinie ciężarówki. Mandat wyniesie 1 500 tys. €, czyli około 6 300 zł.

Holenderska Inspekcja Środowiska Naturalnego i Transportu (Inspectie Leefomgeving en Transport) rozpoczęła dystrybucję ulotek w kilku językach, w których tłumaczy, z jakimi zmianami muszą liczyć się przewoźnicy i kierowcy.

„Państwa pracodawca zobowiązany jest do przestrzegania tego przepisu oraz jego obowiązkiem jest umożliwić Państwu powrót do bazy lub zapewnić odpowiednie zaplecze socjalne. Zgodnie z zaleceniami Inspekcji, celem uniknięcia kary finansowej za powyższe naruszenie, pracodawca powinien być na bieżąco informowany o niemożności odbioru przez kierowcę tygodniowego okresu odpoczynku, co pozwoli mu podjąć stosowne działania zaradcze” – czytamy w ulotce.

ILT dodatkowych informacji udziela pod numerem telefonu: +31 88 489 00 00.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Podpis:

Aktualności

prawo-jazdy

Za kierownicą bez prawa jazdy, za to z mamą lub tatą

Za kółkiem usiądziemy bez prawa jazdy! Konieczne jednak będzie towarzystwo rodzica. Ministerstwo Infrastruktury chce, aby po zakończeniu kursu, a przed przystąpieniem do egzaminu kandydaci na kierowców mogli doszkalać się pod okiem rodziców – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

2018-05-22
0
gallery_big

Bośniacki kierowca przerobił dokumenty zmywalnym cienkopisem

Bośniacki kierowca sfałszował międzynarodowe zezwolenie na przewóz towarów. Zatrzymali go na autostradzie A1 inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach. Wymierzyli przewoźnikowi karę 10 tysięcy złotych, a sprawę o fałszerstwo dokumentów przekazali policji.

2018-05-22
0
kontenery-witd-gdansk

Zestawy z kontenerami na celowniku ITD. Najcięższy ważył 69 ton

Inspektorzy z Gdańska zajęli się przewozem kontenerów. Ze sprawadzanych zestawów pięć budziło spore zastrzeżenia. Najcięższy ważył 69 ton! Jeden z kierowców zaś od tygodnia nie włożył karty do tachografu, bo… “żadne urządzenie nie będzie mu dyktowało, jak ma pracować.”

2018-05-22
0
tankowanie-tanie

Ile zapłacimy za benzynę w najbliższych tygodniach? Nawet 5,30 zł/litr

To jeszcze nie koniec podwyżek kosztów tankowania na polskich stacjach. Ceny paliw wyrażone w złotym na europejskim rynku cały czas rosną, a benzyna bezołowiowa osiąga poziomy jak wtedy, gdy baryłka ropy kosztowała w okolicach 100 dolarów – pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

2018-05-21
0