Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Jak egzekwować należności w transporcie?

kontrole-w-firmie-transport

Faktura wysłana klientowi nadal nie została opłacona? Pamiętaj, że na drogę sądową możesz wejść dopiero, kiedy zawiodą inne metody egzekwowania płatności. Przeczytaj, jak egzekwować należności w transporcie – w 4 prostych krokach.

Terminy płatności w branży transportowej są znacznie dłuższe niż w innych sektorach, dodatkowo opóźnienia w zapłacie czy też jej brak to codzienność w pracy przewoźnika. Jeśli problem z uzyskaniem zapłaty nie dotyczy tylko sporadycznych przypadków, prawdopodobnie negatywnie wpłynie to na płynność finansową firmy. Może się przyczynić nawet do jej bankructwa! Zastosuj rozwiązania, dzięki którym odzyskasz pieniądze.

Jak egzekwować należności w transporcie? Krok po kroku

Krok 1. Jak egzekwować należności w transporcie?

Pierwszym, oczywistym krokiem jest wystawienie faktury za zrealizowaną usługę. Nie zwlekaj, zrób to bezpośrednio po wykonaniu zlecenia.

Krok 2. Jak egzekwować należności w transporcie?

Kolejny etap egzekwowania należności to kontakt z kontrahentem. To ważne: zanim wdrożysz inne metody, przypomnij się klientowi w sprawie płatności. Możliwe, że opóźnienie nie wynika z celowego działania zleceniodawcy.

Krok 3. Jak egzekwować należności w transporcie?

Jeśli komunikacja z kontrahentem nie przyniosła oczekiwanego rezultatu, wyślij mu wezwanie do zapłaty. Wezwanie powinno zawierać podstawowe i przejrzyste informacje, jak data wystawionej faktury i jej numer, rodzaj wykonanej usługi, termin, do którego należało uregulować płatność oraz konsekwencje, jakie grożą za dalszą zwłokę. Pamiętaj, że dopiero po wysłaniu odpowiedniego pisma (i braku reakcji ze strony dłużnika) można dochodzić swoich praw w postępowaniu sądowym na podstawie umowy czy przepisów (zasada ta nie obowiązuje w transporcie międzynarodowym, który regulują postanowienia Konwencji CMR – nie ma obowiązku kierowania wezwania do zapłaty przed skierowaniem sprawy do sądu).

Krok 4. Jak egzekwować należności w transporcie?

Jeśli i to nie zadziała, powierz sprawę firmie windykacyjnej. Wybierz firmę lub kancelarię specjalizującą się w prawie transportowym. Uważaj, aby nie doprowadzić do przedawnienia.

Krok 5. Jak egzekwować należności w transporcie?

Firma windykacyjna dysponuje szeregiem narzędzi, które umożliwią wyegzekwowanie należności od dłużnika. Jeżeli jednak żadne z działań nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, pozostaje skierowanie sprawy do sądu.

Oczywiście możesz pominąć punkt 4 i wystąpić na drogę sądową, jeśli firma nie odniesie się w żaden sposób do wezwania do zapłaty.

Jak egzekwować należności w transporcie?

Jak przeciwdziałać opóźnieniom w płatnościach?

Metodą prewencyjną na pewno jest wnikliwa, szczegółowa weryfikacja potencjalnych kontrahentów. Zanim podejmiesz się zlecenia, sprawdź informacje rejestrowe podane przez przedsiębiorcę jak NIP czy REGON w dostępnych bazach, np. w GUS. W razie wątpliwości poproś o okazanie licencji, ubezpieczenia czy innych wymaganych dokumentów. Oprócz tego po prostu wpisz nazwę firmy do wyszukiwarki. Jeśli przedsiębiorca nie należy do uczciwych, a poślizg w płatnościach nie jest dla niego niczym nowym, na pewno poinformują Cię o tym inni internauci. Możesz też zasięgnąć opinii w innych firmach, które współpracowały z danym podmiotem.

Dobrym narzędziem, które pośrednio odpowiada za weryfikację firm w branży TSL, jest giełda ładunków i transportu. Posłużmy się przykładem giełdy Cargo.PL. Administratorzy platformy dbają o to, aby giełda była jak najbardziej bezpiecznym miejscem. W związku z tym firma, która chce uzyskać dostęp do systemu, jest w pierwszej kolejności dokładnie sprawdzana w GUS i CEIDG. Weryfikowane są ponadto dokumenty przedsiębiorstwa (następnie nowy użytkownik powinien zamieścić ich skan w profilu firmy na Cargo.PL). Administratorzy szukają ponadto informacji na temat danej firmy na forach internetowych i grupach portali społecznościowych; w razie potrzeby kontaktują się z innymi pracownikami przedsiębiorstwa oraz z kontrahentami przedsiębiorcy.

* Jak przebiega weryfikacja nowych firm na giełdzie Cargo.PL?

Co istotne, proces weryfikacji w zasadzie nigdy się nie kończy. Obsługa giełdy reaguje na wszelkie niepokojące sygnały od innych użytkowników, sprawdza posty na forum oraz czasie. Przydatnym narzędziem i informacją dla użytkowników jest z pewnością Ranking firm. Jeśli firma A zamieści w profilu firmy B uzasadniony nieopłacony rachunek, ranking firmy B automatycznie spada. Firmy z niskim rankingiem są z kolei mniej atrakcyjne w oczach potencjalnych partnerów biznesowych.

Jak egzekwować należności w transporcie? Niestety często jedynym sposobem na nieuczciwych kontrahentów jest skierowanie sprawy do sądu. Zanim to zrobisz upewnij się, że podjąłeś pozostałe, wskazane kroki, aby odzyskać dług od przedsiębiorcy.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

245104594_2935851109959993_1411399817438034755_n

Polska znosi kary za niepłacenie e-TOLL

Polska tymczasowo znosi kary za niepłacenie e-TOLL. Jak informuje Ministerstwo Finansów RP i operator systemu e-TOLL, 30 września 2021 r. rozpoczął się okres przejściowy przeniesienia elektronicznego systemu płatności za opłaty za przejazd na płatnych drogach w Polsce viaTOLL do nowego elektronicznego zakończenie systemu płatności e-TOLL. Od 1 października system e-TOLL jest jedynym systemem, za pomocą którego można dokonywać płatności elektronicznych. Od tego dnia nie działają również urządzenia viaBOX i viaAUTO.Konto w systemie viaTOLL musi zostać usunięte.Według Ministerstwa Finansów RP, w początkowym okresie po odłączeniu viaTOLL, za naruszenia korzystania z systemu e-TOLL będą stosowane nie kary, ale ostrzeżenia. Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

2021-10-12
0
220300993_2878300922381679_1943562348840315047_n

UE zaostrza politykę emisyjną

UE zaostrza politykę emisyjną14 lipca Komisja Europejska przyjęła pakiet propozycji pod nazwą Fit for 55 w celu dostosowania unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do redukcji emisji CO2 o co najmniej 55% do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.).Trzej wiodący producenci samochodów ciężarowych, Daimler Truck, Traton Group i Volvo Group, podpisali niewiążącą umowę, która ustanowi sieć ogólnodostępnych, wysokowydajnych stacji ładowania pojazdów ciężkich w całej Europie.

2021-07-23
0
198475766_2849985951879843_7181789932523661835_n

FRANCJA. NOWE WARUNKI PRZYJAZDU

8 i 9 czerwca 2021 r. zostały opublikowane dwa dekrety wprowadzające nowe przepisy zdrowotne obowiązujące we Francji, które wejdą w życie 9 czerwca.W przypadku transportu drogowego, lokale gastronomiczne będą otwarte dla zawodowych kierowców transportu drogowego też w godzinach policyjnych (od 23:00 do 6:00).Wymagania dla pojazdów wjeżdżających do Francji: Transport drogowy przyjeżdżający ze strefy zielonej:Nie ma obowiązku badania ani kwarantanny, ale konieczne jest potwierdzenie, że jesteś zdrowy i nie miałeś kontaktu z pacjentami; Pojazdy przybywające z pomarańczowej strefy:Obowiązek badania (z wyłączeniem UK), obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, brak obowiązku pozostania przewoźników z Wielkiej Brytanii w kwarantannie, co musi być potwierdzone w wytycznych na granicach zewnętrznych (inne kraje) Transport drogowy przybywający ze strefy czerwonej:Obowiązek robienia testów, obowiązek wypełnienia deklaracji o ewentualnych objawach lub kontaktach, obowiązek pozostania w kwarantannie (klauzula do potwierdzenia w wytycznych granic zewnętrznych, które są aktualnie aktualizowane dla innych krajów) W przypadku przejazdu na Korsykę nie są wymagane żadne testy. W przypadku naziemnego transportu pasażerskiego firmy transportowe nie muszą sprawdzać dokumentów potwierdzających posiadanych przez pasażerów przed wejściem na pokład. Dekret ogranicza ten obowiązek do transportu morskiego i lotniczego.

2021-06-13
0
185183561_2828910677320704_9173655083377867007_n

Drogi wybrane przez nawigatora

Drogi wybrane przez nawigatora

Czasami, ale to się zdarza – nawigator nie prowadzi, a zmyla – i wtedy trafiasz całkowicie w niewłaściwe miejsce.

Kierowcy żartują: “Lenka zawiodła”, wspominając kobiecy głos, który jest w nawigacji.

2021-05-13
0
niemcy (2)

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

NOWE ZASADY POBYTU W NIEMCZECH

Od 24 kwietnia 2021 r. ograniczenia dotyczące COVID-19 w Niemczech zostały uzgodnione na szczeblu federalnym. Nowe zasady dotyczą wszystkich regionów i miast w Niemczech, w których wskaźnik infekcji w ciągu 7 dni przekracza 100.

2021-04-29
0