Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Inteligentne tachografy będą pilnować czasu pracy kierowcy. KE wprowadza nowe przepisy

inteligentne-tachografy

W czerwcu 2019 r. w życie wejdzie regulacja nakazująca montowanie w kabinach ciężarówek inteligentne tachografy. Urządzenia mają pilnować, czy kierowca przestrzega przepisów dotyczących czasu pracy i odpoczynku – informuje „Puls Biznesu”.

„Komisja Europejska (KE) uznała, że zawodowi kierowcy coraz częściej i na różne sposoby oszukują w sprawie czasu pracy. Dlatego opracowała załącznik IC do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 165/2014, który szczegółowo określa budowę i użytkowanie tzw. inteligentnych tachografów. Ma to ograniczyć możliwość ingerowania w pracę tych urządzeń i zwiększyć wykrywanie manipulacji” – czytamy w artykule.

Zdaniem Małgorzaty Stocerz z firmy INELO, cytowanej przez „Puls Biznesu”, batem na kierowców miały być tachografy cyfrowe. Szybko się jednak okazało, że ingerencja w ich działanie wcale nie jest taka trudna.

Komisja Europejska chce, aby w ciężarówkach montowano tachografy z modułem GPS. Urządzenia będzie rejestrować położenie pojazdu po rozpoczęciu trasy, podczas przejazdu oraz po jego zakończeniu. Znacznie łatwiejszy będzie również dostęp służb do tych danych – policja czy inspektorzy odczytają informacje zdalnie, dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth. W ten sam sposób sprawdzą masę zespołu pojazdów.

Czytaj więcej na: „Puls Biznesu

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Podpis:

Aktualności

Aplikacja 3

Zostałeś napadnięty? Aplikcja powiadomi kierowców znajdujących się w pobliżu

O tragedii w Berlinie słyszał już praktycznie każdy. Łukasz Urban został zastrzelony przez terrorystę, który następnie porwał jego samochód i taranował ludzi. Niestety, nie jest to pojedynczy przypadek, ponieważ nawet w połowie stycznia tego roku, na jednym z niemieckich parkingów znaleziono w kabinie polskiej ciężarówki ciało kierowcy. To potwierdza tylko fakt, że każdego dnia zdrowie i życie kierowców zawodowych jest zagrożone. Okazuje się, że dzięki wykorzystaniu nowych technologii jest szansa na zwiększenie ich bezpieczeństwa.

2018-02-22
0
naiwgacje-gps

Popularność nawigacji GPS maleje. Kupujemy za to bardzo dużo wideorejestratorów

Sprzedaż nawigacji samochodowych od kilku lat notuje tendencję spadkową, głównie ze względu na rosnącą popularność aplikacji na smartfony. Mimo to wciąż sprzedaż tych urządzeń utrzymuje się na poziomie ok. 300 tys. sztuk rocznie. Rosnącym segmentem, o który walczą producenci elektroniki samochodowej, są za to wideorejestratory. Polscy kierowcy coraz chętniej wyposażają się w kamery, mające często szereg dodatkowych funkcji, jak możliwość transmisji na żywo na Facebooku czy monitorowanie ciśnienia w oponach.

2018-02-22
0
P1

Czy do skutecznego zarządzania flotą i kierowcami wystarczy karta papieru lub tabelka w Excelu?

Zakłopotany kontrahent informuje Cię przez telefon, że Twoja dostawa spóźnia się już kilka godzin. Kierowca na trasie nie odbiera, więc ciężko jest to wyjaśnić. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Problemy jedynie narastają, gdy dla firmy jeździ ponad 10 samochodów, pilnowanych za pomocą arkuszy Excel. Sprawna flota potrzebuje błyskawicznego oprogramowania do zarządzania, które ułatwi jej codzienną kontrolę.

2018-02-21
0