Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Fotoradary jednak trafią do Policji. ITD będzie miała inne, ważniejsze zadania

odcinkowy-pomiar-predkosci

System fotoradarów przejdzie z rąk Inspekcji Transportu Drogowego do Policji. Tak wynika z projektu ustawy, która właśnie trafiła do kancelarii premiera. Nieoficjalnie mówi się, że do zmian dojdzie już w przyszłym roku – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym została przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury. Teraz projekt przekazano do szefa Centrum Analiz Strategicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ze zgłoszeniem do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Prace nabrały więc rozmachu. Możemy się spodziewać, że zmiany wejdą w życie już w przyszłym roku.

Aktualnie nadzór nad fotoradarami pełni jednostka Inspekcji Transportu Drogowego – Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Zarządza ona stacjonarnymi fotoradarami, mobilnymi rejestratorami, systemami odcinkowego pomiaru prędkości i rejestratorami przejazdu na czerwonym świetle.

Przypomnijmy, że o dalszym losie fotoradarów mówi się od dobrych kilku lat, podczas których powstało wiele planów i propozycji. Niektórzy zastanawiają się, czy nie wpłynie to jednocześnie na przyszłość ITD. Jeszcze niedawno wspominano o pomyśle wchłonięcia inspektorów przez Policję (propozycja MSWiA), z kolei minister Adamczyk forsował propozycję utrzymania Inspekcji, a nawet nadania jej przywilejów służb mundurowych.

Możliwe, że powodem zmian jest chęć odciążenia Inspekcji, która od 3 listopada ma przejąć nadzór nad systemem opłat drogowych.

***

Przeczytaj także: 

Fotoradary w Europie. Gdzie jest ich najwięcej? [RAPORT YANOSIKA]

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

2019-05-15_Dwie_karty__1_

On jeden, a karty dwie

Prowadzący 40-tonową ciężarówkę używał dwóch kart kierowcy: swoją i kolegi. Mężczyzna przyznał się do symulowania jazdy w załodze kilkuosobowej.

2019-05-18
0
Dachser_Li-Ion Ground conveyors charging at Dachser cross docking hall

Dachser szykuje eko-rewolucję

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, do 2022 r. planuje zastąpić swoją przeszło sześciotysięczną flotę podnośników wykorzystywanych w terminalach i magazynach energooszczędnymi wózkami na akumulatory litowo-jonowe. Proekologiczny projekt obejmie całą Europę, w tym oddziały Dachser w Polsce. Dzięki temu operator zmniejszy emisję CO2 o 9,6 tys. ton rocznie.

2019-05-17
0