Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Fotoradary jednak trafią do Policji. ITD będzie miała inne, ważniejsze zadania

odcinkowy-pomiar-predkosci

System fotoradarów przejdzie z rąk Inspekcji Transportu Drogowego do Policji. Tak wynika z projektu ustawy, która właśnie trafiła do kancelarii premiera. Nieoficjalnie mówi się, że do zmian dojdzie już w przyszłym roku – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym została przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury. Teraz projekt przekazano do szefa Centrum Analiz Strategicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ze zgłoszeniem do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Prace nabrały więc rozmachu. Możemy się spodziewać, że zmiany wejdą w życie już w przyszłym roku.

Aktualnie nadzór nad fotoradarami pełni jednostka Inspekcji Transportu Drogowego – Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Zarządza ona stacjonarnymi fotoradarami, mobilnymi rejestratorami, systemami odcinkowego pomiaru prędkości i rejestratorami przejazdu na czerwonym świetle.

Przypomnijmy, że o dalszym losie fotoradarów mówi się od dobrych kilku lat, podczas których powstało wiele planów i propozycji. Niektórzy zastanawiają się, czy nie wpłynie to jednocześnie na przyszłość ITD. Jeszcze niedawno wspominano o pomyśle wchłonięcia inspektorów przez Policję (propozycja MSWiA), z kolei minister Adamczyk forsował propozycję utrzymania Inspekcji, a nawet nadania jej przywilejów służb mundurowych.

Możliwe, że powodem zmian jest chęć odciążenia Inspekcji, która od 3 listopada ma przejąć nadzór nad systemem opłat drogowych.

***

Przeczytaj także: 

Fotoradary w Europie. Gdzie jest ich najwięcej? [RAPORT YANOSIKA]

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

1860x1050-volvo-concept-truck-newsintro

UE chce bardziej ekologicznych ciężarówek – Volvo Trucks deklaruje przyspieszenie prac

18 lutego Unia Europejska zadecydowała o regulowaniu emisji CO2 przez samochody ciężarowe. Volvo Trucks chce przyspieszyć rozwój w tym obszarze i kontynuuje inwestycje w rozwiązania transportowe przyjazne dla klimatu. Producent zdaje sobie jednak sprawę, że aby pobudzić popyt na pojazdy o niskiej emisji CO2, konieczne jest podjęcie dodatkowych działań.

2019-02-22
0
grecja01

Niefrasobliwy kierowca z Grecji i litania naruszeń

Grecki kierowca dopuścił się całej listy naruszeń! Podstawowym z nich była jazda na karcie drugiego kierowcy – przewoźnika. Nie pomogło to, że kontrolę przeprowadzono w Walentynki, święto miłości.

2019-02-22
0