Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Fotoradary jednak trafią do Policji. ITD będzie miała inne, ważniejsze zadania

odcinkowy-pomiar-predkosci

System fotoradarów przejdzie z rąk Inspekcji Transportu Drogowego do Policji. Tak wynika z projektu ustawy, która właśnie trafiła do kancelarii premiera. Nieoficjalnie mówi się, że do zmian dojdzie już w przyszłym roku – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym została przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury. Teraz projekt przekazano do szefa Centrum Analiz Strategicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ze zgłoszeniem do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Prace nabrały więc rozmachu. Możemy się spodziewać, że zmiany wejdą w życie już w przyszłym roku.

Aktualnie nadzór nad fotoradarami pełni jednostka Inspekcji Transportu Drogowego – Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Zarządza ona stacjonarnymi fotoradarami, mobilnymi rejestratorami, systemami odcinkowego pomiaru prędkości i rejestratorami przejazdu na czerwonym świetle.

Przypomnijmy, że o dalszym losie fotoradarów mówi się od dobrych kilku lat, podczas których powstało wiele planów i propozycji. Niektórzy zastanawiają się, czy nie wpłynie to jednocześnie na przyszłość ITD. Jeszcze niedawno wspominano o pomyśle wchłonięcia inspektorów przez Policję (propozycja MSWiA), z kolei minister Adamczyk forsował propozycję utrzymania Inspekcji, a nawet nadania jej przywilejów służb mundurowych.

Możliwe, że powodem zmian jest chęć odciążenia Inspekcji, która od 3 listopada ma przejąć nadzór nad systemem opłat drogowych.

***

Przeczytaj także: 

Fotoradary w Europie. Gdzie jest ich najwięcej? [RAPORT YANOSIKA]

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

fabryka-mercdesa-w-polsce

Znów zmiany w badaniach technicznych. Kary dla spóźnialskich wyższe o 50 proc.

Czy szykuje się rewolucja w przeglądach technicznych? Rząd pracuje nad nowelizacją prawa drogowego. Wśród najważniejszych propozycji: nowa opłata jakościowa, wyższa kara za przeprowadzenie obowiązkowego przeglądu technicznego po terminie oraz zmiana systemu nadzoru nad Stacjami Kontroli Pojazdów. 

2018-10-23
0
kierowcy-ceizarwek

Przewoźnicy kuszą dobrymi zarobkami, prywatną opieką zdrowotną i służbowymi laptopami, a kierowców ciężarówek wciąż brakuje

Umowa o pracę, 7 000 zł na rękę, prywatna opieka medyczna, służbowy laptop, dodatkowe ubezpieczenie i komórka do celów prywatnych… Aż 43% polskich firm transportowych ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanego pracownika[1], co sprawia, że przewoźnicy muszą się mocno wykazać, by przekonać do siebie i zatrzymać lojalnych kierowców. Tylko na ten moment szacuje się bowiem, że brakuje aż 100 000 truckerów. W ciągu najbliższych 7 lat liczba wakatów może zwiększyć się o kolejne 200 000.

2018-10-23
0
bigcarsharing-przyszlosc-foto

Dostawczaki na minuty – nowość w Polsce

Carsharing może być dla firm bardziej opłacalną formą korzystania z samochodu niż leasing czy zakup. Zwłaszcza jeśli pojazd używany jest okazjonalnie, np. w firmach, które działają sezonowo. Teraz rynek samochodów na minuty poszerza swoją ofertę o pojazdy dostawcze. 

2018-10-23
0
odcinkowy-pomiar-predkosci

Ene due, czyli kto dostanie fotoradary? Jednak nie Policja!

Jeszcze pod koniec września informowaliśmy o tym, że Policja przejmie kontrolę nad systemem fotoradarów, m.in. w związku z tym, że ITD ma zająć się innymi, ważniejszymi zadaniami, jak nadzór nad systemem poboru opłat drogowych. Jak jednak ustalił portal brd24.pl, rząd nawet nie zamierza rozpocząć prac nad projektem ustawy zakładającym te zmiany!

2018-10-22
0