Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Fotoradary jednak trafią do Policji. ITD będzie miała inne, ważniejsze zadania

odcinkowy-pomiar-predkosci

System fotoradarów przejdzie z rąk Inspekcji Transportu Drogowego do Policji. Tak wynika z projektu ustawy, która właśnie trafiła do kancelarii premiera. Nieoficjalnie mówi się, że do zmian dojdzie już w przyszłym roku – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym została przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury. Teraz projekt przekazano do szefa Centrum Analiz Strategicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ze zgłoszeniem do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Prace nabrały więc rozmachu. Możemy się spodziewać, że zmiany wejdą w życie już w przyszłym roku.

Aktualnie nadzór nad fotoradarami pełni jednostka Inspekcji Transportu Drogowego – Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Zarządza ona stacjonarnymi fotoradarami, mobilnymi rejestratorami, systemami odcinkowego pomiaru prędkości i rejestratorami przejazdu na czerwonym świetle.

Przypomnijmy, że o dalszym losie fotoradarów mówi się od dobrych kilku lat, podczas których powstało wiele planów i propozycji. Niektórzy zastanawiają się, czy nie wpłynie to jednocześnie na przyszłość ITD. Jeszcze niedawno wspominano o pomyśle wchłonięcia inspektorów przez Policję (propozycja MSWiA), z kolei minister Adamczyk forsował propozycję utrzymania Inspekcji, a nawet nadania jej przywilejów służb mundurowych.

Możliwe, że powodem zmian jest chęć odciążenia Inspekcji, która od 3 listopada ma przejąć nadzór nad systemem opłat drogowych.

***

Przeczytaj także: 

Fotoradary w Europie. Gdzie jest ich najwięcej? [RAPORT YANOSIKA]

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

bus-ustawa-o-delegowaniu

Krótkoterminowe polisy OC to fałszywa oszczędność

O blisko 20 procent spadła w ostatnim kwartale liczba krótkoterminowych polis komunikacyjnego OC sprzedanych przez ubezpieczycieli – wynika z najnowszej analizy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego* . To efekt wdrożenia przez większość towarzystw wewnętrznych kontroli uszczelniających sprzedaż 30-dniowych polis.

2018-12-15
0
niezabezpieczony-ladunek

Z ciężarówki spadł ładunek – tuż przed inny pojazd!

Prawidłowe wykonanie załadunku i jego zabezpieczenie stanowi podstawę bezpiecznego transportu. Przekonał się o tym kierowca ciężarówki, który spowodował zagrożenie na drodze. Z jego samochodu nagle część ładunku spadła wprost pod koła jadącego za ciężarówką innego auta, zmuszając jego kierowcę, który niczego się nie spodziewał, do nagłego, niebezpiecznego hamowania. Całą sytuację zarejestrował nieoznakowany radiowóz policjantów ruchu drogowego, a na kierowcę ciężarówki został nałożony mandat karny.

2018-12-14
0
policja-oswiecim

Kierowca ciężarówki bez uprawnień i prawem jazdy straconym dawno temu

Parę dni temu policjanci z oświęcimskiej drogówki zatrzymali kierowcę ciężarówki, który posiadał uprawnień do kierowania tego typu pojazdami. Miał za to na swoim koncie już dwa zakazy kierowania. Z kolei prawo jazdy kategorii B mężczyzna stracił trzy lata temu, jeszcze jako młody kierowca.

2018-12-13
0