Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Ekonomiczne silniki Scania w pojazdach nowej generacji. Zużycie paliwa niższe o 3 proc.

16122-322

Cała rodzina silników Scania pozwala na ograniczenie spalania na poziomie 3 proc. – wykazały badania. Zużycie paliwa zostało z kolei obniżone w sumie o 5 proc. Było to możliwe dzięki lepszej aerodynamice pojazdu oraz innym udoskonaleniom.
W nowej gamie samochodów ciężarowych Scania wszystkie silniki Euro 6 zostały wyposażone w ulepszone układy sterowania silnikiem oraz gruntownie zmodernizowany osprzęt. Co więcej, bardziej wydajny układ chłodzenia oraz nowe kabiny pozwalają ograniczyć zużycie paliwa przeciętnie o 3 proc. Do oferty Scania wprowadzono też nową wersję 13-litrowego silnika o mocy 500 KM. Udoskonalono zmianę biegów, dzięki czemu skrzynia Scania Opticruise pozwala na szybszą zmianę przełożeń, zapewniając niemal stały moment obrotowy.
– Najnowsze rozwiązania zastosowane w pojazdach Scania nowej generacji z silnikami Diesla pozwalają na redukcję zużycia paliwa na poziomie 3 proc. Spalanie może zostać ograniczone w jeszcze większym stopniu dzięki udoskonaleniu aerodynamiki, a także możliwości wyboru osi z mniejszym przełożeniem 2,35, gdy warunki jazdy oraz zadania wykonywane przez pojazd na to pozwalają – komentuje Björn Westman, dyrektor działu rozwoju silników w Scania.

Wszystkie cztery 13-litrowe silniki Scania, w tym najnowszy o mocy 500 KM, zostały wyposażone jedynie w system SCR (Selective Catalytic Reduction). Pozytywne doświadczenia inżynierów firmy związane z redukcją zużycia paliwa i jeszcze większa niezawodność uzyskane przy stosowaniu jedynie SCR, zdeterminowały kierunek rozwoju prac nad ciężarówkami nowej generacji Scania.

Redukcja zanieczyszczeń w rzędowym, sześciocylindrowym, 13-litrowym silniku Scania odbywa się z wykorzystaniem jedynie systemu SCR (Selective Catalytic Reduction). Wszystko po to, aby spełnić wymagania Euro 6. Najlepsze w swojej klasie silniki Scania mają jeszcze lepszą ekonomikę paliwową, osiągniętą dzięki zmianom w konstrukcji i udoskonaleniu układu chłodzenia.

– Stosując jedynie SCR oraz trwałą, zwykłą turbosprężarkę, zapewniamy naszym 13-litrowym silnikom doskonałe osiągi. Dzięki temu oferujemy rozwiązanie zapewniające bardzo dobre osiągi i przemawiające do wielu klientów, którzy działają w różnych segmentach – komentuje Björn Westman, dyrektor działu rozwoju silników w firmie Scania.

W ramach usprawnień przebudowano komorę spalania oraz zastosowano nowe wtryskiwacze, co daje oszczędności paliwa na poziomie 0,2–0,5 proc. Dodatkowe oszczędności mogą przynieść: wyższa temperatura spalania oraz wykorzystanie chłodnicy oleju z termostatem. Sprzyja im również wentylator chłodnicy (niekiedy o zwiększonej średnicy), napędzany bezpośrednio bez energochłonnej przekładni. Dzięki utrzymywaniu optymalnej temperatury oleju, nawet przy niższym zapotrzebowaniu na moc i niższych temperaturach otoczenia, można spodziewać się oszczędności paliwa na poziomie 1 proc.

– Niższe zużycie paliwa wynika nie tylko ze zmian w budowie silnika. Wiele pracy włożyliśmy też w zapewnienie optymalnej aerodynamiki i inteligentne zarządzanie pracą silnika. W porównaniu ze współczesnymi, bardzo wydajnymi, długodystansowymi pojazdami Scania Streamline Euro 6, analogiczne, nowe modele zużywają przeciętnie o 5 proc. mniej paliwa. Dla typowej ciężarówki do przewozów długodystansowych, pokonującej rocznie 150 000 km, oznacza to oszczędność na poziomie 2000 l oleju napędowego, a tym samym znacznie niższe koszty paliwa – wyjaśnia Björn Fahlström, wiceprezes zarządzania produktem w Scania Trucks.

Krótszy czas zmiany biegu

Jako standard w zautomatyzowanych skrzyniach biegów Scania Opticruise wprowadzono hamulec wałka pośredniego. Dzięki temu rozwiązaniu prędkość wałka głównego i pośredniego nie musi być regulowana za pomocą pierścieni synchronizujących, co ma miejsce w większości konwencjonalnych skrzyń biegów. Wprowadzenie tych zmian było możliwe dzięki wykorzystywaniu przez firmę Scania własnych, kompletnych układów napędowych. Oba wałki synchronizują się znacznie szybciej, a załączenie kolejnego biegu odbywa się niemal natychmiast.

– To proste rozwiązanie znacząco wpływa na poprawę komfortu prowadzenia i osiągów pojazdu. Dzięki hamulcowi wałka pośredniego nasza najpopularniejsza skrzynia biegów GRS905 do pojazdów długodystansowych pozwala na zmianę biegów w ciągu 0,4 sekundy, czyli o połowę szybciej niż dotychczas. W praktyce zmiana jest tak szybka, że inne rodzaje skomplikowanych, energochłonnych i ciężkich rozwiązań przyspieszających zmianę biegów stają się zbędne – uważa Magnus Mackaldener, dyrektor działu rozwoju skrzyń biegów w Scania.

Zastosowanie hamulca wałka pośredniego w miejsce konwencjonalnego synchronizatora nie tylko skraca czas zmiany biegu, ale także pozwala na lepsze wykorzystanie ciśnienia turbodoładowania. Zmiana na wyższy bieg będzie odbywać się przy wyższej mocy oraz przebiegać łagodniej. Poprawie ulegają osiągi pojazdu, łatwiejsze staje się też prowadzenie w trudnych warunkach drogowych. Wyższy jest również moment obrotowy dostarczany przystawce odbioru mocy przy jej uruchamianiu.

Osiąganie najniższego możliwego zużycia paliwa jest istotne nie tylko ze względu na prognozowany zysk firmy przewozowej, ale również jeśli chodzi o ograniczanie emisji CO2 w dążeniu do zrównoważonego transportu drogowego.

Nawet tempomat adaptacyjny w pojazdach Scania nowej generacji został udoskonalony. Obecnie może pracować przy każdej prędkości, aż do zatrzymania. Stanowi to znaczące ułatwienie dla kierowców, którzy poruszają się w korku.

Zrównoważony rozwój

– Od chwili wprowadzenia normy Euro 6 oferujemy najbogatszą gamę silników, w porównaniu do producentów europejskich. Oprócz wydajnych i oszczędnych silników wysokoprężnych, w pojazdach Scania najnowszej generacji będzie również można skorzystać z szerokiego wyboru jednostek zasilanych paliwami alternatywnymi, takimi jak biodiesel, FAME, RME, HVO, gaz ziemny, biogaz oraz bioetanol ED95 – komentuje Björn Westman.

Biorąc pod uwagę segment samochodów ciężarowych, w ofercie Scania znajduje się najszerszy wybór silników zasilanych paliwami alternatywnymi, w tym odnawialnymi. Wszystkie ciężarówki Scania Euro 5 i 6, niezależnie od generacji, mogą pracować na 100 proc. HVO. Pozwala to zredukować emisję CO2 nawet o 90 proc. w porównaniu z olejem napędowym.

Ekonomiczne_silniki_Scania_2
– W nowej gamie będziemy stopniowo wprowadzać kolejne silniki zasilane paliwami alternatywnymi. HVO można stosować we wszystkich naszych silnikach Euro 6 już teraz. Oznacza to, że układy napędowe na paliwa alternatywne będą dostępne w niedalekiej przyszłości dla wszystkich, zainteresowanych zakupem pojazdów nowej generacji – wyjaśnia Björn Westman, dyrektor działu rozwoju silników w Scania.

Źródło: Scania, oprac.: Redakcja

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

termin_zgłoszenia_liczby_zatrudnionych_kierowców

Upływa termin zgłoszenia liczby zatrudnionych kierowców

Biuro ds. Transportu Miedzynarodowego informuje, ze zgodnie z trescia art. 7a ust. 8 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2022 r. poz 2201) po uzyskaniu zezwolenia na wykonywanie zawodu prewożnika drogowego przedsiębiorca przedkłada corocznie organowi, o którym

2024-03-04
0
cargonews_m2cargo

Nowy projekt Cargo.LT – M2Cargo.EU

Zespół Cargo.LT ma przyjemność przedstawić nowy projekt M2Cargo.EU – usługę, która pomoże Ci znaleźć magazyn logistyczny.

2024-02-26
0