Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Dwie ciężarówki z odpadami nieznanego pochodzenia i z magnesem. Na miejsce wezwano trzy służby

odpady-nielegalne

Inspektorzy ITD, inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony  Środowiska w Katowicach oraz strażacy Straży Pożarnej – potrzebna była interwencja trzech służb, aby skontrolować dwóch przewoźników drogowych. Wszystko dlatego, że nielegalnie przewozili odpady nieznanego pochodzenia. 

Więcej w informacji WITD Katowice: 

Obrót wszelkimi rodzajami odpadów jest obecnie na celowniku wszelkich krajowych służb śledczych i kontrolnych. Jedna z ostatnich akcji, w których uczestniczyli także śląscy inspektorzy ITD, dała rezultat w postaci ujawnienia obrotu nieznanymi chemicznymi substancjami ciekłymi, które jak się okazało – były właśnie odpadami. Inspektorzy skontrolowali w tym przypadku przewoźników drogowych transportujących te odpady. Stwierdzono naruszenie wielu obowiązków, które powinni spełniać transportujący odpady. Ujawniono również naruszenia czasu pracy, jak i próby manipulacji działaniem tachografu i kartami kierowców. Przewoźnikom grożą kary w maksymalnej przewidzianej w ustawie o transporcie drogowym wysokości.

Piątkowym popołudniem 26.10.2018 r. w Gliwicach miał miejsce finał działań śledczych policji i kontrolnych inspektorów ITD, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach – z pomocą strażaków Straży Pożarnej. Celem działań było skontrolowanie zgodności z prawem obrotu odpadami. Dwa pojazdy i dwóch przedsiębiorców nimi kierujących, którzy przewozili nieznane substancje, zostało skontrolowanych przez Inspektorów ITD, pod kątem przestrzegania przepisów dotyczących przewoźników drogowych. Działania służb ujawniły, iż spod Krakowa przewożone było kilkadziesiąt tysięcy litrów nieznanych chemicznych odpadów ciekłych, wydzielających intensywną i nieprzyjemną woń. Do bezpiecznego pobrania próbek tych substancji wezwani zostali na miejsce strażacy wyposażeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych. Inspektorzy WIOŚ zajmą się badaniem tych próbek w celu szczegółowego ustalenia składu tych cieczy. Na wstępie już stwierdzono, że pojazdy nie były odpowiednio oznakowane tablicami z informacją o przewozie odpadów oraz że brak jest wymaganej dokumentacji wskazującej jednoznacznie na rodzaj przewożonych odpadów. Natomiast okazana, skąpa dokumentacja wskazywała inne miejsce przeznaczenia odpadów niż to, gdzie faktycznie pojazdy dotarły.

Inspektorzy skontrolowali również zapisy tachografów obydwu pojazdów, jak i czasy aktywności i odpoczynków obydwu kierowców-przedsiębiorców. W wyniku poczynionych ustaleń ujawniono, iż jeden z przedsiębiorców w dniu kontroli jeździł na karcie drugiego kierowcy-przedsiębiorcy, gdy w tym samym czasie ten drugi – jadąc bez karty w tachografie – używał magnesu w celu zafałszowania zapisów tachografu. Oprócz tych manipulacji stwierdzono również u każdego z kierowców po kilka naruszeń z zakresu czasu jazdy, przerw i odpoczynków. Łączna kara z tytułu stwierdzonych nieprawidłowości u obydwu przedsiębiorców opiewa na łączną kwotę ponad 57 tys. złotych, jednakże ustawowe ograniczenie nakładanej kary spowoduje jej ograniczenie dla każdego kontrolowanego po 12 tys. zł.

odpady-nielegalne-2

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

amazon-w-polsce

Polska jest gigantem, jeśli chodzi o rynek magazynowy. Rok 2018 to kolejne rekordy

Polskie zasoby powierzchni magazynowej wynoszą prawie 15 mln mkw. (o 2 mln więcej r/r) i zostawiają daleko w tyle naszych południowych sąsiadów. Mamy jej dwa razy więcej niż Czechy i sześć razy tyle, co Słowacja. Co więcej, nasz kraj depcze po piętach Hiszpanii, w której powierzchnia magazynowa wynosi 15,5 mln mkw. – wynika z raportu CBRE „Market View: Polski rynek przemysłowy i logistyczny po III kw. 2018”.

2018-11-20
0
2123312724_masters_digital_foundation

Sztuczna inteligencja najpierw zautomatyzuje transport i rozładuje korki, a następnie skomponuje terapię genową

W najbliższej dekadzie rynek technologiczny będzie napędzany przez sztuczną inteligencję. Dzięki technologii uczenia maszynowego powstaną algorytmy zdolne do perfekcyjnego prowadzenia pojazdów, upłynniania ruchu drogowego czy automatycznego sekwencjonowania DNA. Dziś sztuczna inteligencja rewolucjonizuje rynek motoryzacyjny, a w przyszłości zautomatyzuje wykonywanie większości najprostszych i najbardziej rutynowych prac.

2018-11-20
0
22-listopada-umowy-o-prace

22 listopada – bardzo ważne zmiany w umowach na czas określony, także w branży TSL

Ważne zmiany czekają 22 listopada pracodawców i pracowników, w tym oczywiście również tych zatrudnionych w branży TSL. Tego dnia mijają bowiem 33 miesiące od wprowadzenia w 2016 roku zmian w Kodeksie pracy, które przekształcają sposób przechodzenia od umów czasowych do tych na czas nieokreślony. Przedsiębiorcy, którzy zatrudnili pracowników przed 22 lutego 2016 r. i jeszcze nie uregulowali z nimi tej kwestii, muszą pamiętać, że teraz stanie się to automatycznie.

2018-11-19
0