Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Dwie ciężarówki z odpadami nieznanego pochodzenia i z magnesem. Na miejsce wezwano trzy służby

odpady-nielegalne

Inspektorzy ITD, inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony  Środowiska w Katowicach oraz strażacy Straży Pożarnej – potrzebna była interwencja trzech służb, aby skontrolować dwóch przewoźników drogowych. Wszystko dlatego, że nielegalnie przewozili odpady nieznanego pochodzenia. 

Więcej w informacji WITD Katowice: 

Obrót wszelkimi rodzajami odpadów jest obecnie na celowniku wszelkich krajowych służb śledczych i kontrolnych. Jedna z ostatnich akcji, w których uczestniczyli także śląscy inspektorzy ITD, dała rezultat w postaci ujawnienia obrotu nieznanymi chemicznymi substancjami ciekłymi, które jak się okazało – były właśnie odpadami. Inspektorzy skontrolowali w tym przypadku przewoźników drogowych transportujących te odpady. Stwierdzono naruszenie wielu obowiązków, które powinni spełniać transportujący odpady. Ujawniono również naruszenia czasu pracy, jak i próby manipulacji działaniem tachografu i kartami kierowców. Przewoźnikom grożą kary w maksymalnej przewidzianej w ustawie o transporcie drogowym wysokości.

Piątkowym popołudniem 26.10.2018 r. w Gliwicach miał miejsce finał działań śledczych policji i kontrolnych inspektorów ITD, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach – z pomocą strażaków Straży Pożarnej. Celem działań było skontrolowanie zgodności z prawem obrotu odpadami. Dwa pojazdy i dwóch przedsiębiorców nimi kierujących, którzy przewozili nieznane substancje, zostało skontrolowanych przez Inspektorów ITD, pod kątem przestrzegania przepisów dotyczących przewoźników drogowych. Działania służb ujawniły, iż spod Krakowa przewożone było kilkadziesiąt tysięcy litrów nieznanych chemicznych odpadów ciekłych, wydzielających intensywną i nieprzyjemną woń. Do bezpiecznego pobrania próbek tych substancji wezwani zostali na miejsce strażacy wyposażeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych. Inspektorzy WIOŚ zajmą się badaniem tych próbek w celu szczegółowego ustalenia składu tych cieczy. Na wstępie już stwierdzono, że pojazdy nie były odpowiednio oznakowane tablicami z informacją o przewozie odpadów oraz że brak jest wymaganej dokumentacji wskazującej jednoznacznie na rodzaj przewożonych odpadów. Natomiast okazana, skąpa dokumentacja wskazywała inne miejsce przeznaczenia odpadów niż to, gdzie faktycznie pojazdy dotarły.

Inspektorzy skontrolowali również zapisy tachografów obydwu pojazdów, jak i czasy aktywności i odpoczynków obydwu kierowców-przedsiębiorców. W wyniku poczynionych ustaleń ujawniono, iż jeden z przedsiębiorców w dniu kontroli jeździł na karcie drugiego kierowcy-przedsiębiorcy, gdy w tym samym czasie ten drugi – jadąc bez karty w tachografie – używał magnesu w celu zafałszowania zapisów tachografu. Oprócz tych manipulacji stwierdzono również u każdego z kierowców po kilka naruszeń z zakresu czasu jazdy, przerw i odpoczynków. Łączna kara z tytułu stwierdzonych nieprawidłowości u obydwu przedsiębiorców opiewa na łączną kwotę ponad 57 tys. złotych, jednakże ustawowe ograniczenie nakładanej kary spowoduje jej ograniczenie dla każdego kontrolowanego po 12 tys. zł.

odpady-nielegalne-2

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

vlcsnap-error730

Dzięki kamerom termowizyjnym pojazd zobaczy przeszkody z odległości nawet 200 metrów

Kamery termowizyjne montowane obecnie w luksusowych samochodach pozwalają wychwycić obecność obiektu na drodze z odległości nawet 200 metrów, zapewniając kierowcy niemal trzykrotnie więcej czasu na reakcję niż zwykłe reflektory. Wkrótce kamery takie mogą się stać podstawowym wyposażeniem inteligentnych samochodów autonomicznych. Pozwolą dostrzec pieszych z dużej odległości, pozwalając maszynie szybciej zareagować na zdarzenia drogowe i zwiększyć szansę na uniknięcie wypadku. Zaprezentowano już pierwszy autonomiczny pojazd wyposażony w kamery termowizyjne.

2019-01-21
0