Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Brak kartki za wycieraczką wcale nie oznacza braku mandatu! Zmiany już od 1 maja!

mandat-za-wycieraczka

Uważajmy, gdzie parkujemy podczas majówki! Nawet jeśli nie znajdziemy za wycieraczką mandatu, nie oznacza to, że nie będziemy ukarani. Zmieniają się zasady doręczania mandatów za parkowanie.

Aktualnie przepisy (wskazane w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia) brzmią tak: „Mandatem karnym zaocznym można nałożyć grzywnę w razie stwierdzenia wykroczenia, którego sprawcy nie zastano na miejscu jego popełnienia, gdy nie zachodzi wątpliwość co do osoby tego sprawcy; mandat taki pozostawia się wówczas w takim miejscu, aby sprawca mógł go niezwłocznie odebrać”. W praktyce widzimy mandat wsunięty za wycieraczkę.

Od 1 maja funkcjonariusz sam będzie mógł zdecydować, czy zostawi mandat za wycieraczką i poinformuje kierowcę o wykroczeniu, czy wystawi mandat zaoczny. Może uznać, że tradycyjny sposób jest niemożliwy do zrealizowania, chociażby przez pogodę. Nie będzie więc mowy o ignorowaniu mandatu i oczekiwanie na okres przedawnieniu, nie będzie też problemu, jeśli zawiadomienie zniszczy deszcz lub porwie wiatr.

Oznacza to pewne wątpliwości, kiedy auto użytkuje kilka osób. W związku z tym właściciel pojazdu po otrzymaniu zawiadomienia będzie musiał albo przyznać się do wykroczenia, albo wskazać jego sprawcę.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

przeladowane_19.07_2

Busiki wciąż przeciążone

Na 15 skontrolowanych przez łódzką Inspekcję Transportu Drogowego pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony, aż 8 było przeciążonych.

2019-07-22
0
wazenie_Lublin_2

Zważyli i sprawdzili ponad 200 pojazdów. Wspólna akcja ITD i policji

Ważył 7900 kg, czyli o 4400 kg za dużo – to największe przekroczenie norm odnotowane podczas akcji zorganizowanej w Lublinie. Zatrzymano nie tylko przeładowane samochody dostawcze. Jeden z kierowców, prowadził zbyt ciężki pojazd pod wpływem alkoholu. Kierowca miała ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie.

2019-07-21
0
bus-rekord-2

Rekordowy busik ważył o 5 ton za dużo!

Niemal 8,6 tony ważył samochód dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Patrole dolnośląskiej, małopolskiej i śląskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymały w sumie 17 podobnych pojazdów z dużym nadmiarem ładunku.

2019-07-20
0
ciezarowka-wypadek

Co zrobić, jeśli kierowca miał wypadek przy pracy?

W pierwszym kwartale 2019 roku w wyników wypadków przy pracy poszkodowanych zostało łącznie 15 800 osób. Niestety dużą część stanowią kierowcy ciężarówek. Jakie sytuacje mogą się wydarzyć w codziennej pracy truckera oraz jakie obowiązki z nimi związane spoczywają na przewoźniku? Niełatwy temat wyjaśnia Mariusz Skurzyński, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców w zakresie PIP.

2019-07-19
0
Pijany_Bialorusin_1

Chciał napić się wódki… podczas kontroli

Pijanego kierowcę ciężarówki zatrzymali świętokrzyscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego na drodze krajowej nr 7. Obok siedzenia kierowcy leżała butelka wódki.

2019-07-18
0