Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Brak kartki za wycieraczką wcale nie oznacza braku mandatu! Zmiany już od 1 maja!

mandat-za-wycieraczka

Uważajmy, gdzie parkujemy podczas majówki! Nawet jeśli nie znajdziemy za wycieraczką mandatu, nie oznacza to, że nie będziemy ukarani. Zmieniają się zasady doręczania mandatów za parkowanie.

Aktualnie przepisy (wskazane w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia) brzmią tak: „Mandatem karnym zaocznym można nałożyć grzywnę w razie stwierdzenia wykroczenia, którego sprawcy nie zastano na miejscu jego popełnienia, gdy nie zachodzi wątpliwość co do osoby tego sprawcy; mandat taki pozostawia się wówczas w takim miejscu, aby sprawca mógł go niezwłocznie odebrać”. W praktyce widzimy mandat wsunięty za wycieraczkę.

Od 1 maja funkcjonariusz sam będzie mógł zdecydować, czy zostawi mandat za wycieraczką i poinformuje kierowcę o wykroczeniu, czy wystawi mandat zaoczny. Może uznać, że tradycyjny sposób jest niemożliwy do zrealizowania, chociażby przez pogodę. Nie będzie więc mowy o ignorowaniu mandatu i oczekiwanie na okres przedawnieniu, nie będzie też problemu, jeśli zawiadomienie zniszczy deszcz lub porwie wiatr.

Oznacza to pewne wątpliwości, kiedy auto użytkuje kilka osób. W związku z tym właściciel pojazdu po otrzymaniu zawiadomienia będzie musiał albo przyznać się do wykroczenia, albo wskazać jego sprawcę.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

2019-05-15_Dwie_karty__1_

On jeden, a karty dwie

Prowadzący 40-tonową ciężarówkę używał dwóch kart kierowcy: swoją i kolegi. Mężczyzna przyznał się do symulowania jazdy w załodze kilkuosobowej.

2019-05-18
0
Dachser_Li-Ion Ground conveyors charging at Dachser cross docking hall

Dachser szykuje eko-rewolucję

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, do 2022 r. planuje zastąpić swoją przeszło sześciotysięczną flotę podnośników wykorzystywanych w terminalach i magazynach energooszczędnymi wózkami na akumulatory litowo-jonowe. Proekologiczny projekt obejmie całą Europę, w tym oddziały Dachser w Polsce. Dzięki temu operator zmniejszy emisję CO2 o 9,6 tys. ton rocznie.

2019-05-17
0
luda

„Nasze problemy nas ratują”. Leszek Luda o sytuacji w europejskim transporcie oraz o korzyściach ze członkostwa w PUT [WYWIAD]

Nie od dziś wiadomo, że w społeczności i wspólnym działaniu tkwi ogromna siła. Właśnie na takim założeniu opiera się działalność Polskiej Unii Transportu. To społeczność przewoźników wzajemnie wspierających się w codziennym funkcjonowaniu oraz dopingujących się w budowaniu konkurencyjności polskiego transportu. O tym, co zyskują firmy z członkostwa w PUT, ale także o problemach przewoźników wynikających chociażby ze zmieniającego się ustawodawstwa Unii Europejskiej, opowiedział nam prezes Polskiej Unii Transportu, Leszek Luda.

2019-05-16
0