Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Brak kartki za wycieraczką wcale nie oznacza braku mandatu! Zmiany już od 1 maja!

mandat-za-wycieraczka

Uważajmy, gdzie parkujemy podczas majówki! Nawet jeśli nie znajdziemy za wycieraczką mandatu, nie oznacza to, że nie będziemy ukarani. Zmieniają się zasady doręczania mandatów za parkowanie.

Aktualnie przepisy (wskazane w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia) brzmią tak: „Mandatem karnym zaocznym można nałożyć grzywnę w razie stwierdzenia wykroczenia, którego sprawcy nie zastano na miejscu jego popełnienia, gdy nie zachodzi wątpliwość co do osoby tego sprawcy; mandat taki pozostawia się wówczas w takim miejscu, aby sprawca mógł go niezwłocznie odebrać”. W praktyce widzimy mandat wsunięty za wycieraczkę.

Od 1 maja funkcjonariusz sam będzie mógł zdecydować, czy zostawi mandat za wycieraczką i poinformuje kierowcę o wykroczeniu, czy wystawi mandat zaoczny. Może uznać, że tradycyjny sposób jest niemożliwy do zrealizowania, chociażby przez pogodę. Nie będzie więc mowy o ignorowaniu mandatu i oczekiwanie na okres przedawnieniu, nie będzie też problemu, jeśli zawiadomienie zniszczy deszcz lub porwie wiatr.

Oznacza to pewne wątpliwości, kiedy auto użytkuje kilka osób. W związku z tym właściciel pojazdu po otrzymaniu zawiadomienia będzie musiał albo przyznać się do wykroczenia, albo wskazać jego sprawcę.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

kontrole-graniczne-rumunia

W przeddzień Bożego Ciała prawdopodobnie nie będzie zakazu ruchu ciężarówek

Ministerstwo Infrastruktury chce zawieszenia zakazu ruchu dla pojazdów ciężarowych w dzień poprzedzający święto Bożego Ciała, czyli w najbliższą środę. Zdaniem resortu obecnie nie występuje ustawowa przesłanka dla wprowadzania takiej formy zapewnienia bezpieczeństwa ruchu – ruch jest mniejszy, w związku z czym nie ma potrzeby wprowadzania ograniczeń.

2020-06-04
0
tsl-silesia-people

Nasza branża cechuje się ciągłym ruchem, więc i my nie zwalniamy tempa [WYWIAD] z TSL Silesia

Jednym ze sposobów na płynny, ciągły rozwój przedsiębiorstw z branży TSL, a przy tym zapewnienie im bezpieczeństwa i stabilności, jest dywersyfikacja działalności. W tym kierunku poszła m.in. firma TSL Silesia. Trzon jej oferty to usługi spedycyjne (samochodowe, kontenerowe oraz morskie). Do tego dochodzi logistyka kolejowa; za kluczowe należy też uznać działania w ramach agencji celnych. O tym, w jakim kierunku planuje pójść firma, biorąc pod uwagę ostatnie zmiany wynikające z sytuacji u wschodnich sąsiadów, a następnie z pandemii koronawirusa, opowiada nam Daria Żmurda, kierownik działu marketingu TSL Silesia.

2020-06-04
0
Wazenie_Radom_02.06.2020_Nr2

Ponad 10 ton za dużo i koło, które mogło urwać się podczas jazdy

43,5 tony zamiast dopuszczalnych 32 ważyła betoniarka zatrzymana przez patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego na miejskim fragmencie krajowej „dziewiątki” w Radomiu. Przy jednym z kół przeciążonej o 11,5 tony ciężarówki brakowało również nakrętek i urwane były tzw. szpilki. Koło mogło w każdej chwili urwać się podczas jazdy. Z powodu przekroczenia tonażu funkcjonariusze zatrzymali także wywrotkę i samochód dostawczy.

2020-06-04
0
Odpady_Konin_02.06.2020_Nr1

Odpady z Anglii bez oznakowania

Odpady w postaci używanej odzieży przewożono z Anglii na Litwę ciężarówką zatrzymaną do kontroli przez inspektorów wielkopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Zestaw nie został oznakowany wymaganymi tablicami z napisem „odpady”. Litewski przewoźnik wpłacił kaucję na poczet kary pieniężnej oraz uzupełnił brakujące oznakowanie.

2020-06-03
0