Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Będą ograniczenia w wyprzedzaniu się ciężarówek!

carsharing

Jedziesz autostradą i… gwałtownie zwalniasz, widząc, że przed tobą rozpoczyna się manewr wyprzedzania. Wyprzedzają się ciężarówki, więc wiesz, że to potrwa chwilę. Dłuższą chwilę. Możliwe jednak, że to wkrótce się zmieni. Pracuje nad tym Ministerstwo Infrastruktury.

Na problem długiego manewru wyprzedzania przez ciężarówki zwrócił uwagę poseł Grzegorz Furgo. „Duży wpływ na płynny ruch na autostradach i drogach ekspresowych ma sposób organizacji i zarządzania ruchem ciężarowym. Najczęstszymi obostrzeniami w ruchu ciężarowym na autostradach i drogach ekspresowych w Polsce są zakazy wyprzedzania i nakazy ograniczenia prędkości. Obecnie brak jest jednak powszechnie obowiązujących zakazów wyprzedzania przez samochody ciężarowe, bo te istniejące odnoszą się do określonych w ustawie Prawo o ruchu drogowym sytuacji i do wszystkich pojazdów. Wiadomo, że manewry wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe trwają bardzo długo (od 1 nawet do 5 min.) z uwagi na niewielką różnicę prędkości pomiędzy pojazdami. To powoduje spowolnienie jazdy pozostałych użytkowników dróg i stanowi bardzo duże zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu. Dlatego zdaniem NIK należałoby wprowadzić zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe, czego może dokonać organ zarządzający ruchem” – czytamy w wystosowanej przez niego interpelacji do resortu infrastruktury.

Także według MI wyprzedzanie się ciężarówek negatywnie wpływa na płynność ruchu oraz na bezpieczeństwo na drogach. W odpowiedzi na interpelacją sekretarz stanu w resorcie, Rafał Weber, poinformował, że „(…) Ministerstwo prowadzi szczegółowe analizy (…), których celem jest wypracowanie optymalnego rozwiązania prawnego, umożliwiającego ograniczenie przypadków długotrwałego wyprzedzania przez samochody ciężarowe na autostradach i drogach ekspresowych.”

Na tym etapie trudno przewidzieć, jakie wyniki mogą dać analizy ministerstwa oraz jakich zmian możemy się spodziewać. Wcześniej pojawiały się propozycje, aby manewr wyprzedzania się ciężarówek uzależnić np. od pory dnia lub rodzaju drogi.

Komentarz Redakcji: Wyprzedzanie się samochodów ciężarowych to zjawisko, które od lat irytuje kierowców mniejszych pojazdów od lat. Wynika to m.in. z ograniczenia prędkości ciężarówek do 90 km\h, podczas gdy osobówki na autostradzie mogą rozpędzić się do 140 km\h. Najwidoczniej politycy chcą pójść na rękę właśnie polskim kierowcom małych aut, a na bok odsunąć komfort pracy kierujących większymi pojazdami. Cóż, osobówek na drogach jest znacznie więcej, a to, że ciężarówki wyjeżdżają na drogi w bardzo konkretnym celu, przestaje stanowić jakikolwiek argument…

Komentarze

Chojnacki Krzysztof 2019-06-04 15:08

Wszystko pięknie to wygląda a jak ciężarówki pojadą jedna za drugą to jak zjada osobowe na zjazd przecież to większe zagrożenie dla ruchu to będzie dopiero się dzialo


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

Emulatory_13.06.2019_Nr5

Niesprawne hamulce i układ oczyszczania spalin

Dwie ciężarówki wyposażone w niedozwolone urządzenia do symulowania prawidłowej pracy układu oczyszczania spalin (SCR) zatrzymała do kontroli świętokrzyska Inspekcja Transportu Drogowego. Oprócz tego w jednej z nich były niesprawne hamulce.

2019-06-16
0
Nietrzezwy_bus_12.06.2019_Nr2

Kierowca nietrzeźwy, dostawczak przeładowany

0,6 promila alkoholu w organizmie miał kierowca samochodu dostawczego z nadmiarem przewożonego ładunku. Przeładowane auto z nietrzeźwym szoferem zatrzymał do kontroli patrol motocyklowy dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

2019-06-15
0
vera-2

Oryginalny, autonomiczny pojazd od Volvo Trucks będzie realizował transport pomiędzy centrum logistycznym a portem

Elektryczny, połączony z siecią i autonomiczny pojazd Volvo Trucks Vera wejdzie w skład zintegrowanego rozwiązania do transportu towarów z centrum logistycznego do terminalu portowego w Göteborgu, w Szwecji. Zadanie to jest wynikiem nowo nawiązanej współpracy pomiędzy Volvo Trucks i DFDS, przedsiębiorstwem działającym w branży transportu morskiego i logistyki.

2019-06-14
0