Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Akcja „TIR” trwa i… przynosi skutki. Ponad 600 mandatów!

gitd-oplaty-drogowe

Sierpień to miesiąc kontroli kierowców ciężarówek. Patrole policji dokładnie przyglądają się cięższym pojazdom na drogach ekspresowych i autostradach od piątku. W ramach akcji „TIR” funkcjonariusze wyłapują kierowców, którzy wyprzedzają na zakazie, blokują ruch i przekraczają prędkość.

Jak poinformowała Policja na początku tygodnia, w ciągu pierwszych trzech dni akcji, czyli od piątku 3 sierpnia do niedzieli 5 sierpnia, skontrolowano 1800 pojazdów ciężarowych i wystawiono blisko 200 mandatów. W 94 przypadków kierowcy wyprzedzali mimo zakazu. Niemal tyle samo wykroczeń wynikało ze zbyt długiego wyprzedzania i w konsekwencji blokowania ruchu – przekazał PAP mł. insp. Robert Kobryś z Komendy Głównej Policji.

Wczoraj z kolei zaktualizowano te informacje. – W ramach akcji TIR od piątku 3 sierpnia do końca dnia 8 sierpnia policjanci w całym kraju przeprowadzili około 3880 kontroli samochodów ciężarowych. Ujawniliśmy ponad 600 wykroczeń – poinformował podinsp. Rafał Kobryś. W 328 przypadkach kierowcy ciężarówek wyprzedzali mimo zakazu. W pozostałych 289 utrudniali i tamowali przejazd na drogach szybkiego ruchu, m.in. przez bardzo długie wyprzedzanie.

Działania policji prowadzone są codziennie w godzinach 6-22. Akcja potrwa do odwołania. Dotychczas wzięło w niej udział ponad półtora tysiąca policjantów, wykorzystując także śmigłowce oraz drony.

– Poleciłem Komendantowi @PolskaPolicja aby policjanci ruchu drogowego „skuteczniej” tłumaczyli kierowcom TIR-ów, że wyścigi ciężarówek na autostradach oraz innych drogach to nie jest dobry pomysł. Prym w tych zawodach wiodą szczególnie kierowcy naszych wschodnich sąsiadów – napisał w piątek na swoim profilu na Twitterze Joachim Brudziński.

Policja bada ponadto trzeźwość kierowców.

Komentarze

Jakub Podlaszczak 2018-08-11 01:18

A gdzie w Polskich przepisach jest okreslony czas w jakim maksymalnie ma trwac manewr wyprzedzania?


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

2019-05-15_Dwie_karty__1_

On jeden, a karty dwie

Prowadzący 40-tonową ciężarówkę używał dwóch kart kierowcy: swoją i kolegi. Mężczyzna przyznał się do symulowania jazdy w załodze kilkuosobowej.

2019-05-18
0
Dachser_Li-Ion Ground conveyors charging at Dachser cross docking hall

Dachser szykuje eko-rewolucję

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, do 2022 r. planuje zastąpić swoją przeszło sześciotysięczną flotę podnośników wykorzystywanych w terminalach i magazynach energooszczędnymi wózkami na akumulatory litowo-jonowe. Proekologiczny projekt obejmie całą Europę, w tym oddziały Dachser w Polsce. Dzięki temu operator zmniejszy emisję CO2 o 9,6 tys. ton rocznie.

2019-05-17
0