Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

Akcja „TIR” trwa i… przynosi skutki. Ponad 600 mandatów!

gitd-oplaty-drogowe

Sierpień to miesiąc kontroli kierowców ciężarówek. Patrole policji dokładnie przyglądają się cięższym pojazdom na drogach ekspresowych i autostradach od piątku. W ramach akcji „TIR” funkcjonariusze wyłapują kierowców, którzy wyprzedzają na zakazie, blokują ruch i przekraczają prędkość.

Jak poinformowała Policja na początku tygodnia, w ciągu pierwszych trzech dni akcji, czyli od piątku 3 sierpnia do niedzieli 5 sierpnia, skontrolowano 1800 pojazdów ciężarowych i wystawiono blisko 200 mandatów. W 94 przypadków kierowcy wyprzedzali mimo zakazu. Niemal tyle samo wykroczeń wynikało ze zbyt długiego wyprzedzania i w konsekwencji blokowania ruchu – przekazał PAP mł. insp. Robert Kobryś z Komendy Głównej Policji.

Wczoraj z kolei zaktualizowano te informacje. – W ramach akcji TIR od piątku 3 sierpnia do końca dnia 8 sierpnia policjanci w całym kraju przeprowadzili około 3880 kontroli samochodów ciężarowych. Ujawniliśmy ponad 600 wykroczeń – poinformował podinsp. Rafał Kobryś. W 328 przypadkach kierowcy ciężarówek wyprzedzali mimo zakazu. W pozostałych 289 utrudniali i tamowali przejazd na drogach szybkiego ruchu, m.in. przez bardzo długie wyprzedzanie.

Działania policji prowadzone są codziennie w godzinach 6-22. Akcja potrwa do odwołania. Dotychczas wzięło w niej udział ponad półtora tysiąca policjantów, wykorzystując także śmigłowce oraz drony.

– Poleciłem Komendantowi @PolskaPolicja aby policjanci ruchu drogowego „skuteczniej” tłumaczyli kierowcom TIR-ów, że wyścigi ciężarówek na autostradach oraz innych drogach to nie jest dobry pomysł. Prym w tych zawodach wiodą szczególnie kierowcy naszych wschodnich sąsiadów – napisał w piątek na swoim profilu na Twitterze Joachim Brudziński.

Policja bada ponadto trzeźwość kierowców.

Komentarze

Jakub Podlaszczak 2018-08-11 01:18

A gdzie w Polskich przepisach jest okreslony czas w jakim maksymalnie ma trwac manewr wyprzedzania?


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

fabryka-mercdesa-w-polsce

Znów zmiany w badaniach technicznych. Kary dla spóźnialskich wyższe o 50 proc.

Czy szykuje się rewolucja w przeglądach technicznych? Rząd pracuje nad nowelizacją prawa drogowego. Wśród najważniejszych propozycji: nowa opłata jakościowa, wyższa kara za przeprowadzenie obowiązkowego przeglądu technicznego po terminie oraz zmiana systemu nadzoru nad Stacjami Kontroli Pojazdów. 

2018-10-23
0
kierowcy-ceizarwek

Przewoźnicy kuszą dobrymi zarobkami, prywatną opieką zdrowotną i służbowymi laptopami, a kierowców ciężarówek wciąż brakuje

Umowa o pracę, 7 000 zł na rękę, prywatna opieka medyczna, służbowy laptop, dodatkowe ubezpieczenie i komórka do celów prywatnych… Aż 43% polskich firm transportowych ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanego pracownika[1], co sprawia, że przewoźnicy muszą się mocno wykazać, by przekonać do siebie i zatrzymać lojalnych kierowców. Tylko na ten moment szacuje się bowiem, że brakuje aż 100 000 truckerów. W ciągu najbliższych 7 lat liczba wakatów może zwiększyć się o kolejne 200 000.

2018-10-23
0
bigcarsharing-przyszlosc-foto

Dostawczaki na minuty – nowość w Polsce

Carsharing może być dla firm bardziej opłacalną formą korzystania z samochodu niż leasing czy zakup. Zwłaszcza jeśli pojazd używany jest okazjonalnie, np. w firmach, które działają sezonowo. Teraz rynek samochodów na minuty poszerza swoją ofertę o pojazdy dostawcze. 

2018-10-23
0
odcinkowy-pomiar-predkosci

Ene due, czyli kto dostanie fotoradary? Jednak nie Policja!

Jeszcze pod koniec września informowaliśmy o tym, że Policja przejmie kontrolę nad systemem fotoradarów, m.in. w związku z tym, że ITD ma zająć się innymi, ważniejszymi zadaniami, jak nadzór nad systemem poboru opłat drogowych. Jak jednak ustalił portal brd24.pl, rząd nawet nie zamierza rozpocząć prac nad projektem ustawy zakładającym te zmiany!

2018-10-22
0