Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

70 ton zamiast 40…

Kontenery_A1_12.11.2020_Nr1

Blisko 70 ton zamiast przepisowych 40 ważyły dwie z pięciu przeładowanych ciężarówek. Najcięższe były wieloosiowe zestawy z kontenerami. Samochody przyczyniające się do powstawania kolein w jezdniach wycofali tymczasowo z jazdy funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Wieloosiowe zestawy, przewożące po dwa kontenery z ładunkiem, zatrzymano do kontroli na autostradzie A1 w czwartek (12 listopada). Oba skierowano na przenośną wagę ITD. Z okazanych dokumentów przewozowych wynikało, że w każdym z kontenerów jest od 24 do 26 ton towaru. Jeden zestaw ważył 69 ton, a drugi 69,45 tony. Tak ciężkie ładunki spowodowało również przekroczenie dopuszczalnych nacisków podwójnych osi napędowych samochodów na drogę o 2,2 tony i o 4,8 tony. Obie ciężarówki ważyły ponad 60 ton, więc powinny jechać z pilotem. W momencie zatrzymania do kontroli nie były pilotowane, a kierowcy nie mieli zezwoleń na przejazd pojazdów nienormatywnych.

Z kolei w piątek (13 listopada) funkcjonariusze ITD z Inowrocławia wycofali z ruchu trzy przeładowane transporty. 4-osiowa wywrotka z piachem ważyła ponad 42 tony zamiast przepisowych 34 ton. Naciski podwójnej osi napędowej ciężarówki wynosiły 24,5 tony i o 5,5 tony przekraczały 19-tonową normę. Za ciężki o prawie 5 ton był także zestaw litewskiego przewoźnika ze stalowymi elementami. Ponadto o 1,6 tony za dużo ważył holenderski zespół pojazdów, którym przewożono drób.

Nieprawidłowe transporty kontenerów, piachu, elementów stalowych oraz drobiu wstrzymano do czasu doprowadzenia ciężarówek do właściwej wagi. Wobec przewoźników wszczęto postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych. Zagraniczni przedsiębiorcy musieli wpłacić kaucje na poczet kar, żeby ich pojazdy nie zostały skierowane na parking strzeżony. Kierowców ukarano mandatami.

Źródło: GITD

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

ograniczenia-ruchu

Kiedy mandat za brak opon zimowych w ciężarówce?

Zima może zaskoczyć kierowców. Podobnie mandat, np. za brak opon zimowych w ciężarówce. W wielu państwa zimowe wyposażenie jest regulowane przez prawo. Podczas planowania zagranicznej trasy upewnij się, jakie wymagania danego państwa, aby nie narazić się na wysoką grzywnę.

2020-11-27
0
kontrole-drogowe-francja

Użyczenie licencji transportowej – czy to się opłaca?

Licencja transportowa to jeden z dokumentów, które koniecznie musi posiadać przedsiębiorstwo, aby legalnie realizować przewozy. Czy można skrócić sobie drogę, zrezygnować z mnóstwa formalności i wymagań i po prostu pożyczyć licencję transportową od znajomej firmy? Czy przedsiębiorca może użyczyć innemu licencję za opłatą? Użyczenie licencji transportowej – sprawdź, co mówią na ten temat przepisy.

2020-11-27
0
IMG_20201124_102853

Wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu

Kierowca, a zarazem właściciel firmy transportowej, chcąc uniknąć obowiązku rejestrowania swojego czasu pracy, wyjął bezpiecznik odpowiedzialny za pracę drogomierza i tachografu. Przedsiębiorcę zatrzymali do kontroli łódzcy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

2020-11-26
0
IVECO S-WAY NP (1)

Nowe funkcje poprawiające bezpieczeństwo od IVECO

IVECO poszerza portfolio cyfrowych usług IVECO ON o pakiet Safe Driving, czyli zestaw funkcji służących poprawie bezpieczeństwa jazdy. Pokładowy system mierzy szereg kluczowych wskaźników (KPI) i generuje regularne raporty, dzięki którym kierowcy mogą doskonalić bezpieczny styl jazdy, a menedżerowie floty mogą promować wśród załogi kulturę bezpiecznej jazdy.

2020-11-26
0
Magnes_Radom_20.11.2020_Nr1

Kierowca-przewoźnik z magnesem

Kierowca i zarazem przedsiębiorca rejestrował rzekomy odpoczynek podczas jazdy. Ciężarówkę z magnesem przyłożonym do impulsatora skrzyni biegów zatrzymał do rutynowej kontroli patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa powiadomiona zostanie prokuratura.

2020-11-25
0