Portal giełdy ładunków i transportu Cargo.PL

7 tys. ciężarówek stanie w kolejkach! Wyciekł raport dot. tego, co może wydarzyć się w styczniu w Wielkiej Brytanii

brexit-procedura-celna

Redakcja brytyjskiego dziennika „The Guardian” dotarła do rządowego dokumentu ujawniającego faktyczny stan prac nad Brexitem. W styczniu w hrabstwie Kent w kolejkach może stanąć nawet 7 tys. ciężarówek.

W dokumencie zatytułowanym „Gotowość przewoźnika”, sporządzonym przez ekspertów z Border and Protocol Delivery Group, oszacowano zakłócenia ruchu w Wielkiej Brytanii i na granicach kraju, do jakich może dojść po 1 stycznia, kiedy to na brytyjskich granicach zaczną obowiązywać dodatkowe procedury celne.

Najgorszy, ale możliwy scenariusz

46-stronnicowy raport przedstawiający „najgorszy, ale możliwy scenariusz” zapowiada spore problemy i to niezależnie od tego, czy Wielka Brytania zdąży wypracować umowę handlową z Unią, czy nie. Władze spodziewają się nawet dwudniowych opóźnień na wjeździe do Unii Europejskiej.

Jak podaje „The Guardian”, system informatyczny Smart Freight dedykowany przewoźnikom, który ma odciążyć ruch w hrabstwie Kent, zostanie przetestowany najwcześniej pod koniec listopada.

Warto jednak przy tym zaznaczyć, że od 1 stycznia firmy transportowe i spedycyjne będą musiały obsługiwać nawet 10 innych, nowych systemów informatycznych! Nie wszystkie z nich są już gotowe.

Tylko 30-60 proc. przewoźników zdoła się przygotować

Prognozuje się, że tylko od 50 do 70 proc. dużych oraz 20-40 proc. mniejszych przewoźników będzie odpowiednio przygotowanych do transportu za granicę. W sumie tylko 30-60 proc. firm będzie gotowa do realizowania operacji transportowych, reszta będzie musiała wypełniać formularze i przygotowywać dokumentację na granicy, co na pewno spowoduje powstanie dużych kolejek (wspomniane 7 tys. ciężarówek).

Mimo iż proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej trwa od czterech lat, na cztery miesiące przed oficjalną datą „rozstania” nadal brakuje narzędzi i rozwiązań, które miałyby przygotować granice na nową sytuację i umożliwić zachowanie płynnego przepływu towarów. Jak zauważają twórcy raportu, , przygotowania do nowych operacji granicznych dotykają 26 rządowych departamentów, korzystających ze 100 systemów informatycznych. Zgodnie z prawem niektóre departamenty nie mogą udostępniać swoich danych pozostałym, co jednak jest niezbędne dla zapewnienia wymiany informacji!

Przedsmak kolejek

To, jak mogą wyglądać korki i kolejki w Wielkiej Brytanii, przypomniała nam sytuacja w portach w Dover i Folkstone, która miała miejsce w ostatnią środę. Przeprowadzono wtedy „Operację Stack”, a w jej ramach – wyrywkowe kontrole antyterrorystyczne pojazdów. Wskutek zamknięcia M20 w kierunku wschodnim miedzy J8 Maidstone a J9 Ashford ciężarówki stały w wielokilometrowych korkach.

Komentarze

Na razie nie ma komentarzy


Twój komentarz

Jeśli chcesz napisać komentarz, zaloguj się:

lub zarejestruj się.

Aktualności

157150393_2780949995450106_1029841656146284319_n

Funkcjonariusze policji Newark (Anglia) zatrzymali ciężarówkę.

 Funkcjonariusze policji Newark (Anglia) zatrzymali ciężarówkę, która mogłaby pomieścić tysiące litrów skradzionego oleju napędowego.

Za plandeką tej ciężarówki ukryte były kontenery zdolne pomieścić 12 000 litrów oleju napędowego.
Był tam też ukryty sprzęt służący do pompowania i kradzieży oleju napędowego z ciężarówek zaparkowanych na noc.

Po kontroli, a następnie przeszukaniu aresztowano dwie osoby za różne przestępstwa, w tym za posiadanie noża.

2021-03-04
0
Classic (66)

Kierowca ze Wschodu szuka pracy. Od czego zacząć i jaki ośrodek szkolenia kierowców wybrać?

Wymaganych przez przepisy szkoleń i badań nie należy bagatelizować, a już szczególnie – nie w dobie pandemii koronawirusa, kiedy rynek pracy kierowców staje się coraz ciaśniejszy. Mariusz Kaczmarski z Ośrodka Szkolenia Kierowców i Operatorów Maszyn CLASSIC podpowiada, czego potrzebuje kierowca ze Wschodu, aby rozpocząć pracę w Polsce oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru ośrodka szkoleniowego.

2021-03-01
0
ograniczenia-ruchu

Kiedy mandat za brak opon zimowych w ciężarówce?

Zima może zaskoczyć kierowców. Podobnie mandat, np. za brak opon zimowych w ciężarówce. W wielu państwa zimowe wyposażenie jest regulowane przez prawo. Podczas planowania zagranicznej trasy upewnij się, jakie wymagania danego państwa, aby nie narazić się na wysoką grzywnę.

2020-11-27
0